Mister Westminster2Do startu 93. Českého derby Rádia Impuls zbývají necelé čtyři dny a to je ten správný čas pro zjištění, koho favorizují v derby odborníci složení ze zástupců trenérů, jezdců a dostihových novinářů. Požádali jsme je proto o tip na první tři koně v cíli derby a také jejich krátký komentář k dostihu.  Jméno, které zaznělo v anketě nejčastěji, patří svěřenci Josefa Váni a reprezentantovi stáje Spedition Zavřel Mister Westminsterovi...


Martin Cáp, novinář: Mister Westminster - Bathyrhon - Always On Sunday

Ještě nikdy jsme nevěděli o reálné třídě a distančních preferencích koní v Českém derby méně, než letos. Myslím si, že výsledné tipy v den D nejvíce ovlivní dojem z paddocku, nápovědy v rodokmenech a vlastní intuice každého tipujícího. Osobně věřím, že Mister Westminster potvrdí, co naznačil ve Velké jarní ceně a ještě půjde nahoru, i když mi je jasné, že v Mostě může dojít také k velkému překvapení. Dále by měli do výsledku promluvit Always On Sunday, Bathyrhon, Mister Aviation a snad i klasický vítěz Talar.

 

Petr Guth, redakce Dostihového světa: Mister Westminster - Always On Sunday - Beryaska

Letos se v derby samozřejmě těžko orientujeme, absence předzkoušky a pro mnohé neznámá mostecká dráha přináší řadu otazníků. Šavujevovi koně už v Mostu startovali a nijak nepřesvědčili, Little Rakti naznačil hodně dobré schopnosti, ale jeho třída je pro mě otázkou. Reglisse zase znevýhodňuje první start roku, a tak čekám souboj šampionské centrály s Holčákovou a Váňovou akvizicí. Mým tipem na tabuli z outsiderů je Maestro Quercus.

 

Petr Feldstein, spolupracovník Dostihového světa: Always on Sunday – Mister Westminster – Bathyrhon

Vzhledem k tomu, že tipovat derby je letos ze zřejmých důvodů těžší než kdy jindy, řídím se hodně intuicí a kvalitou jezdců. Něco mi říká, že by stejně jako loni mohl vyhrát kůň trénovaný Františkem Holčákem. Always on Sunday je navíc zjevně vytrvalec s velmi dobrými výsledky v zahraničí. Mistra Westminstera, který bude patrně vůbec největším favoritem, pojede elitní anglický žokej. Bathyrhon ještě možná ani zdaleka neukázal, co je v něm. Může to předvést právě v derby. Zkrátka: kdyby se vítězem nestal ani jeden z těchto tří, považoval bych to za překvapení.


Tomáš Hurt, trenér: Mister Westminster - Talar – Absolyut

Letos je derby velmi otevřeným dostihem, a myslím, že se můžeme dočkat i vítězství koně, kterého nebude nikdo čekat. Žádný kůň nešel na tratích 2200 až 2400 metrů. Líbí se mi vítěz Velké jarní ceny Talar, který vyhrál projevem typickým pro vytrvalce. To samé platí o Mister Westminsterovi, u něj je ale také otázka jezdeckého obsazení, resp. náhradního jezdce za Jima Crowleye. Mou srdeční záležitostí je ale Absolyut, kterého už sleduji od začátku a myslím si, že má v Českém derby co dělat. Je to pracovitý kůň a vytrvalec. Velká červnová cena letos nebyla a tak těžko něco soudit o vytrvalosti dalších koní. A také je samozřejmě otázka, jak komu sedne mostecká dráha. Derby tedy bude velmi zajímavé…

 

Zdeno Koplík, trenér: Ley Percy – Maestro Quercus – Absolyut

Derby letos nemá favorita a je škoda, že se neodběhla v náhradním termínu Velká červnová cena a pak až následně derby. Takhle se mohli do derby dostat i koně, kteří se tam nedostali a patřili by tam. Mister Westminster by myslím potřeboval měkčí podklad a pražskou dráhu. Mě osobně se líbí Ley Percy, kterou jsem viděl při jejích obou vítězstvích v Bratislavě a která na mě udělala skvělý dojem. Maestro Quercus přišel ve Velké jarní velkým koncem a také se mi líbí Absolyut.


