Přízeň majitelů dostihových koní bývá vrtkavá, a tak se trenérovi může snadno stát, že zatímco na jaře má koní téměř plnou stáj, tak ke konci sezóny koní již tolik v maštali není. Problémy také mohou nastat, když za sebou trenér nemá silného majitele a když třeba změní působiště, jako v případě Ladislava Hanouska.
Trenér v minulosti dosáhl velkých úspěchů s koňmi českého chovu, jako např. s klasickou vítězkou Havanou Cubou a dalšími jedničkovými vítězi Pistácií, Vasunem a Dobrou Vodou pořízenými skoro za „babku“. Jako ale nejlepšího koně, kterého kdy trénoval , označuje Ladislav Hanousek Iryklona, který byl v jeho přípravě jako dvouletý a tříletý a umístil se mj. druhý ve Velké jarní ceně a pátý v Českém derby.
Ladislav Hanousek více jak deset let trénoval v Borovanech u Hluboké a loni našel svou trenérskou základnu v objektu někdejšího Státního statku Třeboň, který nyní patří panu Václavu Smolíkovi, bývalému překážkovému jezdci. „Pan Smolík dostihovému sportu i nadále velmi fandí a z tohoto důvodu má své dva vlastní dostihové koně. Jsme v nádherném prostředí a také ve velmi úspěšném, farma pana Smolíka totiž byla nedávno vyhlášena třetí nejúspěšnější farmou v České republice, což určitě o něčem svědčí,“ říká na úvod trenér Hanousek.
FOTO: Část areálu střediska ve Třeboni
Ladislav Hanousek se věnuje tréninku koní již 19 let a zdejší podmínky považuje pro přípravu koní za výborné. „Máme k dispozici 250 hektarů pozemků, takže máme dostatek vhodných luk k trénování. Ale také pro nás není problém zajet s koňmi patnáct kilometrů daleko k Novým Hradům, kde je kopcovitý terén. To je naše velká výhoda, trénink není jednotvárný a působí tak příznivě na psychiku koní. Hned naproti nám přes silnici jsou Rakušané se stovkou parkurových koní, se kterými jsme navázali výbornou spolupráci. Pravidelně využíváme jejich kolotoč, výběhy a krytou halu, takže myslím, že podmínky pro trénink koní máme na vysoké úrovni. Koně krmíme kvalitními granulemi, dostávají müsli, oves a seno máme vlastní výroby, tedy z farmy pana Smolíka.“
FOTO: Trénink koní na rozlehlých třeboňských loukách
Jediné podstatné, co trenéra trápí, je nedostatek nejen kvalitních koní ve stáji. „Trenéra dělá z 90 % kvalita koní ve stáji,“ tvrdí. „Letos mi udělal radost Mongol, který k nám přišel loni jako velmi problémový kůň. Byl pořízen svým někdejším majitelem asi za 4,5 milionu korun a v tréninku pánů Šavujeva a Resulova nikdy nedokázal předhonit v dostihu koně. Loni se nám ho povedlo přivést k druhému místu v Benešově a letos měl bělouš ještě lepší sezónu. Pětkrát byl na tabuli včetně čtyř třetích míst. A věřím, že příští rok by jeho výsledky na dráze mohly být ještě lepší. Pan Smolík zakoupil od pana Kozla tříletou klisnu Barku. Přišla k nám ale pozdě a tak už jsme toho s ní moc nestihli, ale na příští rok by to nemusela být marná klisna. Bohužel další naši koně výkonnost nemají. Kdyby existovalo sedm kategorií, tak by ti naši běhali až tu sedmou… Jedná se o koně, kteří k nám přišli už jako dospělí s určitými problémy. Já si nejraději připravím koně od prvních krůčků, tedy od obsedání. Uvítal bych proto mladou krev v naší stáji.“
K dispozici má trenér mladý stájový personál – šestnáctileté sourozence Valerii a Dana Vyhnálkovy, kteří letos zahájili kariéru amatérských jezdců. „Učí se u nás jezdit už od 12 let a oba mají velký talent. Jsou pracovití, přijdou do stáje za každého počasí. Uváží 48 kilogramů. Na špatných koních se sice něco naučí, ale bylo by dobré, kdyby dostali také příležitost příští rok od jiných trenérů a majitelů, aby měli i další motivaci neustále na sobě pracovat.“ Aby mladí jezdci poznali, jak to chodí v jiných střediscích, vyslal je Ladislav Hanousek na týdenní stáž k Daliboru Törökovi a dva týdny získávali zkušenosti také u Josefa Váni. „A kromě nich k nám chodí do stáje vypomáhat také několik děvčat.“ Trenér Hanousek zmínil, že kopcovité okolí Třeboně umožňuje i přípravu překážkových koní. „Blízko nás je Jan Derych, takže tu máme k dispozici i kvalitního pracovního jezdce pro překážkové koně. Chodí k nám pravidelně jezdit čtyřikrát týdně.“
FOTO (Zenon Kisza): Valerie Vyhnálková v dostihu
Ladislav Hanousek nechce dohánět počet koní nějakou přehnanou kvantitou: „Radši budu mít sedm až osm koní a budu se jim moci věnovat všem individuálně,“ říká, ale vzápětí dodává, že také samozřejmě nemůže mít z ekonomického hlediska ve stáji jen čtyři koně. „Uvítal bych proto, kdyby k nám našli cestu i noví majitelé se svými koňmi, třeba ročky. Kromě pěkného prostředí a podmínek pro trénink jim mohu nabídnout i velmi přijatelnou cenu za trénink přitom, že samozřejmostí jsou kvalitní granule, müsli, oves a seno v ceně. I když mi to někteří trenéři nechtějí věřit, v našich podmínkách mohu dostihového koně připravovat za 6000 Kč na měsíc plus kování. A v případě, že by k nám dal majitel do tréninku čtyři a více koní, tak bude mít kování zahrnuto v ceně 6000 Kč, bude mít tedy množstevní slevu. “
V Třeboni si také trenér pochvaluje velmi dobrou dostupnost pražského závodiště. „Máme to po dálnici do Prahy asi 140 kilometrů, tedy necelé dvě hodiny jízdy. Pokud by se k nám chtěl někdo podívat, kde máme koně ustájené a v jakých podmínkách trénujeme, rádi takovou návštěvu uvítáme.“
Kontakt: Ladislav Hanousek – mobil 603 471 646, email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
(mze)