BarthesaZítra se dostihové dění po třech týdnech znovu vrátí na metropolitní závodiště. Nový den v chuchelském kalendáři, který se koná netradičně v pátek, vyvrcholí prvním důležitějším testem nejmladšího ročníku Simsonovou cenou, která letos poprvé nebyla součástí derby mítinku, ale přesunula se hlouběji do sezóny. Pro pořadatelskou společnost i sázející veřejnost bude páteční mítink přelomový i návratem Betina, respektive společnosti TOTO CZ, na dostihovou scénu.


Dvojkový test pro dvouleté koně se v posledních dvou letech potýkal s výrazným poklesem zájmu, který se zřejmě podařilo zastavit. Na startovní listině dostihu na 1200 metrů o 100 tisíc korun se sešlo devět dvouletků, což je v době, kdy se u nás odběhly jen 4 dostihy pro dvouleté, solidní počet. Vítězové tří z nich se sejdou právě na startu tohoto dostihu a podle očekávání vévodí sázkové nabídce. Na jejím čele je bělka z úspěšné centrály rodiny Vocásků Barthesa (Alhebayeb), klisna z linie raných koní, jejíž matka Rondo Alla Turca (Noverre) je polosestrou v krabčickém chovu působící dvojnásobné listed vítězky Blessyourpinksox (Cadeaux Genereux), matky výborného Bonyse (Intense Focus). Barthesa, kterou opět povede ž. Tomáš Lukášek, předvedla při svém debutu výborný výkon a pokud jej zopakuje, bude pro ostatní velmi těžkým oříškem.

Hezký finiš ukázala v Mostě i vítězka prvního dostihu dvouletých na tamní dráze Achird (Archipenko), zakoupená Adamem Wyrzykem na Tattersalls Ireland September Yearling Sale za 3.800 €. V jejím sedle vystřídý Davida Lišku ž. Jan Rája. Třetí vítězkou na startu Simsonovy ceny je Miluška (I Was Framed) z lotu Garla Germiče, která při derby dni vyhrála dostih v rámci Fitmin Cupu, v němž však čelila pouze konkurenci českých odchovanců. 

Zatímco třetinu startovní pole tvoří vítězové, další třetina patří koním, pro které bude zítřejší start prvním seznámením s dostihovou realitou. Za 14.000 € zakoupená Party Star (Excelebration) zastupuje dobrou formu aktuálně předvádějící bošovickou centrálu, stejně jako o 6 tisíc euro lacinější Aniela (Anjaal), přičemž oběma koluje v žilách dostatek rané krve a navzdory debutu je není radno podceňovat.

Kurzy na vítězství v Simsonově ceně. Kompletní sázkovou nabídku Tipsportu naleznete zde
kurzy simson

Celkem přilákal nový chuchelský mítink 77 koní, tj. průměrně 11 koní na dostih, což je výrazně nad současnými chuchelskými i celorepublikovými standardy. (miv)

Simsonova cena

Dostih, pojmenovaný po vítězi Magyar St. Leger a posléze velmi úspěšném plemeníkovi v chovu Hřebčína Napajedla v letech 1925 - 1943 Simsonovi (Sanskrit), byl dlouhá léta prvním významným střetnutím nejmladšího ročníku. S trendem pozdějšího startu dvouletků a posunem prvních dostihů dvouletých však ztratil status dostihu I. kategorie. Ačkoliv v letech 2009 - 2016 se dostihu v průměru účastnilo 10 koní, šel poté zájem o start výrazně dolů. V roce 2017 startovalo 7 dvouletků, v loňském roce jen 4. I v reakci na nižší zájem se termín dostih posunul o 3 týdny a dostih, který byl dosud nedílnou součástí derby mítinku, je nyní vrcholem nového dne v chuchelském kalendáři. 


Vítězové posledních 10 ročníků Simsonovy ceny

rok vítěz stáj jezdec trenér
2018 FALCON BABY 3 heart Ferhanov B. Vocásková H.
2017 GOLDEN ALIGHIERI Rabbit Trhový Štěpánov Mach M. Juránek P.
2016 ZOCK Joly Pedroza E.  Blažková H.
2015 SKARA Stáj Charvátová Verner J.  Tůma P.
2014 QUALIFLYER Hřebčín Pavlin Dvůr-Picek Zatloukal M. Picek M.
2013 nekonala se      
2012 NIDARA DS Pegas Foret P. Wroblewski G.
2011 MYSTIC SWING Lokotrans Zatloukal M. Kotáb E.
2010  AQUILIS  CK Martin Tour  Foret P.  Lisek M. 
2009  BRIBON  EMOP  Línek J.  Kubovičová Z. 


    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net