Ivan Kub, trenér: Talar – Mister Westminster – Little Rakti

Přiznám, že bych nechtěl být v kůži sázejícího diváka, vybrat si svého favorita je velmi těžké. Derby se běží v Mostě na specifické dráze, a je otázka, jak se s tím koně včetně Talara, kterého preferuji já, vyrovnají. Ohledně mostecké dráhy je nejlépe prověřený Little Rakti, který třeba nemá tolik třídy, ale na zdejší dráze dokázal vyhrát Memoriál Frankenbergera. Třídu určitě má Mister Westminster a také koně pana Šavujeva. Já bych si moc přál, aby se povedlo uspět kamarádovi Jirkovi Chaloupkovi s Talarem. Výsledek derby ale může ovlivnit i další důležitá skutečností, že koně nejsou prověřeni na vytrvalecké trati a tak někteří z koní mohou být spíše špičkovými mílaři. Derby je tedy letos otevřenou záležitostí.


Ferdinand Minařík ml., bývalý trenér a jezdec: Bathyrhon – Always on Sunday – Mister Westminster

Mě osobně se líbí Bathyrhon, který vypadá jako typ koně, kterému by mohla mostecká dráha sedět. Minule měl špatný průběh dostihu, a pokud se z toho realizační tým poučí, tak by mohl být hlavním kandidátem. V Mostě běžel velmi dobře Little Rakti, má startovní číslo okolo prostředka, mohl by uspět. Kandidátem je určitě Always on Sunday trenéra Holčáka, i když v Česku stejně jako Tozan zatím neběžel. Oba v Ebreichsdorfu nestíhali po startu, pak přišli koncem, těžko si z toho udělat pro derby obrázek. Mister Aviation zaběhl dobře v Bratislavě, ale Starohájské kritérium bylo pomalé. Mister Westminster je zase těžký kůň... Tipovat letošního vítěze derby je tedy tak trochu taháním z klobouku, tím, že nebyla Velká červnová cena, nám chybí důležité informace o koních a můžeme se dočkat velkého překvapení.


Ferdinand Minařík st., bývalý trenér a jezdec: Mister Westminster – Barateus – Talar

Do derby upřednostňuji Mister Westminstera, Baratea a Talara, a pro překvapení Beyrasku a Rabbit Motivmana. Mostecká dráha je specifická, je pro ni potřeba kůň s dobrou akcelerací z místa a je důležité zajistit si dobrou pozici. V první zatáčce je problematické získat dobrou pozici, protože je příliš ostrá, a snažit se zlepšovat v kopci je těžké, to je zabiják pro koně... A v posledním rohu a sešlapu dolů se řada koní udrží v tempu setrvačností, takže i přestože někteří koně zezadu se budou snažit zlepšovat, mohou jim tam jiní koně z těchto důvodů překážet. Je proto obtížné jít do dostihu v Mostě s taktikou dobrého závěru. Výhodou ale je, pokud si kůň již mosteckou dráhu zkusil a trenér tak má o něm informace ohledně toho, jak na této dráze šel. Zároveň to není vhodná pro koně se zdravotními problémy v oblasti plece, zpravidla pro velké těžké koně.


Otakar Nový, redakce Dostihového světa: Bathyrhon - Talar - Mister Westminster

Proč zrovna tihle tři..? Během jara mě z tříletého ročníku nejvíce oslovili právě tihle tři koně - Talar a Mister Westminster výkonem ve Velké jarní ceně, a Bathyrhon svým impozantním tuzemským debutem... Co si myslím o letošnim ročníku derby? Derby patří do Chuchle, ale vzhledem k okolnostem myslím, že Most je správné řešení a jsem i zvědavý, protože to bude moje první derby mimo Chuchli...


Čestmír Olehla, trenér: Mister Westminster – Talar – Reglisse

Letos nás čeká atypické derby konané po dlouhé době na jiné dráze. Mostecká dráha je specifická a může přinést úspěch koni, kterého by nikdo nečekal, například jako loni tu vyhrála Oaks Merlyp, která už pak na tento výsledek nenavázala. Navíc jsou velkou neznámou distanční schopnosti koní, můžeme je jen tušit, takže letošní derby je takové začarované a může dojít k velkému překvapení. Pokud bych měl mluvit o kandidátech derby, tak je jím určitě Mister Westminster a hodně mi utkvěly v paměti také výkony koní trenéra Luky. Jsem  zvědavý také na Reglisse, která jde na start poprvé v sezóně, což je u nás naprostá rarita. A podceňovat nebude radno ani koně Arslangireje Šavujeva nebo trenéra Holčáka.


