karlovy varyPoslední dubnová sobota bude patřit zahájení sezóny v Karlových Varech. Stalo se již tradicí, že si v tomto období dává dostaveníčko evropská šlechta. Letos je její setkání jubilejní dvacáté a dostihy v Karlových Varech k němu patří již poosmé.  Začínají již v 10 hodin a v centru pozornosti bude Jarní cena Fredericks & von der Horst určená tříletým koním, kde startuje několik koní s přihláškou do Českého derby. S obsazením dostihů je spokojený také zástupce pořadatele, pan Ivan Janatka.


"Chtěl bych upozornit na to, že vstupné na dostihový den je zdarma," říká Ivan Janatka, který je dobrou duší karlovarských dostihů už řadu let. "Dostihy jsou dobře obsazeny. Mám velkou radost, že k nám přijede také deset koní z Moravy - od trenérů Holčáka, Popelky a Seménky. Těší mne také, že startuje maximální pole v rovinovém dostihu na 3000 metrů, do kterého bylo na přihláškách dokonce dvacet koní. Dostih bude odstartovaný praporkem. Chtěli jsme tak vyjít vstříci koním, kteří nemají rádi startovací boxy anebo míří do překážek." A jak ještě pan Janatka doplňuje, diváci se mohou těšit na zajímavý doprovodný program. "Budeme tu mít přehlídku klobouků a také dostih šlechticů se dřevěnými koňmi, který se těší velké oblibě. Loni ho dokonce absolvovala i jedna žena. Šlechtici absolvují dvě stě metrů na dráze se dvěma překážkami. A také tu bude dostih poníků, který bude mít deset účastníků."   

Na startu dvoukilometrového hlavního dostihu, Jarní ceny Fredericks & von der Horst, kde se mezi prvních pět rkoní v cíli rozdělí částka 100 tisíc korun, bude mít nejvíce svěřenců Josef Váňa. A všichni tři už se českému nebo slovenskému publiku představili, zatím ale bez výraznějšího výsledku. Zástupce stáje Lokotrans Wego Dancing  (Galileo) po debutu v Miláně startoval před dvěma týdny v Bratislavě, ale ani tam neudělal větší dojem. Jednou se ve středoevropském regionu představil v akci další Galileův syn Hudson Canynon. 17. dubna v Praze se rozběhal devátým místem v dostihu na 1400 metrů, kde konkurenci zastrašila mnohadélkovým vítězstvím Partyday. Dvoukilometrová trať by mu ale mohla sedět mnohem více. Třetí "Váňovec" v poli, Alpheus (Galileo), byl ve stejném dostihu o místo před Hudson Canyonem.

V Memoriálu Josefa Brečky 17. dubna v Bratislavě, ve kterém startoval Wego Dancing, byli ještě další dva účastníci Jarní ceny Fredericks & von der Horst. Pátý tam doběhl Rabbit Makfi (Makfi), který o krátkou hlavu porazil impozantního Victory Bowl (Turtle Bowl). Svěřenec Petra Juránka, kterému se minulý týden ve Velké Chuchli výborně dařilo, patří mezi čtyři účastníky dostihu, na které se již nevztahuje označení nevítězný. V září totiž vyhrál dostih EBF ve Slušovicích.

Jedním z velkých adeptů na úspěch v dostihu je také svěřenkyně trenérky Vocáskové Nazma (Approve). Klisna byla loni čtvrtá v Ceně zimní královny a letos sice ještě neběhala, ale forma koní tréninkového střediska Němčice je výborná - šest vítězství a pozice trenérky Vocáskové na čele šampionátu trenérů na rovině hovoří za vše. Podceňovat nelze ani Rumpl Cimpr Campra (Makfi), který také loni dokázal zvítězit. A má za sebou start v dobře obsazené Ceně trojročných žrebcov v Bratislavě, kde mj. porazil klasickou naději Františka Holčáka Albe Backa.

Hudson Canyon
FOTO (Andrea Zavadilová): Favoritem hlavního karlovarského dostihu, Jarní ceny Fredericks & von der Horst, je jeden ze tří svěřenců Josefa Váni na startu, Hudson Canyon, v jehož sedle bude Jaromír Šafář

Nevýhodu debutu v sezóně má také Rabbit Focus (Ficus Intense), ale pokud přihlédneme k jeho loňským výsledkům, patří do boje o tabulová místa. Po pátém místě v Karpatské cene totiž dokázal zvítězit na závěr sezóny v dostihu ve Slušovicích. Nováčkem na českých drahách je Santo Cerro (Sorbie Tower) - nová akvizice stáje Vocetka v péči Grega Wroblewskiho. Hnědák měřil loni síly se špičkou dvouletků ve svém rodišti - v Nagrode Hipokratesa na 1400 metrů doběhl pátý z šesti účastníků a jeho posledním vystoupením byla Nagroda Vilniuse, kde doběhl šestý z osmi startujících.

Zajímavé obsazení také mají obě zkoušky třetí kategorie. V mílovém dostihu Order of Innocence se po půldruhém roce vrací na české dráhy jedničkový vítěz Levis Mistral (Medicean), který se pod vedením Martiny Havelkové popasuje se sedmi soupeři. Je mezi nimi také reprezentant stáje TVD a.s. Solar Eclipse (Montjeu), který byl zakoupený do českého turfu v listopadu 2014 za 24.000 euro, ale ještě nestartoval. Bývalý svěřenec trenéra Fabreho měl jako tříletý ve Francii pět startů na tratích 2400 až 2900 metrů. Zvítězil v Clairefontaine a kromě toho se vždy umístil. Oba zmínění koně jsou největšími favority dostihu podle předběžných sázkových kurzů.'

Událostí Stollberg - dostihu architektů na 2400 metrů je návrat vítěze Karlovarské dvojnásobné míle Charrose (Rosensturm). Jeho trenérka Martina Růžičková vstoupila do letošní sezóny velmi úspěšně a to jeho šance samozřejmě zvyšuje. Koněm do boje o vítězství je také Khalidor (Lomitas), který loni zaznamenal dvě vítězství, stejně jako svěřenec trenéra Petrlíka Seep (Shirocco).

Sázkové kurzy Betino na Jarní cenu Fredericks & von der Horst:
3,5:1 - Hudson Canyon
4,5:1 - Alpheus, Victory Bowl
5:1 - Nazma, Rabbit Maker
6:1 - Santo Cerro
7:1 - Wego Dancing, Rumpl Cimpr Canpr
10:1 - Rabbit Focus
(mze)


     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net