Loňský triumf ve 123. Velké pardubické s Českou pojišťovnou, a opět famózním start-cíl stylem, obhájila jedenáctiletá hnědka stáje DS Pegas Orphee des Blins s ž. Janem Faltejskem. Se ztrátou doběhl druhý překvapivě Nikas (Scater), třetí finišoval Klaus (Jape). Dostih dokončilo šest koní, Tiumen ztratil ž. Váňu na poslední překážce.
Po škrtnutí Brokera vyrazilo na trať letošního 20 koní včetně 4 ostrovních zástupců. Jeden z nich, sedmiletý Mount Sion, byl prvním, kdo zápolení o pětimiliónovou dotaci opustil - spadl na malé vodě. Za vedení Orphee des Blins pole směřovalo k Taxisu, na kterém, stejně jako loni, favorizovaná hnědka DS Pegas ukázala, jakým skokovým potenciálem disponuje. Obávaný Taxis zvládli všichni bez problémů, ale pak začala nečekaně početná série pádů - nejprve skončil dohlášený Al Jaz, na Popkovickém skoku skončili Cantridara, Budapest a Speranza, na francouzském skoku Freneys Well a Tomis, poté na živém plotu i Shalimar Fromentro. Orphee des Blins nadále udávala tempo před Tropic de Brion, blízko se držel i Trezor, zatímco Tiumen cválal se ztrátou za polem předposlední.
Na dropu skončily naděje posledního z ostrovanů Zest for Life. Pak se pole natáhlo, Orphee des Blins si vytvořila menší náskok, následovaný Tropic de Brionem a Trezorem, a zdálo se být jasné, že právě z této trojice vzejde vítěz. Že jím opět bude Orphee Des Blins ukazovala pohoda, s jako klisna držela tempo a čelo dostihu. Na Havlově skoku skončil Trezor, zatímco Orphee des Blins poté, co přišla na trávu, rapidně zvýšila náskok a cválala k jasnému vítězství. Drama se odehrálo na poslední překážce, kde udělal chybu Tiumen, obtěžovaný volným koněm, a dostih pro něj i naposledy v dostihu jezdícího Josefa Váňu skončil, ale o výsledku už bylo rozhodnuto. Druhý, daleko za vítězkou, nakonec přišel Nikas, třetí Klaus, čtvrté peníze získal Kasim a páté Peintre Abstrait, Tropic de Brion, kterému v závěru rychle docházely síly, přišel do cíle jako šestý, poslední z koní, kteří dostih dokončili.
Vítězka, která je po Registaně a Sixteen třetí dvojnásobnou vítězkou za posledních 11 ročníků, vyběhla čas 9:33,22, což je překvapivě nejpomalepší čas od roku 2002, vizuální dojem ale zřejmě zkreslil stav dráhy, která letos nebyla nijak rychlá.
Zatímco hlavní dostih skončil triumfem favoritky, v rámcových dostizích tomu tak nebylo. Druhý nejbohatší dostih dne, Cenu společnosti VCES,a.s. - Cenu Labe, pro sebe lehce rozhodl ostrovan Sarika (Grand Tresor), za nímž obsadil druhé místo živou vodou pokropený Rubín, zatímco horký favorit Silver Regent skončil šestý.
Úvodní Ceny firmy Chládek a Tintěra, Pardubice a.s. - Zlatá spona tříletých, znamenala jediné vítězství pro trenéra Josefa Váňu, jehož svěřenec Big Mago (Dylan Thomas) ze stáje Vocetka po boji o 2 1/4 délky porazil Lumpika.
Křišťálový pohár skupiny Profireal Group byl procházkou pro slovenského Luminatora (Motivator) stáje MPL Racing, který nechal Tara za sebou o 14 délek, třetí doběhl Nikan, pravý bratr druhého z Velké pardubické Nikase, též odchovanec Františka Vocáska.
Jak chutná jedničkové vítězství s vlastním odchovanec si poprvé okusil Jiří Charvát zásluhou čtyřleté Natalie (Tribal Instinct), dcery vynikající Nostalgie (Jape), která po boji s Registaniným synem Reaperem vyhrála Cenu ČSACH.
Triumfem českého chovu skončila i Cena hejtmana Pardubického kraje - Cena Vltavy, v níž se nečekaně prosadil sedmiletý Renard Argenté (Mill Pond) stáje Luka-Mandak, stejně jako Poplerův memoriál podporovaný firmou ELTON hodinářská a.s., kterou vyhrál kdysi čtvrtý v Derby Shaman (Magnus) ze stáje K-K Metal a.s. Úspěchem domácího odchovance skončila překvapivě i Stříbrná trofej - Cena společnosti A.S.A., kde se na konto favorrizovaných Khalshaniho (padl hned v úvodu dostihu) a Sokola (doběhl čtvrtý) prosadil Čariray (Ray of Light) ze stáje Sectori Ševčík-Vlachovice, loňský vítěz Křišťálového poháru.
Související článek:
27 Taxisů Josefa Váni - Videoohlédnutí za účastí Josefa Váni ve Velké pardubické