Resulov ArturJméno Artura Resulova najdeme zapsané na pozici jezdce v listinách mnoha významných dostihů. To už je ale minulost, protože dlouholetý člen týmu trenéra Šavujeva je již třetím rokem také držitelem trenérské licence. A letos přišel úspěch z kategorie nejvýraznějších – Resulovem připravovaná Saltanat se stala vítězkou Oaks.


Stalo se tak při vůbec první zkušenosti trenéra s účastí v klasickém dostihu… Pět týdnů po tomto výsledku bude bojovat reprezentantka stáje Ardak Amirkulov o co nejlepší výsledek v další klasické zkoušce. Tentokrát už ale poměří síly s výkvětem hřebců a valachů, mezi kterými nechybí vítěz Českého derby Mister Aviation.


Výsledek Saltanat v Oaks byl z kategorie snadných. Jaká vlastně je klasická vítězka?

Je to naprosto bezproblémová klisna, vše snáší výborně. Je dobře i krmitelná. Akorát jsme s ní zatím necestovali nijak daleko, takže nevím, jestli jí delší cesty nebudou dělat problémy. Je v úvaze, že bychom se s ní také vypravili někam na zahraniční závodiště.


Od jejího vítězství v Oaks uplynulo už téměř pět týdnů, je to pro ni optimální přestávka mezi dostihy?

Ano, neplánovali jsme nic mezitím. Myslím, že je to pro klisnu jejího typu tak akorát.


Co si slibujete od Saint Legeru?

Bude to těžký dostih, Saltanat poprvé poběží s nejlepšími hřebci a valachy, ale jdeme to zkusit. Pracuje v pohodě a děláme vše proto, aby uspěla i tady. S tratí dostihu by snad neměla mít problém, akorát mám obavu ze současného počasí, kdy hodně prší. Přece jen jí vyhovuje pevnější podklad dráhy.


O kolik koní a s jak velkým týmem se nyní v Patokryjích staráte? A kde trénujete?

Nyní máme v Patokryjích sedm koní a jsme na ně celkem čtyři. Mám opravdu výborný tým, neměli jsme nikdy mezi sebou žádný problém a mohu se na ně všechny spolehnout. Vážím si jich všech. Mám tu třeba i pana Zdeňka Pavlíka, který už nepatří k nejmladší generaci, ale výborně zastane svou práci. Trénujeme v blízkém okolí, jsou tu moc dobré tréninkové podmínky, byli jsme tu kdysi s panem Šavujevem a také tu trénovala Miroslava Maršíčková. V případě potřeby můžeme na rychlé práce jezdit na závodiště, které je od nás asi 12 kilometrů.


Zmínili jsme, že připravujete sedm koní pana Amirkulova. Vzhledem k vaší úspěšné spolupráci se zeptám, jestli nehodlá pan Amirkulov na podzim počet koní u vás ve stáji rozšířit? Uvidíme Saltanat na dráze i příští rok?

Pan Amirkulov zvyšovat počet koní nechce, má ještě koně i ve Francii a chce udržet počet koní v Česku okolo tohohle čísla. A co se týče Saltanat, tak zatím o ní pan Amirkulov v souvislosti s příštím rokem nic neříkal.


Kdo vás ve vaší profesní kariéře nejvíce ovlivnil?

Určitě pan Šavujev, kterému hodně vděčím. Samozřejmě mě ovlivnily i jiné osobnosti, ale pan Šavujev nejvíce. A jsem rád, že jsme spolu ve výborném kontaktu dodnes a mohu mu kdykoliv zavolat a třeba s ním i něco zkonzultovat.


Jste výhradním trenérem pro pana Amirkulova anebo k vám mohou přijít se svými koňmi i zájemci z řad jiných majitelů?

Určitě mohou přijít i další majitelé a byl bych tomu moc rád. Byla by to pro mne opravdu čest. Místa tu máme dost, v naší stáji je volných asi 12 boxů a ještě je tu jedna prázdná stáj.

(mze)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net