Cheeky chaloupka vitezoveJubilejní dvacátá dostihová sezóna je pro Jiřího Chaloupku velmi úspěšná. Aktuálně je vedoucím mužem jezdeckého šampionátu se 16 vítězstvími. Mezi nimi jsou i dva klasické úspěchy – se Simply Ozzym ve Velké jarní ceně a také podruhé vyhrál České derby, opět s reprezentantem stáje Monte Negro Cheeky Chappiem. A snad můžeme i prozradit, že je tento rok pro něho výjimečný i po osobní stránce, protože s manželkou Zuzanou očekávají narození prvního potomka. S žokejem a trenérem Jiřím Chaloupkou jsme si povídali nejen o Českém derby deset dní po dni D, ale také již po proběhlé oslavě s přáteli v Tochovicích.


Jak se nyní s odstupem několika dní díváte na derby? Hodnotíte ho s časovým odstupem jinak než třeba ještě v Chuchli?
Nemyslím si, že bych hodnotil něco jinak. Věřil jsem, že Cheeky Chappie je nejlepší kůň v poli, a i když průběh dostihu nebyl ideální, což ostatně nebyl i pro řadu dalších koní, tak to potvrdil.

Co pro vás bylo v dostihu horkou chvilkou?
Než jsem našel volné místo v rovině. Chvíli to vypadalo, že volnou cestu máme, pak zase ne, ale pak jsme objeli Love Me a když se před ním otevřel volný prostor, tak zabral a stihli jsme to.

Měl jste pocit už před dostihem, že je na tom Cheeky Chappie ještě lépe než ve Velké červnové?
Ano, byl více při chuti. Bylo to znát už při zavádění do boxů. Předtím se trochu nechal přemlouvat, ale tentokrát vlezl do boxů úplně bez zaváhání. Těšil se na dostih.

Jaké jsou podle vás Cheekyho distanční možnosti? Zvládne i ultravytrvalecký dostih?
Já si myslím, že může běžet vše od 1600 metrů dále a že by měl zvládnout i trať Saint Leger.

Jiri Chaloupka vitezderby
Jiří Chaloupka přebírá z rukou Jiřího Charváta pohár pro vítěze derby


Pojedete ho v něm?
Ano, Zuzka Vokálková pojede Slovenské derby a já bych měl jet český Saint Leger. Takto jsme se dohodli.

Můžete nějak porovnat vítězství s Kadynym a Cheeky Chappiem?
Poprvé jsem měl velkého favorita v derby a povedlo se nám vyhrát. S Kadynym to bylo složitější v tom smyslu, že mu muselo vše sednout, nebyl tak jednoduchý na ježdění. Naopak Cheeky Chappie je na ježdění jednoduchý, je pohodový, prostě ideální kůň. Nic ho nerozhodí. Takže myslím, že i z důvodu jeho výborné povahy by ještě mohl mnohé dokázat.

Předpokládám, že jste s letošní dostihovou sezónou velmi spokojený. A jak jsem viděla vaši paní, tak určitě jste moc šťastný i v osobním životě.
Ano, v letošní sezóně se mi daří průběžně, jsem moc spokojený. O koně si často nevolám, a přesto dostávám hodně nabídek včetně těch na výborné koně. A 26. září by se nám měla narodit dcerka, moc se těším, jestli vše proběhne jak má, tak letos bude derby až na druhém místě. Moc mě mrzí, že se toho nedožil táta, měl by obrovskou radost...

Vaší druhou rolí v českém turfu je pozice trenéra. Jak moc jste zatím spokojený se sezónou po trenérské stránce? A jak se vám jeví vaši dvouletí?
Zatím máme dvě vítězství a věřím, že se nám ještě nějaké stájové vítězství povede. Dobře se letos ukazovala Mama Charlotte, se kterou jsme si v Karlovarské dvojnásobné míli docela věřili, ale nepovedlo se uspět a to mě mrzelo. Z našich dvouletých zatím vyběhl syn Mary Lou Monte Christo a byl sedmý při debutu z dvanácti startujících koní. To nebylo špatné. A myslím, že při dalším startu půjde lépe. Vyběhnout by měl brzy také Polák Ombreletto, který už projevuje zájem o závodění. Thailand hodně roste a vyběhne později, zatím k tomu není. Ale do budoucna do něj vkládám největší naděje.

Máte na svém kontě přes 3200 absolvovaných dostihů a více než 360 vyhraných dostihů, včetně 61 jedničkových. Kam byste rád tyto statistiky posunul?
Já si takovéto cíle nedávám, chtěl bych odjet a vyhrát co nejvíce dostihů, ale to samozřejmě bude hlavně souviset se zdravím a na situaci. Nemám naplánováno, jak dlouho budu jezdit.

Money For Danny
S Money For Danny by Jiří Chaloupka rád uspěl v Oaks, které mu chybí ve sbírce klasických vítězství


Vzhledem k překážkovým jezdeckým osobnostem ve vaší rodině a také vaší výšce se zeptám, zda-li vás nepřesvědčuje někdo k ježdění i překážek?
To ne. V tréninku mi sice nevadí skákání, ale v dostizích mě to moc neláká. Na druhou stranu mě ale baví koukat na Velkou pardubickou, a několikrát jsem si říkal, že by bylo pěkné zažít tuhle atmosféru jako jezdec, ale pak mne to vždy přejde.

A teď z jiného soudku. Jaká je nyní podle vás úroveň českých dostihů?
U nás jsou hodně kvalitní koně, chtělo by to zvednout dotace a to nejen ve velkých dostizích, které s tím vůbec nekorespondují. Ale chápu, že je to pro pořadatele ekonomicky těžké a že se tak nemůže stát ze dne na den. Kvalita koní natolik stoupla, že je čím dál tím těžší vyhrát i menší dostih.

Už jste toho hodně dokázal. Máte ještě nějaký dostihový cíl?
Ano, z klasických dostihů jsem nevyhrál Jarní cenu klisen a Oaks, takže v těch bych rád uspěl. Možná se to podaří letos s Money For Danny, kterou bych měl jezdit v Oaks a která předvedla v Ceně Wago hodně dobrý výkon. A Francie a Sázava, které byly před ní, by v Oaks běhat neměly. Money for Danny na mostecké dráze zatím neběžela, takže je otázkou, jak se s ní vypořádá, ale je to dobrá klisna. (mze)
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net