agrofertpark logoVrcholem sobotního odpoledne v AGROFERT PARKu byl Memoriál mjr. Miloše Svobody - II. kvalifikace na 124. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou a mezi dvaceti aktéry se prosadil "král kvalifikací" TREZOR, poprvé vedený jezdcem Ondřejem Velkem, jenž se blýskl především výborným vyjetím svého koně ve finiši.


Malou chvíli to vypadalo, že Trezor bude v druhém kvalifikačním dostihu 124. Velké pardubické s Českou pojišťovnou poražen. Ale v cílové rovině projevil své velké srdce a úžasným finišem odsunul na stříbrnou příčku už v květnu kvalifikovaného Zarifa. Zvládl to i bez podkovy.

Hlavní dostih pardubického Polského dne, v pořadí druhou kvalifikaci na 124. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou, znovu ovládl kvalifikační král Trezor. Že je po zdravotních problémech v plné formě zpátky na vrcholu, ukázal nejen zaplněným tribunám, ale také devatenácti svým soupeřům v Memoriálu mjr. Miloše Svobody. Premiéru v jeho sedle si odbyl Ondřej Velek. „Ondra se s premiérou popasoval velmi dobře,“ chválila jezdce Trezorova trenérka Hana Kabelková. „Věděli jsme, že nemusíme vyhrát a jeli v pohodě. Trezor se tam na chvíli trochu zašmodrchal, ztratil totiž podkovu na problematické noze, přesto vyhrál. Je to prostě borec,“ nadšeně prohlásila Hana Kabelková.

II.kvalifikace Trezor Velek1 foto Milan Kricek
foto Milan Kriček

V první fázi dostihu se vedení ujal Marl Bora s Josefem Sovkou, kteří však dostih kvůli pádu nakonec nedokončili. Na Irské lavici zaváhali Cantridara (James Banks) a Cherwick (ž. Jaroslav Myška). Už za lesem se na vedoucí pozici posunuli Trezor a Kasim (ž. Marcel Novák), při závěrečném vyběhnutí na travnatý ovál je vystřídal Zarif s žokejem Thomasem Boyerem. Ještě poslední překážku překonával jako první, pak ale vystartoval Trezor a Zarifa o tři čtvrtiny délky udolal. „Trezor je profesor, byl jsem jen pasažér. Jen jsem na něm seděl. On si to jede sám, zná to a ví, kdy má zatočit. A má velké srdce, na dráze by se rozdal,“ prohlásil po dostihu Ondřej Velek. Trezor není přihlášen do Velké pardubické, tým okolo něj měl jiné záměry. A jasno nemá stále. „Je to na majiteli, ale já bych stále ráda do Francie,“ přiznala Hana Kabelková.

II.kvalifikace foto Milan Kricek

Spokojen ovšem byl i trenér nakonec druhého Zarifa, který má podmínky kvalifikace pro letošní Velkou pardubickou splněné už od května. „Jsme druzí, ale je to dobré,“ řekl Zarifův majitel Ivo Köhler. Ten vůbec zažíval příjemné odpoledne. Radost mu jistě udělal i Tiumen, který v rámcovém dostihu, Memoriálu Kamila Kuchovského, dokončil v sedle s Josefem Váňou st. na třetí pozici.  

Kvalifikaci dokončilo dvanáct koní, kromě Trezora a Zarifa ještě Kasim, Sisi Merble, Borderland, Puntaneras, Sheron, Cardam, Ter Mill, Sun Belina, Sortina a Budapest.

Comeback Josefa Váni

Nejsledovanějším dostihem v rámcovém programu Polského dne byl pravděpodobně Memoriál Kamila Kuchovského a v něm velmi očekáváný návrat žokeje Josefa Váni staršího. Po pádu v loňské Velké pardubické sice osminásobný vítěz nejtěžšího dostihu kontinentální Evropy ohlásil konec své jezdeckého kariéry, půl roku poté už ale byl zpátky v sedle Tiumena.

Já jsem třetí? No, vidíte to,“ šokoval svým překvapením Josef Vána st. novináře, když chtěli bezprostředně po dostihu znát jeho dojmy z bronzového umístění. Tiumen se totiž téměř celý dostih držel na úplném chvostu pole a až v závěru se začal posouvat dopředu. Ještě za poslední překážkou to vypadalo na čtvrté místo, v napínavém finiši měl ale Tiumen více sil než do té doby třetí Shaman a o půl délky jej předstihl. „Od startu to bylo velmi rychlé, ale věděl jsem, že na trávě někoho určitě předběhneme,“ tvrdil Josef Váňa. „Na Tiumena je to prostě krátký,“ komentoval výsledek Tiumenův majitel Ivo Köhler. Jeho druhý kůň v dostihu, Silver Regent v sedle s Josefem Váňou mladším, dokončil na posledním, devátém místě. A to i přes to, že se Váňa starší před dostihem tak trochu souboje se synem obával.
  
Memorial Kuchovskeho foto Vaclav Volf
foto Václav Volf

Gratulace k vítězství ale v tomto dostihu patří suverénnímu Goscaterovi v sedle s žokejem Jaroslavem Myškou, který dostih dokončil s výrokem „velmi lehce“, stříbro pak Modeně a žokeji Dušanu Andrésovi. Čtvrtý dokončil Shaman (Lukáš Matuský), pátý Kindly Boy (ž. Marcel Novák).

Dostihový program nabídl celkem deset dostihů.Kromě sledované kvalifikace na 124. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou, kterou opět ovládl kvalifikační král Trezor, a Memoriálu Kamila Kuchovského s návratem Josefa Váni staršího, to byla i Červnová cross country Válečníka. Steeplechase cross country I. kategorie na 3300 metrů zcela patřila Tudulovi v sedle s žokejem Ondřejem Velkem, který vystřídal zraněného Jaroslava Myšku.

Pro Tudula to bylo první vítězství v letošní sezoně a třetí v jeho kariéře. Tudul od samého začátku cválal v čele a v cíli dokázal odolat i útoku Dorotky, kterou vedl žokej Thomas Boyer. Tudul dokončil dostih s náskokem na Dorotku dvou a čtvrt délky, třetí cílem proběhla Rampulina s Jakubem Kocmanem. Čtvrtý došel Handsome Jack, pátý O´Key. Dokončil ještě Virvál.

Ve steeplechase cross country III. kategorie na 4500 metrů, nesoucí název polského jockey clubu, uspělHinton v sedle s Martinem Liškou. Tomu se v letošní sezoně daří, dokázal zvítězit již čtyřikrát. Druhý dokončil Jesking s žokejem Jaroslavem Myškou, třetí Wavelight Laser (ž. Jiří Kousek), čtvrtý Val de Guye (Jan Derych) a pátý Rendez Vous (ž. Marcel Novák). Dokončil ještě Anthon (Michal Kubík).

Ve steeplechase III. kategorie na 3900 metrů, jediné klasické steeplechase dne, o vítězství bojovalo třináct koní. Čtvrté vítězství ve své kariéře v tomto dostihu dosáhl Dekolt v sedle s žokejem Josefem Bartošem. V cílové rovině na něj ještě útočil Pudřík s Josefem Sovkou, nakonec ale dokončil dvě a čtvrt délky za Dekoltem. Třetí došel Spike (František Kovačík), čtvrtý Apartman (Ján Mach), pátý Laurian (Ondřej Velek) a šestý Eso (Rostislav Benš). Zbývající koně z třináctihlavého startovního pole byli zadrženi.

Ve steeplechase cross country III. kategorie na 4000 metrů zvítězil Eldorado se svým již stálým jezdcem Rostislavem Benšem. Pro Eldorada to byl třetí start sezony a první vítězství v letošním roce. Druhá dokončila Fantaghiro (ž. Marcel Novák), třetí Romantique Rouge (ž. Marek Stromský, čtvrtý Luando (Jan Kratochvíl), pátý Liberty Son (Josef Sovka) a šestý Dumago (ž. Dušan Andrés). Katchaba a Lord Jagmin, kteří větší část dostihu odvodili, byli zadrženi.

Trojkovým dostihem byl i úvodní dostih přes proutěné překážky na 2800 metrů. Vítězství připadlo ryzce Cold As Ice, která měla původně běhat klasiky. Uspěla ale až na překážkách. Spolu s ní triumfoval žokej Jan Rája, rovinový jezdec, který se do překážkových dostihů vrátil po pěti letech. Druhý dokončil Nos Galan (ž. Josef Váňa ml.), třetí Mesi (ž. Marcel Novák), čtvrtá Fujara (ž. Josef Bartoš) a pátý Marmiton (Lukáš Matuský).

Pro úplnost ještě výsledky zbývajících dostihů: ve steeplechase cross country IV. kategorie na 4500 metrů – Ceně společnosti Synthesia a.s. zvítězil Bugaboo s am. Jakubem Spáčilem, před Lewinem, Vivienne of Gracie, Rabbit Librettistem a Cuxem. Ve steeplechase cross country IV. kategorie na 4000 metrů zvítězil Moderator (ž. Marcel Novák) před Miraxem, Vivatem, Nifty Fox a Delight My Fire.

Závěrečný bumper na 3200 metrů, vypsaný pro mladé jezdce, vyhrál zadrženě Zanzibar. Bylo to jeho první vítězství v kariéře a dovedl ho k němu vítěz pardubického Zlatého poháru předsedy Poslanecké sněmovnyLukáš Matuský. Letos to bylo už jeho deváté vítězství. Druhé místo bere Lear (am. Jakub Spáčil), třetí Zachary (Petr Tůma), čtvrté Ishat Ray (Josef Sovka), páté Scoty (Michal Mach) a šesté Estaca de Bares (žk. Simona Molková). Nedokončila Pegy s amatérkou Markétou Krejčí.

Šest vítězství z deseti braly mezi trenéry ženy. Úspěšné byly Helena Vocásková, Veronika Lempochnerová, Jana Junková, Štěpánka Sedláčková, Hana Kabelková a Lenka Horáková. Po jednom vítězství mají Pavel Složil, Čestmír Olehla, Tomáš Hurt a Josef Vymazal.








    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net