Mister Westminster2Start posledního klasického dostihu sezóny, 68. Conseq St. Leger, se nezadržitelně blíží. O co nejlepší výsledek a finanční výhry ve výši 440.000 Kč v něm bude bojovat desítka koní, když jediným koněm neoznámeným z posledního seznamu kandidátů je Win For Us. Na startu dostihu je také jedna klisna, hrdinka Oaks Saltanat, která bude chtít navázat na osm let starý úspěch poslední vítězné klisny v posledním klasickém dostihu sezóny Ready For Life. O Saltanat jsme již přinesli rozhovor s trenérem Resulovem v pondělí, a samozřejmě jsme požádali o aktuální vyjádření k Saint Legeru i další trenéry.

 

Do okruhu favoritů určitě bude patřit spolu se svěřenci Františka Holčáka Mister Aviationem a Always on Sunday třetí ze Slovenského derby Mister Westminster (Hurricane Run) červenobílých barev stáje Spedition Zavřel. O jeho možnostech v klasickém dostihu nám Josef Váňa řekl: "Že je to dobrý kůň, ukázal v Bratislavě. Že je vytrvalý, tomu opravdu věřím, a pokud ještě naprší do neděle, tak si myslím, že by to mělo být hodné dobré. Pokud by neměl být Mister Westminster do třetího místa v cíli Saint Legeru, tak bych byl hodně zklamaný. Těším se na souboj s koňmi pana Holčáka..." 


Jedním ze dvou trenérů, který bude mít na startovní listině dva svěřence, je Jozef Piruch, který vyšle na start třetího z Českého derby Taggertona (Eggerton) hájícího barvy MPL Racing CZ, a syna skvělé vytrvalkyně Ketty Sharp King´s Looka (Look Honey) v majetku chovatele Josefa Buchty. „Posíláme na start zástupce tuzemského chovu a chceme tedy co nejlépe reprezentovat český chov v klasického dostihu,“ odhaluje hlavní cíl v dostihu Jozef Piruch. „Oba koně jsou v pohodě a bez problémů, poslední rychlá práce proběhla u obou dobře. Z hlediska možností v dostihu se mi odhaduje lépe King. Trénoval jsem jeho mámu i bábu, a ta vytrvalost by tam zkrátka měla být. Taggerton překvapil v Českém derby a určitě je to dobrý kůň. Minule jsem vám říkal, že bych mu raději zkrátil trať, ale na přání pana majitele jdeme s ním také zkusit Saint Leger. A Jirka Chaloupka v jeho sedle podle mne vyvažuje mírné výhody na straně King´s Looka. Samozřejmě bychom se s oběma koňmi rádi umístili, ale jak jsem se již zmínil, hlavně chceme dobře reprezentovat práci českých chovatelů."


Dva zástupce v Saint Legeru možná také mohlo mít tréninkové středisko rodiny Vocáskových. Pan Stanislav Chudáček totiž měl ještě na jaře dva nadějné koně pro klasické dostihy, vedle Baratea, kterého uvidíme na startu Saint Leger, to byl i třetí z Velké jarní ceny White Motiv. Ten se ale od šestého místa ve slovenské Velké jarní ceně na dráze neobjevil. „Bohužel v tomto dostihu byl krátce po startu naražený soupeři na bariéru a přivodil si zranění zadní nohy, má prasklý sval. Dlouho kulhal, teď už to vypadá s ním lépe, ale letos nebude moci startovat. Je to kvalitní kůň, doufám, že to ukáže příští rok,“ vysvětluje zástupce tréninkového střediska František Vocásek. „Co se týče Baratea, tak je naprosto v pořádku a dobře pracuje. Pokud by se nám povedlo dotované umístění, budeme spokojeni, je to těžký dostih.“ Co se týče budoucnosti syna Barathey, tak věří, že by mohl mít před sebou dobrou budoucnost na překážkách. „Letos dokončí Barateus sezónu na rovině - uvidíme, jak se popasuje i se staršími soupeři. V případě, že by to nebylo ono, mohl by příští rok přejít už na překážky.“


Koněm s minimem zkušeností na jedničkové scéně je sedmý z Memoriálu Dr. Frankenbergera Tycho Brahe stáje Joly. „Tycho je v dostihu koněm s nejhorším průběžným handicapem, a konkurence v dostihu je velká, ale jdeme to zkusit. Chtěli jsme s ním běhat i takhle dlouhou trať, ale bohužel nebyly pro něho takové dostihy k dispozico, takže zatím nešel trať přes 2200 metrů. Bayurzhan Murzabayev mi říkal po dvou dostizích, co ho jezdil, že by potřeboval delší trať. Uvidíme, já o tom nejsem stoprocentně přesvědčený, podle tréninku si můžu něco myslet, ale distanční možnosti naplno ukáže až dostih,“ říká na konto svého svěřence Tomáš Šatra.

 

Další účastníkem mosteckého Memoriálu Dr. Frankenbergera je svěřenec Eduarda Kotába a reprezentant stáje Lokotrans Al Bustan, pro kterého zvolil realizační tým přípravu na Saint Leger starty v Německu.  "V Saint Legeru si potřebujeme ověřit, jestli jeho třída stačí na vytrvaleckou špičku tříletých koní. Po pátém místu ve Frankenbergovi jsme si mysleli, že by mohl patřit do špičky, ale na start derby jsme se už bohužel pak nedostali. Jako přípravu na Saint Leger jsme pro nedostatek vhodných dostihů v Česku zvolili Mnichov. Al Bustan je v pořádku a pracuje bez problémů. Byl bych aspokojený za umístění do pátého místa," uvedl na konto polobratra Avereho trenér Kotáb. (mze)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking