Trenér Jan Blecha v současnosti patří do první desítky šampionátu trenérů na překážkách, ale samozřejmě nepřipravuje jen překážkové, ale i rovinové, koně. Prostřednictvím Zoray Luny se letos zúčastnil klasického dostihu a aktuálně vysílá na start dvouletého Dunagiriho do hlavní karlovarské zkoušky, Ceny Masise.
Dunagiri pochází z rané matky, a také její sourozenci, Divoká Orlice a Demon Magic, byli raní a úspěšní ve dvou letech. Nakolik podědil brzkou připravenost k dostihům?
Dunagiri je silný hřebec, ale nemyslím si, že je úplně raný. Snáší dobře práci, proto jsme se rozhodli ho postavit do dostihu. Pro velkou účast v dostihu třetí kategorie jsem se ho namenežoval pro Cenu Masise.
Je to debutant, co tedy od něj v dostihu očekáváte?
Jde si takzvaně dostih okoukat, aby si vše zažil a tedy získal dostihovou zkušenost. Osobně si myslím, že trať dostihu je pro něj krátká. Takže nemáme, ani nemůžeme mít, nějaké velké ambice. Jde nám hlavně o to, aby bez nějakých problémů absolvoval dostih.
Počítáte s ním na podzim pro nějaký větší dostih dvouletých?
Samozřejmě vše bude záviset od předvedených výsledků na dráze. Pokud by na to měl, tak bychom ho mohli směřovat do Ceny zimního favorita.
Velmi úspěšný pro vaši stáj byl měsíc červenec, kdy jste zaznamenali čtyři vítězství. Předpokládám, že jste spokojení s výsledky koní.
Ano, potěšilo nás to. Koně se postupně dostávali do formy a teď ji zužitkovali. Musím ale také říci, že jsme měli i štěstí na malá startovní pole v dostizích.
Třikrát jste vyhráli během pardubického mítinku konaného v ranních hodinách. Jak moc to bylo náročné pro aktivního účastníka dostihů se přizpůsobit tomuto netradičnímu začátku dostihů?
Bylo to úplně bez problémů, a myslím si, že všichni účastníci dostihů to uvítali. Já si raději přivstanu, aby koně mohli absolvovat cestu za příjemného počasí. Jen málokdo má v autě pro koně klimatizaci a v těch čtyřicítkách může teplota v autě dosahovat až 60 stupňů. Všichni účastníci dostihů běhali po korektní dráze, která by samozřejmě odpoledne a vpodvečer vypadala už jinak. A myslím si, že v letním období byl dopolední dostihový den příjemný i pro diváky. Po dostizích zašli na oběd a pak se mohli jít ještě vykoupat. Takže děkuji pořadatelům z Pardubic, za vhodně a výborně uspořádaný dostihový den, a přimlouvám se za to, aby se dostihy v letním období, kdy hrozí opravdu vysoké teploty, konaly dopoledne.
Se kterým z vašich překážkových koní počítáte v další části sezóny do větších dostihů?
Al Jaze budeme hlásit do Poháru Josefa Váni v Mostě. A Ohio a Marl Bora by měli mít sezónní vrchol v Ceně Labe nebo Ceně Vltavy při Velké pardubické. Nebylo by ideální, aby běhali proti sobě, ale samozřejmě budu vše konzultovat s jejich majiteli.
Tříletá Zoraya Luna doběhla při svém letošním debutu sedmá v Jarní ceně klisen a poté startovala v Lysé nad Labem. Nezůstala výsledky tak trochu za vaším očekáváním?
Zoraye uškodilo to, že vypadlo pražské závodiště. V Lysé se jí tak nevedlo, i když její páté místo v silně obsazeném dostihu druhé kategorie vůbec nebylo špatné. Čekáme na návrat dostihů do Prahy a stavěli bychom ji rádi do dostihů jen pro klisny, kde by to měla mít jednoduší oproti společným dostihům s hřebci a valachy.
Pěkného premiérového vítězství docílil ve vytrvaleckém dostihu ve Slušovicích syn skvělé chovné Widamy Vivat. Kde vidíte možnost jeho dalšího uplatnění?
Startuje nyní v Karlových Varech a podle výkonu v dostihu se rozhodneme, jestli ho ještě letos nepřevedeme do překážkových dostihů pro tříleté koně. Skáče moc pěkně ve volnosti v hale, talent určitě má.
Vaši svěřenci letos zatím docílili sedmi vítězství, Al Jaz vyhrál dokonce dvakrát. Co očekáváte od druhé poloviny sezóny?
Chceme se soustředit při přípravě koní na dostihy při Velké pardubické, aby se jich naši koně zhostili co nejlépe a udělali svým majitelům radost. To je náš hlavní cíl do konce sezóny.
(mze)