Holcak Radek derbypredavackaVítězstvím v 94. Charvát Českém derby se završila nejen vítězná derby-série stáje Monte Negro pana Posáda, ale také úsilí trenéra Radka Holčáka o úspěchy v oblasti rovinových dostihů. A že jde ve šlépějích svého otce Františka, a umí koně výborně připravit i do rovin, dokumentoval mladý trenér v neděli nejen s Cheeky Chappiem, ale i s Always on Sunday, který triumfoval nečekaně v 56. Zlatém poháru Rádia Impuls. S trenérem Holčákem jsme si povídali o obou dostizích čtyři dny poté. A dozvíte se i zajímavé skutečnosti okolo nesnadného výběru derby-vítěze a také o tom, jak vlastně Cheeky Chappie začal jíst pomeranče…


Radku, prožil jste nezapomenutelný víkend. Všichni čtyři koně, které jste vyslal na start, totiž zvítězili, a mezi nimi byl i úspěch v derby a ve Zlatém poháru. Zatímco v případě Cheekyho to bylo vítězství očekávané, Always odborníky a dostihovou veřejnost hodně překvapil. Bylo tomu tak i u vás?
Always on Sunday je velice kvalitní kůň, ale v zimě ho trápily zdravotní problémy, měl chip v zadním karpu a nemohl pracovat. Musel podstoupit operační zákrok. Dořešilo se to až na jaře. A tak začal s přípravou až později. První start v Bratislavě ještě nebyl v úplně dobré kondici, ale chtěli jsme si tím startem pomoci, aby na Turf Gala už byl fit. Tam si myslím, že už byl na tom dobře, ale v Bratislavě je krátká rovina a on potřebuje dlouhou rovinu a nejlépe dostihy na 2600 až 3000 metrů. To je jeho parketa. Přesto i jeho šesté místo z Velké ceny Slovenska, dvě a půl délky za vítězem, ukázalo, že i přes nepříliš příznivý průběh dostihu je v dobré formě. Takže i na základě těchto skutečností jsem mu v Praze, na pro něho ideální dráze a v malém počtu koní, kde se lip cválá na pozici, věřil.

Jak prožívala start jeho jezdkyně Zuzana Vokálková?
Byla v pohodě, a věřila si i před dostihem. Když jsme v autě probírali strategii, řekla mi, ať nejsem nervozní, že to odkentruje a vyhraje. Měla z práce dobrý pocit. A také odjela Alwayse super. Jela po bariéře, počkala si na na otevření volného místa a poslala ho tam... Always pracoval s Cheeky Chappiem a oba na tom byli v tréninku dobře a oba to v dostihu prokázali.

AlwaysOnSunday Vokalkova

FOTO: Čtyřicet minut před startem derby udělali radost velkokarlovickému týmu vítěstvím ve Zlatém poháru Zuzana Vokálková a Always on Sunday

Ostatně jste zažil nezapomenutelný dostihový víkend…
Ano, bylo vidět, že stájová forma šla nahoru. Zaznamenali jsme v sobotu úspěchy na provinčním závodišti a to dobře naladilo celý tým, odjížděli jsme do Prahy ve velké pohodě. Ta dvě vítězství v Brně nám pomohla.

