Zítra na mostecké dráze začne letošní dostihová sezóna. Začne o 43 dní později než bylo původně plánováno, přesto však dříve, než jsme si ještě před pár týdny mysleli. Tipsport dokonce na konci března nabízel kurz 2,38 na to, že sezóna začne před 6. červnem, zatímco start později se dal zahrát jen v desetinách. Ale sezóna je tady a startuje zostra - s devíti uchazeči o místo na startovní listině Derby včetně v Chuchli dosud neznámého srbského šampióna.

 
Dámy však mají přednost a ty jedničkové zvlášť, a tak se věnujme především jim. Favoritkou 45. Memoriálu Rudolfa Deyla (I.k., 3kl., 1400 m, 150.000 Kč), aktuálně dokonce v kurzu 1,9:1, je v loňské Klasifikaci nejlépe hodnocená dvouletá klisny Barthesa (Alhebayeb), kterou povede, stejně jako ve čtyřech z pěti loňských startů, žokej Tomáš Lukášek. Bělka, připravovaná Helenou Vocáskovou, z pole teoreticky výrazně vyčnívá, ale svůj nejlepší výkon podala podle handicapu už při vítězství v Simsonově ceně a do konce sezóny jej nezlepšila. Její otec Alhebayeb je, stejně jako jeho otec Dark Angel, předčasně zralým dvouletkem, který už formu ze dvou let nezopakoval, a tak je otázkou, zda už Barthesu její soupeřky nedoženou.  

Z těch se, alespoň podle loňských forem, zdá být nejsilnější dvojice Achird (Archipenko) - Eternity (Power). Achird, kterou povede Jiří Palík, doběhla druhá v Gerschově memoriálu (L), dvě délky před Eternity, v jejímž sedle bude Adam Florian. Narozdíl od Barthesy jejich formy loni kontinuálně rostly, byť úrovně Barthesy nedosáhly.    

Osobně se mi více líbí Kathy Ames (Intello), dcera Kolymbie (Kyllachy), která před 9 lety skončila v Memoriálu Rudolfa Deyla druhá. Svěřenkyně Pavla Tůmy sice loni běhala jen trojky, ale tu poslední vyhrála velmi lehce, délku a půl před svou zítřejší soupeřkou Rabbit Breath (Bated Breath).

Vedle hlavního dostihu poutají pozornost především úvodní Cena zahájení dostihové sezóny (III.k., 1400 m, 60.000 Kč) a čtvrtý dostih v pořadí Cena vytrvalců (III.k., 2200 m, 60.000 Kč). Obě zkoušky pro tříleté koně mají na startu řadu uchazečů o místo na startovní listině Českého derby. V prvním se poprvé v České republice představí jak srbský odchovanec Markoni LP (Glavalcour), vítěz tamního zimního favorita, tak loni u Tattersalls za 7.500 gns zakoupená Secret Passion (Havana Gold). Ta přišla z Anglie s ratingem 62 liber, který by teoreticky na naši špičku stačit neměl, ale trojková konkurence by pro ni neměla být nepřekonatelnou překážkou. Třetím derby adeptem v úvodním dostihu je Armitago (Kalatos), loni 2x druhý.

Cena vytrvalců přilákala dokonce 5 koní hlášených do Českého derby včetně loni ve dvou startech dvakrát umístěného Swinging Thomase (Dylan Thomas) a vítěze jednoho z dostihů Fitmin Cupu Absolutica (Pouvoir Absolu), kteří stojí v čele kurzové nabídky. (miv)

Dostihy začínají v 16.00 hodin a Jockey Club z nich nabídne on-line přenos
     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net