Jana Pomsárová, spolupracovnice Dostihového světa: Always on Sunday – Ley Percy – Maestro Quercus

Raz vidieť je lepšie ako stokrát počuť, u nás sa hovorí ... A práve najväčší dojem na mňa túto sezónu urobil svojou „plavnou“ akceleráciou v bratislavskom sezónnom debute Always On Sunday, ktorý je pre mňa favoritom derby. Výborné výkony predvádza túto sezónu šikovná myška Ley Percy, ktorá by mohla podstatným spôsobom spríjemniť prvé životné derby svojej jazdkyne Venduly Korečkovej. Do tretice spomeniem meno Maestro Quercus, ktorého považujem za čierneho koňa tohtoročného vyrovnaného derby.

 

Jana Šejnohová, redakce Dostihového světa: Little Rakti - Always On Sunday - Rabbit Motivman

Mým favoritem, pro někoho možná trochu překvapivě, zůstává po triumfu v Memoriálu Dr. Frankenbergera hnědák stáje Stanislav Chudáček Little Rakti. Profil dráhy by mu měl sedět, navíc má na palubě specialistu na mostecké jedničky - Jana Ráju (za svou kariéru jich zde vyhrál již 27!). Bezpochyby kvalitním koněm, kterého navíc připravuje "budoucí" rekordman v derby František Holčák, je i Always On Sunday. V kombinaci s Milanem Zatloukalem, jehož derby-bilance je také příznivá (v roce 2008 - čtvrtý, v roce 2010 druhý), by neměli pomyslné stupně vítězů opustit. Rabbit Motivman mě zaujal nejen svým výkonem v Memoriálu Prof. Michala, ale především na mosteckém blátě 1. června, kdy ve dvojkové Ceně Czech Cool i přes vysokou váhu dokázal bojovat o vítězství s Airfare. Za předpokladu, že půjde ze špice, jak to svěřenci trenéra Allana Petrlíka mají rádi, by měl dotovanou příčku uhájit.


Jan Zágler, dostihový funkcionář: Mister Westminster – Bathyrhon – Maestro Quercus

Letošní ročník derby je velmi zvláštní v tom, že se nekonala Velká červnová cena a tedy startující koně neměli možnost změřit síly ve vytrvaleckém dostihu. To je hodně podstatné a nemohu tedy říci, že vidím v derby jednoznačného favorita, nějakou tutovku… Vepředu očekávám svěřence Josefa Váni Mister Westminstera a Arslangireje Šavujeva.

 

Jiří Zlámaný, redakce Dostihového programu Praha: Bathyrhon - Tozan - Ley Percy

Bathyrhon se mi moc líbil při dubnovém triumfu v Praze a jeho přihlášky do velkých zahraničních dostihů značí, že zkušený trenér v něm tuší značný potenciál. Tozan, to je takový můj "faktor X", kůň vybraný z opravdu početné skupiny adeptů na dotovaná místa, ale taky kůň, který rozhodně podává kvalitní výkony, jen není místním tolik na očích. A Ley Percy proto, že její forma během jara očividně vzrostla, poslední dva starty lehce vyhrála a její žokejka už získala potřebnou zkušenost s velkými dostihy.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tipy na vítěze derby od 14 účastníků ankety jsme obodovali (10 - 7 - 5) a získali následný imaginární doběh:

1. MISTER WESTMINSTER - 84 bodů

2. BATHYRHON - 49 bodů

3. ALWAYS ON SUNDAY - 46 bodů

4. TALAR - 36 bodů

5. LEY PERCY - 22 bodů

6. MAESTRO QUERCUS - 17 bodů

7. LITTLE RAKTI - 15 bodů

8. - 9. BARATEUS a TOZAN - 7 bodů

10. - 11. BERYASKA a RABBIT MOTIVMAN - 5 bodů

 

(mze), foto Petr Guth

 

 

 

 

 

 

 

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net