Memorial deyla 2020Hlavní předzkouška Jarní ceny klisen 45. Memoriál Rudolfa Deyla (I.k., 3 kl., 1400 m, 150.000 Kč) byla vrcholem úvodního dne letošní posunuté sezóny, který dnes proběhl na mosteckém závodišti. Roli desetinové favoritky v ni na 100% splnila bělka ze stáje Statek Blata Český ráj BARTHESA (Alhebayeb), kterou k jistém vítězství přivedl žokej Tomáš Lukášek. Tomu se po úspěšném zimním působení v Kataru podařilo vstoupit do české sezóny čtyřmi triumfy, hattricku dosáhla trenérka Barthesy Helena Vocásková.  


Do prvního jedničkového dostihu letošní sezóny odskočila nejlépe v Čechách poprvé startující Redhead Lady (Hot Streak), sledovaná Rabbit Breath (Bated Breath) a Kathy Ames (Intello), ale na čtvrtém místě zvenčí cválající Barthesa si už před obloukem začala zlepšovat pozici, v polovině oblouku přešla do čela a náskok, který záhy získala, udržela až do cíle. Druhá, 2 3/4 délky za vítězkou, skončila Eternity (Power), třetí peníze uhájila Rabbit Breath a čtvrtá skončila Achird (Archipenko), Kathy Ames se v závěru propadla na šesté místo. Barthesa vyběhla čas 1:24,91, o dvě a čtvrt vteřiny rychlejší než loňská vítězka Astoria (Silver Frost), polosestra Kathy Ames.

Vítězná Barthesa pochází z druhého ročníku raného dvouletka a vítěze July Stakes (Gr.2) plemeníka Alhebayeb (Dark Angel), působícího v irském Tara Stud, kde připouští za 5.000 €. Dosud dal tři blacktype vítěze včetně v Gr.3 Premio Guido Berardelli úspěšného Aurelius in Love. Matka Rondo Alla Turca (Noverre) toho na dráze moc neukázala a Barthesa je jejím prvním vítězem. Klisna je polosestrou dvojnásobné irské listed vítězky Blessyourpinksox (Cadeaux Genereux), donedávna působící v chovu Centra Darhorse, matky úspěšného Bonyse (Intense Focus). 


Suverénní derby kandidáti Secret Passion a Cote Jardin

První mítink mohl nabídnout hned devět koní s ambicemi zúčastnit se letošního derby. Úvodní dostih sezóny Cena zahájení dostihové sezóny (III.k., 1400 m, 3, 60.000 Kč), který přilákal tři, byl jednoznačnou záležitostí jednoho z nich - v Čechách debutující favorizované SECRET PASSION (Havana Gold) ze stáje DS GAUDIUM, který stylem start-cíl a výrokem velmi lehce přinesla trenérce Heleně Vocáskové a žokeji Tomáši Lukáškovi první letošní české vítězství. Druhé místo za klisnou, zakoupenou loni na dražbě koní v tréninku za 7.500 gns, obsadil Polish King (Camelot), krk před srbským odchovancem Markoni LP (Glavalcour), který předvedl skvělý finiš z konce pole, kterým v cílové rovině míjel jednoho soupeře za druhým, ale stihl už jen třetí peníze. 

Dokonce pět koní hlášených do Českého derby se sešlo na startu Ceny tříletých vytrvalců (III.k., 3, 2200 m, 60.000 Kč) a s výjimkou posledního Giorgione (Poet's Voice), který zatím nejeví snahu začít splácet 80.000 € investici do něj, se všichni vešli na tabuli. Suverénnem mezi nimi byl však COTE JARDIN (Prince Gibraltar), kterého Tomáš Lukášek hned po startu pustil do čela, v oblouku před cílovou rovinou nasadil k trháku a protože ani v cílové rovině neslábnul, nakonec vyhrál lehce s náskokem pěti délek. Druhá doběhla Rosa Alpina (Pedro The Great), třetí Sylviana (Zanzibari) a čtvrtý favorizovaný Swinging Thomas (Dylan Thomas). Vítězného Cotre Jardin, který byl jako roček zakoupen za 13.000 € a stáji Cajdašrot přinesl vůbec první vítězství, připravuje Jiří Chaloupka.

Hattrick Heleny Vocáskové a raz-dva stájovka Michala Kalčíka 

Stájovým 1-2 doběhem pro stáj FVE - Relay JK Levín skončila sprinterská Cena Mr Righta (hdcp II.k., 3+, 1200 m, 60.000 Kč), v níž se při prvním startu pod trenérem Michalem Kalčíkem prosadila předloňská vítězka Ceny Masise a později s vlastním temperamentem bojující NEAR TO BE RICH (Planteur - Nana d'Anjou, Nashamaa), ve Francii narozená odchovankyně Jiřího Trávníčka. Té sice při postupu po bariéře zkřížil cestu stájový i tréninkový kolega Stormico (Stormy Jail), ale žákyní Zuzanou Míčovou podporovaná klisna jej na cílové pásce o nos předstihla. Třetí doběhl Wobull se Now (Bully Pulpit).

V následující Ceně společnosti Hipodromu Most (hdcp IV.k., 3+, 2200 m, 40.000 Kč) si své první vítězství připsal teprve po třetí startující čtyřletý valach GRIGRI DE LANCRAY (Rail Link) ze stáje Přikryl s.r.o. připravovaný Filipem Neubergem s Danielem Vyhnálkem v sedle. O dvě a půl délky zpět skončila tříletá Dasa In (Free Eagle).

Ve druhém nejlépe dotovaném dostihu dne dvojkovém Memoriálu Jaroslava Podolana (hdcp II.k., 3+, 2000 m, 90.000 Kč) obhajoval loňské vítězství pětiletý Orpheus (Stormy Jail), ale handicap se stal záležitostí dvojice lehkých vah REINE D'ARGENT (Kendargent) a Boruvky (Casamento), z nichž v cíli byla o krk dříve Jiřinou Andrésovou vedená Reine d'Argent. Bělka stáje EXCELLENT-K s.r.o. získala ve dvanáctém startu první vítězství. 

Po vítězství Secret Passion v úvodu a Barthesy v hlavním dostihu završila hattrick úřadující šampiónka českých trenérů Helena Vocásková, jejíž pětiletý svěřenec BOB HEART (Big Bad Bob) s Beysimem Ferhanovem získal v Ceně Jockey Clubu ČR (IV.k., 4+, 1600 m, 40.000 Kč) již třetí vítězství ze čtyř startů. A tečku za úvodním mítinkem letošní sezóny obstarala v Ceně 24. sezóny na Hipodromu Most (V.k., 3+, 1600 m, 20.000 Kč) tříletá RABBIT TORONADO (Toronado), v jejímž sedle završil úspěšný den čtvrtým vítězstvím Tomáš Lukášek.

Miloslav Vlček
  

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net