Ještě než spolu rozebereme průběh derby, moc by mne zajímalo, jak došlo k výběru Cheeky Chappieho loni na podzim.
Je to zajímavý příběh. Pan Posád je velký perfekcionalista a chce jen dobré a perspektivní koně. Agenti ve Francii, Irsku a Anglii dostali od nás za úkol vybrat takového koně. Studovali jsme pedigree, jejich kariéry, dívali se na jejich dostihy na videu. Začátkem listopadu ale byla situace taková, že jsme měli prohlédnuto okolo 25 koní a žádný z nich nás tolik neoslovil. Dále jsme začali vybírat koně po soukromé linii a náš známý oslovil trenéra O´Briena, ke kterému jsme se jeli podívat na šest koní. Ale ani tady jsme nebyli s nabídkou spokojeni, nebo respektive nevyšli vstříc našim požadavkům. Ukázali nám tři koně, kteří sice měli nějakou výkonnost, ale nebyli kondičně v pořádku. A další tři nabízení koně byli úplně jinde, byli to grupoví koně. Takže jsme od trenéra O´Briena odlétali bez koně.
Pakještě jsme dostali nabídku na další dva koně v Irsku u jiného trenéra, mezi nimi i Cheeky Chappieho. Udělali jsme si výlet a Cheeky nás moc zaujal exteriérem, pedigree a také se nám zdál pošetřený. Z Irska sme odjížděli s tím,že tohle je on. Pan Posád se dva týdny domlouval s jeho majitelem o ceně a pak se domluvili. Poté se ale další dva týdny nic nedělo a to už měl pan Posád zaplacenu i zálohu na koupi. Potom se ozvali s Irska, že si bohužel jeden z majitelů, kterých bylo více, postavil hlavu a nechce Cheekyho prodat. A že samozřejmě vrátí zálohu a ještě dají finanční kompenzaci. A to takovou, že by se za ni dal pořídit velmi slušný kůň… Pan Posád ale trval na svém, na nabídku nepřistoupil a nakonec Cheekyho koupil. Jeli jsme si tedy pro něho do Francie, kam ho Irčani dovezli, a od 23. listopadu je Cheeky u nás.

Cheeky Chappie derby

FOTO: Poprvé probíhal Cheeky Chappie cílovou rovinou okolo diváků na posledním místě

Příběh o pořízení Cheekyho Chappieho je velmi zajímavý, a tím ještě více, že dokázal v derby uspět. Přesto se zeptám, jestli byla někdy doba, kdy vás něčím potrápil…
Ano, dnes už mohu říci, že byla doba, kdy jsem si myslel, že jsme si nedovezli takové dělo, jak jsme předpokládali. V zimě při objemech toho trenér moc o výkonnosti nepozná a navíc Cheeky Chappie je v práci flegmatický. Pracoval s Jovellem a při prvních rychlých pracech mu nestačil, Jovell chodil o třídu lépe. Naštěstí pan majitel u všech našich tréninků byl a viděl, jak pracujeme a jak Cheeky chodí. Usoudil jsem, že vzhledem k tomu, jak je tak velký a silný kůň, že bude potřebovat více času. Všechno mu trvá déle, jak je flegmatický. Takže jsme počkali, pracovali a po půl druhém měsíci už mu Jovell v práci nestačil. A poté už následoval jeho vítězný debut v Bratislavě.

Četla jsem o tom, že Cheeky Chappie má rád španělské pomeranče. To není vůbec obvyklé. Kdo mu je dal ochutnat?
Pan Posád má dceru žijící ve Španělsku, a ta mu je obstarává. A jednou takhle přihlížel ve stáji kování Cheeky Chappieho. Zuzka Vokálková koně držela a pan Posád jí nabídl půlku pomeranče. Cheeky Chappie podobně jako ostatní koně ze Západu se docela nimrá s mrkví, jablky i cukrem. Vše kouše na několikrát. A tady bylo zajímavé, že k pomeranči v Zuzčině ruce okamžitě začal čuchat. Zuzka mu ho nabídla a on ho slupl jako malinu…

Holcak Posad

FOTO: Trenér Radek Holčák a majitel Jiří Posád derby pochopitelně velmi prožívali 

A teď už k samotnému derby. Zajímalo by mne, jaká byla taktika před dostihem a jak jste jeho průběh prožíval?

