Donn Halling tgPáté místo Donna Hallinga (Halling) v Gr.1 Grosser Preis von Berlin v Německu ocenil handicaper Milan Tůma známkou 100,5. Pětiletý valach DS Maentiva se tak stal čtvrtým koněm v českém tréninku, jemuž se podařilo překonat hranici 100 kg.

Prvním plnokrevníkem, jemuž v tomto století handicaper udělil v průběžném handicapu trojcifernou známku, byl ryzák Darsalam (Desert King), který takto vysokého hodnocení dosáhl již ve třech letech a to dokonce za výkon, v němž se Darsalam ani nevešel na tabuli. Ovšem šesté místo v britské klasice - Betfair.com Saint Leger (Gr.1 v Doncasteru, 4 1/2 délky za vítězstvým Rule of Law, k hodnocení 103 kg stačilo. Darsalam postupně vystoupal ještě výše, nejvíce český handicaper ocenil Darsalamův triumf v Gr.1 Rheinland-Pokal, za které Darsalamovi dal 106,5 kg.
 

 
Druhým koněm, který se dostal na 100 kg a více v průběžném handicapu, byl tmavý hnědák stáje Dr. Charváta Blue Coral (Grand Lodge). Překvapivě však hranici 100 kg neprolomil při úspěchu v západní Evropě, ale při vítězství v Bratislavské míli v roce 2008, kde tehdy uchvátil publikum velmi lehkým třináctidélkovým vítězstvím. Jeho výkon zaujal i handicapera a hřebcovo hodnocení vyskočilo z 97 na 103 kilogramy. To potvrdil i v následujících třech startech včetně 8. místa v Gr.3 dostihu v Německu, listed vítězství v Itálii handicaper ocenil rovnými 100 kilogramy.

Třetím v ČR trénovaným plnokrevníkem, kterému náš handicaper udělil v průběžném handicapu známku 100 a více, byl ryzák Shamalgan (Footstepsinthesand). Na 100 kilogramů se dostal ze čtveřice stovkařů nejrychleji - rovných 100 kg dostal za třetí místo ve francouzské klasice Poule d'Essai des Poulains. Ne všechny jeho zahraniční výkony v době v českém tréninku handicaper hodnotil, což se týká hlavně zbytku tříleté sezóny kdy mj. doběhl druhý v Gr.2 Prix Eugene Adam a kde teorieticky mohlo hodnocení ještě vzrůst. Vše si ale Shamalgan vynahradil ve čtyřech letech, kde hned v úvodním startu ve Velké dubnové ceně, navíc v relativně slabší společnosti, získal od handicapera dosud nejvyšší známku, jakou kdy handicaper udělil - 107,5 kilogramu. Tu potvrdil i sedmým místem v Prix du Muguet (Gr.2), pak šel s hodnocením trochu dolů, v září si však opět polepšil na 106,5 kg, když se mu podařilo v Baden-Badenu vyhrát Oettingen-Rennen (Gr.2).    

Donn Halling je zatím posledním koněm v českém tréninku, který na trojciferné hodnocení dosáhl. Nutno dodat, že by si je zasloužili i další, ale výkony koní jako Meandre, Dux Scholar či Mikhail Glinka náš handicap zatím nepokryl. Na dosah měl stovku i Scyris (In Camera), který hned 7x dostal v průběžném handicapu 99 kilogramů, stejné hodnocení měl i Green Destiny, Iryklon za nimi ztrácel jen půl kilogramu.      Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking