Vana Tiumen1 GuthNávrat Josefa Váni v sedle Tiumena se sice v sobotu 28. června neodehraje v rámci žádného z vrcholů pardubického mítinku, i tak bude jistě nejsledovanější událostí dostihového odpoledne.

Největší osobnost historie Velké pardubické  má s koňmi tolik zkušeností,  že  jeho návrat jistě není žádnou loterií, a  jak pro něj, tak pro Tiumena bude zřejmě testem pro další dostihovou budoucnost směrem k Velké pardubické.

O motivaci i úmyslech Josefa Váni v sobotu nelze pochybovat, jaký má ale z jeho návratu dojem jeden z jeho sobotních soupeřů, ale především také syn? Josef Váňa mladší v rodinném souboji pojede v sedle Silver Regenta a jak sám říká, nejsou pardubičtí diváci bez šancí na sledování velkého souboje otce se synem v cílové rovině. „Koně jsou na tom oba určitě dobře, tady bych neměl strach, že by se něco nepovedlo,“ říká Josef Váňa mladší. „A co si myslím o tom, že mám pro sobotu z táty zase soupeře? Myslím, že je to  pro oba dobře, jak pro něj, tak pro Tiumena. Jdou si to zase osahat a po doběhu všichni uvidíme,  jak na tom jsou…“

Mladší Váňa ovšem ani trochu nepochybuje o tom, že jeho otec svou další obnovenou dostihovou premiéru zvládne se ctí a důstojností. „Samozřejmě to není jednoduché, jenže on doma v práci jezdí taky, a mnohdy si sedne na ty největší paličáky a snaží se s nimi nějak domluvit. Takže bych řekl, že pro něj to v sedle Tiumena bude pohodlné svezení, ten kůň  nedělá problémy a  myslím, že si spolu tihle dva dobře rozumí,“ míní  mladší Váňa.

O tom, že sobota je pouze přípravou na případné další kroky hrdinů Velké pardubické z před tří a více lety se budou odvíjet až na  základě doporučení  z tohoto  startu. „Bylo by hezké, kdybychom si to v rovině rozdali právě my dva,“ myslí si Váňa mladší před očekávaným velkým jezdeckým návratem  jeho otce, dnes ovšem už především trenéra, který si odskočí jen k několika jízdám v dostizích za rok.

To, že si vůbec odskočí, udivilo i Tiumenova majitele Iva Köhlera, který konstatuje: „Říkal jsem si, že když loni po Velké oznámil konec jezdecké kariéry, že to myslel vážně. Několikrát jsme se o tom bavili, ale přál si na Tiumena zase sednout, a tak jsme se dohodli,“ vysvětluje Tiumenův majitel. Ten v sobotu  bude ve stejném dostihu sledovat dva koně ve svých barvách a závodění otce a syna Váňových  v sedlech.

Pro Tiumena je tenhle dostih jednoznačně  krátký, je zvyklý na delší tratě. V sobotu tedy z dostihového hlediska o Tiumenovi moc nezjistíme,“ myslí si Köhler. Jeho vyslanec jde na start po  pauze a i to je signál, že mu cosi chybí do vrcholné formy. „Počkejme si však, jak se s tím srovná na dráze. Všichni mu budeme fandit,“  připomíná Ivo Köhler. 

Text a foto: Petr Guth    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net