Liska zockCelkem 16 vítězství má v aktuální sezóně na svém kontě loňský šampion David Liška. Polovinu z nich dosáhl během devíti červnových dnů a to znamená skvělou úspěšnost na vítězství téměř 62 procent. Mladý jezdec doslova řádil na Turf Gala, kde dosáhl hattricku ve třech velkých zkouškách a v neděli v Mostě na tyto výsledky navázal dalšími třemi prvenstvími včetně 39. Ceny Jezdectví Ing. Jiřího Hrbka. S Davidem Liškou, který už brzy bude moci mít před svým jménem titul žokej, jsme si povídali nejen o těchto úspěších.


Davide, už se vám toho během vaší kariéry povedlo dokázat hodně. Kromě šampionského titulu jmenujme alespoň dvě klasická vítězství, ale myslím si, že to, co jste prožil během devíti červnových dní, je ještě vyšší level…
Ano, a jsem za to moc rád. Velké šance mi dává trenér Luka, který mě posazuje na dobré koně do velkých dostihů. Ale samozřejmě si vážím příležitostí od všech trenérů a majitelů, kterým tímto děkuji, stejně jako mé rodině, která mne také podporuje. Jsem moc rád za úspěchy na Turf Gala, dosáhnout hattricku ve velkých dostizích se povede málokomu. To je snad ještě více, než když jsem zvítězil ve Velké jarní ceně a Saint Legeru. Navíc se mi podařilo poprvé vyhrát dostih Graded 3 a nedlouho po něm i druhý. A v neděli v Mostě to byl také vydařený den, mezi dalšími třemi vítězstvími byl navíc úspěch v hlavním dostihu se Zockem. 

Určitě není od věci zavzpomínat na Turf Gala. Vyhrál jste tam se třemi koňmi, z nichž jen jeden byl favoritem. Zajímalo by mne, jak jste viděl jejich možnosti před dostihovým dnem.
Nejvíce jsem věřil Beau Massagotovi. Dvakrát už předtím na zdejší dráze vyhrál včetně loňského ročníku Ceny Ministerstva podohospodarstva a vidieka SR, takže jsem mu v ní hodně věřil, zdejší dráha mu hodně sedí. Favorité jsme byli s Wirelessem, ale to je složitější kůň na ježdění, takže s vítězstvím s ním jsem příliš nepočítal. A co se týče Ventarona, tak tomu jsem z těch tří věřil nejméně. U něho bych býval spokojený s umístěním do čtvrtého místa, protože se vracel do dostihů po třičtvrtě roce.

S trenérem Václavem Lukou jste určitě předem probírali průběhy bratislavských dostihů.  Jak se pak nakonec povedly? Nemusel jste v dostihu řešit něco neočekávaného?
S trenérem Lukou jsme to probírali už asi týden dopředu, ale samozřejmě se to pak může v dostihu vyvinout jinak. Já jsem měl velké štěstí, že se průběhy dostihů povedly, neměl jsem nikde problém, nebyli jsme zavření. Vše vyšlo výborně. A také všichni koně jsou po dostizích v pořádku.

Cena Jezdectvi Vodickova
David Liška v sedle svěřence trenéra Luky a zástupce stáje Joly Zocka získává převahu nad soupeři v 39. Ceně Jezdectví Ing. Jiřího Hrbka. Pro mladého jezdce to bylo už páté vítězství v dostihu nejvyšší kategorie v aktuální sezóně

Opusťme bratislavské Turf Gala a přenesme se k nedělnímu dostihovému dni na mosteckém hipodromu.  Komu z vašich čtyřnohých partnerů jste nejvíce věřil?
Paradoxně to byla Cool Baby, která určitě měla na vítězství, ale je to mazaná klisna a nechce se jí jít moc přes koně.  A tak jsme také skončili čtvrtí. Dvouleté Achird, kterou jsme jezdil pro trenéra Nieslanika, jsem tolik nevěřil. Očekával jsem vítězství Francimora, Vocáskovi mívají dvouleté koně dobře nachystané. S Rustikalem to bylo takové otevřené. Už se mi líbil předtím, když jsem ho jel v Praze a byli jsme třetí, ale nevěděl jsem, co s ním udělá krátká mostecká rovina z kopce. Ale zvládl ji dobře. A co se týče Zocka, tak ten šel také moc pěkně a měli jsme výborný průběh dostihu. Seděli jsme na bariéře, v cílové rovině se nám to otevřelo a měli jsme volnou cestu vpřed.

Do Českého derby zbývá jedenáct dní. Trenér Luka pro něho chystá klasického vítěze Ignacia Reillyho a Ramssia, který se ukázal dobře v Memoriálu Dr. Frankenbergera. Už je jasné, kterého z těchto dvou koní povedete?
Zatím ještě není jasné, koho budu v derby jezdit. Asi bych si věděl vybrat, ale derby  je zatím otevřená záležitost.

Určitě máte přehled o koních pro derby. Který z nich vás nejvíce zaujal a budete ho považovat za většího soupeře?
Je to Angkor Wat, se kterým jsem vyhrál jako s dvouletým . Už tehdy mě zaujal a říkal jsem si, že by to mohl být dobrý kůň do tříletého ročníku. V Karlových Varech na jaře vyhrál lehce, pak vyhrál Velkou červnovou cenu. Samozřejmě ale, že derby je o 200 metrů delší, pojede se jinak, takže je otázkou, jestli derby vyhraje. Ale líbí se mi ze soupeřů mířících do derby nejvíce.

Co vás v nejbližší době čeká, kromě Českého derby a celého derby-mítinku? Budete startovat také v zahraničí?
Když jsou u nás dostihy na provinčních drahách, tak budu jezdit v Polsku. Vlastně už loni na podzim  jsem navázal spolupráci s trenérem Maciejem Kacprzykem, pro kterého budu jezdit. Shání mi koně i do dostihů, kde jeho koně nestartují.

Vaše studium na Střední škole dostihového sportu a jezdectví už brzy skončí. Předpokládám, že i nadále budete jezdit hlavně pro tréninkové středisko Bošovice.
Ano, naše spolupráce s trenérem Lukou trvá. A na zimu pojedu ven, je to už v jednání.

První část letošní sezóny je pro vás opravdu vydařená. Co byste si přál, aby se vám ještě letos povedlo?
Samozřejmě bych rád uspěl v Českém derby. Měl bych tak vyhrané všechny dostihy trojkoruny a mohl bych umřít… (smích).  Co se týče šampionátu, tak asi nebudu jezdit až do úplného konce sezóny, ale budu se snažit udělat si náskok, i když to bude těžké, protože se hodně daří i Honzovi Vernerovi. Nějaký extra cíl pro sezónu nemám. Rád bych zůstal zdravý a jezdil co nejlépe.

Michaela Zemanová
Fotografie: Monika Vodičková

Související článek:
Dostihy v Mostě byly ve znamení úspěchů Davida Lišky a trenéra Luky. Cenu Jezdectví společně ovládli se Zockem    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net