kadynyroches2Sobotní Velká letní cena města Mostu přinese atraktivní souboj - střetnou se v ní dva vítězové Českého derby. Pohled do análů ukazuje, že se tak stane poprvé po 7 letech.


Souboje derby vítězů patří k největším dostihovým lákadlům po celém světě. Nutno dodat, že jich celosvětově ubývá, jedním z důvodů je i zkracování dostihových kariér a snaha vítěze derby co nejdříve zařadit do chovu. Také v našem turfu podobných střetnutí ubývá, ale důvodem rozhodně není snaha co nejrychleji zařadit vítěze Českého derby do chovu. Sobotní souboj loňského derby vítěze Kadynyho s vítězem z roku 2011 Roches Crossem bude u nás prvním střetnutím dvou derby vítězů po sedmi letech.

Naposledy se diváci z takového souboje mohli těšit 29. října 2006, kdy se ve Velké Chuchli postavili na start Ceny prezidenta republiky aktuální vítěz derby Laureat s klisnou Ready for Life, která vyhrála derby v předchozí sezóně. Souboj dopadl lépe pro Laureata - stačil sice jen na třetí místo za Dare Devil a Ketty Sharp, Ready for Life ale doběhla až šestá.

O rok dříve měli diváci možnost shlédnout souboj dvou vítězů Českého derby dokonce dvakrát, a v obou případech v podání tedy čtyřletého Darsalama, vítěze derby z roku 2004, s o dva roky starším Poderosem. Jak v mosteckém Memoriálu Vlastimila Smolíka tak i v Ceně města Karlovy Vary byl lepší Darsalam, který v obou dostizích proběhl cílem jako druhý, následovaný právě Poderosem. Mostecký vítěz Gont byl ale později kvůli pozitivnímu nálezu z antidopingové kontroly diskvalifkován, a tak ve výsledkové listině Smolíkova memoriálu najdeme na prvních dvou místech dva vítěze derby.

Poderoso je v polistopadové historii našeho turfu suverénně nejaktivnějším derby vítězem z pohledu soubojů s jinými vítězi naší modré stuhy, protože ještě před dvěma souboji s Darsalamem absolvoval v předchozích dvou sezónách, tedy v letech 2003 a 2004, celkem 4 dostihy proti Tribal Instinctovi. Bilanci s ním má vyrovnanou - zatímco v roce 2003 jak Zlatý pohár, tak Trial na Velkou cenu turfu vyhrál Tribal Instinct a Poderoso finišoval čtvrtý respektive druhý, o rok později byl v českém i slovenském Zlatém poháru třetí, zatímco Tribal Instinct doběhl desátý, respektive pátý.

V sezónách 2001 a 2002 k žádnému souboji derby vítězů nedošlo, tak se pro další musíme vráti až do sezóny 2000, během které se dvakrát střetli tehdy čtyřletý Ray of Light s o rok starším Temirkanovem. Stejně jako v roce 1999, kdy Ray of Light vyhrál Velkou cenu českého turfu a Temirkanov doběhl třetí, měl i v obou soubojích v sezóně 2000 navrch Ray of Light, který nejprve vyhrál slovenský Zlatý pohár (Temirkanov byl druhý) a poté doběhl třetí ve Velké ceně českého turfu, ve které Temirkanov skončil na osmém místě.

Temirkanov změřil své síly ještě s jedním vítězem, respektive vítězkou Českého derby. Předposlední srpnový den roku 1998 se při svém prvním startu po získání tehdy unikátního česko-slovenského derby double postavil na start Velké ceny českého turfu. Dostih se mu ale nepovedl - finišoval až šestý, zatímco výrokem velmi lehce 7 zvítězila Nora Jeane, vítězka derby z předchozího roku. A to je vše - v polistopadové historii už žádný jiný souboj vítězů Českého, respektive Československého derby nenajdeme.  


foto Zenon Kisza

         Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net