Věděli jsme, že máme koně, který potřebuje cválat v dobrém tempu a z toho umí uplatnit svůj táhlý konec, čím lepší tempo bude, tím to bude pro Cheekyho lepší. Ve Velké červnové byl hřebec moc dlouho vzadu, a i když přišel zdrcující koncovkou, už nestihl vyhrát. Ale nic hrozného se nestalo, ba naopak, byl Jirkou pošetřený a v derby se to zúročilo. Pro České derby bylo důležité, aby šel Cheeky aktivněji, protože Honzik Chipera má taky silnou koncovku a možná výbušnější, i když jsem věřil, že ji má ještě Cheeky lepší. Ale když jsem viděl, že nám bylo vylosováno na startce startovní číslo 14, neměl jsem z toho velkou radost. S Jirkou jsme se domluvili, že po startu raději v klidu vzadu absolvuje první oblouk a na protilehlé pozici si bude lepšit pozici, aby do cílové roviny mohl točit někde okolo pátého místa. Jenže po prvním oblouku zůstalo pole nahuštěné zásluhou pomalejšího tempa a Cheeky se neměl kam posunout, pokud s ním nechtěl Jirka nabíhat strašně moc metrů navíc. Takže měl Jirka dvě varianty. Buď to všechno obíhat, nebo počkat až za oblouk.Takže když jsem viděl, jak je v posledním oblouku stále poslední, tak jsem byl zaražený.
Na začátku roviny se mě pan Posád ptal, kde je Cheeky, a když jsem mu říkal, že je stále poslední, tak jsem nevěřil, že by to ještě mohl stihnout a vyhrát. Ale Jirka ho excelentně vyjel, dal toho hodně. Cheekyho finiš byl úžasný. A když jsem pak viděl video, musel jsem uznat, že to Jirka nakonec udělal dobře, že zůstal vzadu a že se s ním nikde nemačkal a netlačil… Ale málem jsem zkolaboval...

Doufám, že jak Cheeky Chappie, tak Always on Sunday jsou po dostihu v pořádku.
Ano, jsou v pořádku. Always byl po dostihu unavený, ale Cheeky ne. Je to silný kůň a velmi dobře snáší práci. Ostatně říká se, že jeho bývalý trenér Wachman se se svými svěřenci moc nemazlí, pracuje s nimi tvrdě, ale ne všichni to vydrží. A Cheeky je ze železa.

Už jste s panem majitele dohodnuti, jaký bude mít Cheeky Chappie další program?
Připravit špičkové tříleté koně k důležitým startům není jednoduché, jsou to ještě junioři a už mají svůj pevně stanovený program a termíny. V tomto směru se lépe pracuje s překážkáři, u kterých nemusí být tak striktní program a je tam na výběr více přípravných cest. Cheeky poběží Slovenské derby, pak by měl jít český Saint Leger a je otázkou, jestli ho budeme ještě směřovat i do slovenského Saint Legeru. Naším cílem bylo obhájit pro stáj Monte Negro vítězství v derby a to se povedlo. Chtěl bych si ho pošetřit, příští rok to bude ještě větší kanón.

Cheeky chaloupka vitezove

FOTO: Vítězové 94. Charvát České derby - Jiří Chaloupka a reprezentant stáje Monte Negro Cheeky Chappie 

Letos má Cheeky Cheppie velmi náročný probram a chceme, aby nám vydržel zdravý a ve formě i pro příští roky. Bohužel s výjimkou Age of Japea se na posledních derby-vítězích projevila náročná tříletá sezóna negativně, a tomu bych se chtěl vyhnout. Takže plány na zahraniční starty letos vůbec nemáme, ty bychom právě chtěli nechat na příští rok. Proto je důležité ho nepřetáhnout, juniora.

A otázka na závěr, už proběhla oslava k derby?
Ano, v úterý jsme slavili. Vyzvali jsme také na fotbalový zápas družstvo tátovy stáje a naše stájová forma se ukázala i tu, vyhráli jsme 3:1… Pak jsme poseděli do 22 hodin u vatry, opékali jsme beránka, bylo to moc hezké. Ale sezóna pokračuje dále, v sobotu máme koně v Pardubicích, takže už slavit nemůžeme. Ale příští sobotu se v našem areálu ve Velkých Karlovicích koná 30. Formanský den, kterého se loni zúčastnilo okolo pěti tisíc lidí. Tímto bych chtěl všechny příznivce pozvat na tuto slavnost, kde je připravený velmi pestrý program včetně přehlídky našich šampionů. 

Michaela Zemanová

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking