Kotab EduardTrenér Eduard Kotáb se chystá v neděli do Mnichova, kam poveze tříletého Al Bustana a dvouletého debutanta Wicker Stone. Náš rozhovor ale nebude jen o výběru německých dostihů, ale i o dalších plánech se známými koňmi stáje Lokotrans. A také o důvodech, které oddalují návrat trenéra do Prahy.


Al Bustan se po dvou měsících od pátého místa v Memoriálu Frankenbergera zúčastní dvoukilometrového dostihu v Mnichově. Jak došlo k vašemu rozhodnutí vydat se do Bavorska?

Al Bustan by měl startovat v Saint Legeru a o prázdninách je u nás omezená nabídka dostihů na áčkových závodištích, tak jsme začali hledat dostih v zahraničí. Jednalo se nám o to, aby nebylo závodiště tak daleko a Mnichov tohle splňuje. Al Bustan nemohl startovat ve Velké červnové, do derby se nedostal, a má tak zatím odběhnuté jen dva dostihy. Potřebuje získávat zkušenosti, do Saint Legeru by měl absolvovat dva starty. A také si potřebujeme v dostihu ověřit jeho výkonnost.


Spolu s ním povezete do Německa na dostih EBF i dvouletého debutanta, syna Whippera jménem Wicker Stone. Jaké jsou s ním ambice?

Potřebovali jsme druhého koně na dopravu a Wickera, který je na podzim hlášený do aukčního dostihu v Baden-Badenu, potřebujeme rozběhat, takže se to nabízelo vzít ho s sebou. A nakonec se tenhle dostih jeví pro debut jako dobrý. Bude mít pět soupeřů a z nich zatím jen jeden startoval.


Oba koně pojede šampion Jaromír Šafář. Jak došlo k jeho angažmá?

Jsme stále s koňmi na závodišti v Lysé nad Labem a Jaromír projevil sám zájem jezdit naše koně v Mnichově. Byl jsem tomu rád. Jsem radši, když někdo se sám zajímá, než abych musel někoho přemlouvat do sedla.


A kdy se objeví na dráze vaše špičkové klisny Straightwhiskey, Nonhalema a Lailah?

Všechny si teď dávají pauzu. Lailah potřebuje velké závodiště, malé dráhy pro ni nejsou, a pro ty další dvě teď nemáme vhodné dostihy. Měli jsme také problémy s aklimatizací koní. Pro koně byl přesun do Lysé velkou změnou, řadě z nich otékaly nohy. Myslím, že všeobecně to byl problém pro všechny pražské trenéry, změna prostředí, dráhy atd. tomu se musíte nějak přizpůsobit. Myslím, že všem trenérům, kteří se přestěhovali kvůli povodním, šli koně s formou dolů a jejich výsledky nejsou takové, jako kdyby z Prahy neodešli. Změna prostředí se nedá vyrovnat za dva týdny…


Chystáte se v brzké době přestěhovat zpět do Prahy?

V dohledné době určitě ne, tedy respektive, až se bude moci na závodišti trénovat a stáje budou v pořádku, tak rád. V roce 2002 jsem si dával stáj dohromady za své finance, ale teď už na to nemám sílu ani finanční prostředky. Když jsem v roce 2002 viděl tu spoušť, říkal jsem si, že se to již nemůže opakovat, avšak po 11 letech nás to postihlo znova. Kdo to neprožil, neví o čem je řeč, protože při záchraně koní jsme letos riskovali vlastní životy a opravdu již nikdy podobnou situaci nechci zažít. Navíc jsem v Chuchli při povodních utopil auto.

(mze)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net