Cheeky chaloupka vitezoveJiž tradičně jsme několik dní před startem 95. Mercedes-Benz České derby požádali dostihové odborníky o jejich tip na vítěze. Před dvěma roky měla většina respondentů ve svých tipech jasno a loni se většina dotázaných shodla na tom, že startovní pole je velmi vyrovnané a proto některé osobnosti ani svého favorita nejmenovaly. A stejně je tomu i letos. Většina odborníků jmenovala jako favorita Aldara, ale nepřekvapilo by je vítězství ani od některého z dalších šesti až sedmi plnokrevníků. Těmi jsou Aldzarb, Oriental Sky, Ideal Approach, Sirius Shine, Touch of Genius a jediná klisna v poli Dumnonia. Názory se různí na francouzského Parzivala, někteří respondenti s ním počítají do širšího okruhu favoritů, zatímco jiní ne.


Jaroslav Drlík: Já v derby žádného favorita nevidím. Je to velmi vyrovnaný ročník, kde má šanci uspět při štěstí na dobrý průběh dostihu osm nebo i devět koní. Podle mne jsou to Aldar, Ideal Approach, Oriental Sky, Tamarind Cove, Sirius Shine, Parzifal, Dumnonia a Aldzarb. To jsou vyrovnaní koně a například taková Dumnonia může stejně vyhrát jako být třeba desátá - nebyla zatím prověřena na delší trati. Navíc startovní pole obohatí výborní zahraniční jezdci, kteří se budou chtít v derby ukázat, takže je to o to zajímavější.

Petr Drahoš: V derby je velmi vyrovnané startovní pole. Obecný názor na favorita je jasný - Aldar, za mě ovšem KIFAAYA. Kůň z Holčákovic tréninku a navíc s bílou čapkou, kterou používají pro potenciální vítěze.

Tomáš Hurt:  Favoritem musí být určitě ALDAR, který letos nenašel přemožitele. Sirius Shine se při posledním startu hodně nadřel, uvidí se, jak moc ho to vzalo či vůbec. Dobře vypadá Oriental Sky, kterému určitě prospěje i další prodloužení. Velkým otazníkem je pro mne Dumnonia. Skvělá klisna podává výborné výkony a jsem zvědavý, jak se na této distanci popasuje se silnějším pohlavím. Trochu alibisticky budu nejvíce fandit dvojicí Tamarind Cove - Touch Of Genius, které jezdí kluci, co u nás pracují. Úroveň ročníku vypadá zajímavě, ale myslím, že příliš vytrvalců se z něj nevyklube. Takže tip: Aldar -Oriental Sky - Touch Of Genius.

Ing. Václav Luka st.: Pro mě je to nadprůměrné a atraktivní derby nejen počtem 15 koní, ale jejich vyrovnaností. Myslím, že obsazení derby je nekvalitnější za posledních několik let. Je také zpestřeno výbornými zahraničními jezdci – Mendizabal je velkou hvězdou a velmi úspěšnými jsou i Rispoli a Cosgrave. Co se týče koní, tak vidím sedm startujících, kteří mohou v derby uspět. Jsou to Aldar, Koplíkův Ideal Approach, Oriental Sky, Dumnonia, svěřenci Josefa Váni a mohl by to být i francouzský Parzival, kterému já osobně ale moc nevěřím. A také může promluvit do výsledku derby některý z Holčákových koní.

Ferdinand Minařík st.: V dostihu vidím čtyři šancové koně. Favoritem je podle mne ALDAR, který prokázal výkonnost a má nízké startovní číslo. Vysoké startovní číslo má naopak Aldzarb, který se mi líbil ve Velké červnové, kde šel ze zoufalé startovní pozice, musel jít zvenku a ještě udělal dobrý výsledek, když doběhl druhý. A ještě bych vyzdvihl, že když prohrával, Murzabayev ho nezbil , což je plus do dalších startů. Pokud bude mít dobrý průběh dostihu, myslím, že by měl být do třetího místa. Na tabuli by měl být při slušném průběhu také Touch of Gnius s Jaromírem Šafářem, kteří udělali společně dobré výsledky. A určitě bych nepodceňoval francouzského Parzifala, dostihy ve Francii jsou jiné než u nás, to je jiná kvalita. Navíc Rispoli je super žokej. To, že se chytá ve Francii, cosi znamená. 

Ing. Ivana Pejšková:  Letošní tříletý ročník se zatím ukazuje výkonnostně na vyšší úrovni než v minulých letech.  Zatímco v loňském ročníku se špička zúžila na dva horké favority a ti nakonec svedli boj o první dvě místa, letos je na startovní listině více takových koní. Musím samozřejmě respektovat neporaženého ALDARa, kterého tímto považuji za favorita číslo jedna. Několik koní zaujalo pokaždé něčím jiným. Ať se jedná o loňského Zimního favorita Sirius Shine, který od třetího místa ve Velké jarní ceně uspěl v poslední předzkoušce, ve Velké černové ceně, nebo o také loni úspěšného Oriental Sky, kterému bych mírně přisuzovala více vytrvalosti než prvně jmenovanému. Zajímavou kolekci dovezl přes zimu trenér Váňa, který rozhodně chce zasáhnout do boje o přední umístění. Jeho koně v minulých dostizích rozhodně vidět byli, a jestli se podaří jejich přesné načasování, mohou mířit hodně vysoko.
Černým koněm v dostihu pro mě je  Ideal Appproach, kterého si trenér Koplík dovezl jako náhradu za loňského zimního favorita, kterého připravil pro úspěšnou tříletou sezonu. Nemohu se moc vyjadřovat k jedinému zahraničnímu účastníkovi. Tam se můžu chytit jen dosažených časů a u těch jsou výkyvy  docela značné, takže mu spíše nebudu věřit. Velkou třídu prokázala klisna Dumnonia a to je druhý kůň  pro překvapení.

Dalibor Török:  Na startu Českého derby se schází zajímavá společnost, kterou obohatil kůň z Francie trenéra Bottiho, který letos byl v dostihu vždy první nebo druhý. Ten by tedy mohl uspět a také to bude velmi zajímavé porovnání s našimi koňmi. Pro mne je ale favoritem číslo jedna ALDAR, který tady vše vyhrával. Bezesporu výbornou klisnou je Dumnonia, pro kterou hraje úleva 1,5 kilogramů a přítomnost výborného jezdce  v sedle.  A v dostihu jsou i další kvalitní koně jako například New Approach, španělský zimní favorit, který zaběhl dobře v Bratislavě. Myslím si, že tenhle ročník derby patřím k těm nadprůměrným, ale ročník Shamalgana nebo Ramble On to není.

Jan Zágler:
Tak trochu se sichruji a dávám v úvahu pět koní a ještě mám v záloze některého z Holčákových, ten umí překvapit. Takže Aldar, Parzifal, Dumnonia, Sirius Shine a Oriental Sky. Hodnocení není lehké, domnívám se, že mírným favoritem je ALDAR, jinak to byla doposud taková houpačka. Přál bych vítězství našim koním a jezdcům, především hřebcům, tím nevylučuji klisnu, ale můj názor na valachy v klasikách je dobře známý. Parzifal je pro mě neznámou, snad nám to neodveze… (mze)     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking