chuchle4Druhý klasický dostih sezóny, Velká jarní cena Pražské plynárenské, je hlavním magnetem nedělního pražského mítinku se začátkem ve 13 hodin. Jeho favority jsou dva představitelé českého chovu plnokrevníka, Lagaro a Montjeu Third. Ti spolu změří síly už potřetí. Dvakrát měl navrch Lagaro, ale minule v Memoriálu profesora Michala mu porážku Montjeu Third poprvé oplatil.


550 tisíci korun dotovaná Velká jarní cena Pražské plynárenské bude mít na startu deset koní. Invaze koní importovaných v zimě s cílem uspět ve vrcholných dostizích tříletého ročníku se v tomto klasickém dostihu neprojevila a tak stále jsou leadery ročníku dva čeští rodáci, odchovanec střediska Darhorse Lagaro (Dalghar) a úspěšný reprezentant rabbitovského chovu Montjeu Third (Pop Rock). Ten v Memoriálu profesora Michala Lagara o dvě a půl délky porazil, i když nosil o půldruhého kilogramu méně. Ve světle těchto výsledků by oba hřebci opět měli sehrát v dostihu hlavní role.

Trenér Allan Petrlík má ale ještě jedno želízko v ohni. Loni dvakrát ve Francii vítězný Luck Ahead (Dream Ahead) se poprvé ukázal v českém turfu čtvrtým místem v Michalově memoriálu. V jeho sedle bude Clement Lheureux. Ten patří k elitě švýcarských jezdců, poslední dvě sezóny byl ve zdejším šampionátu druhý.

Další zástupce tuzemského chovu, bělouš Johnny Whistle (Silver Whistle) v předzkoušce Memoriálu Vlastimila Smolíka dokumentoval, že k elitě tříletých také patří. V jejím cíli byl třetí, necelé tři délky za vítězným Montjeu Third. Překvapit by mohl Erruption (Muhtathir), který zatím startoval jen dvakrát ve Francii. Pro dnešní důležitý start se rozcvičil před necelý dvěma týdny sedmým místem na míli na menší dráze na závodišti Chatillon, přičemž jeho ztráta na vítěze byla 5 délek.

Montjeu Third
FOTO: Favoritem Velké jarní ceny Pražské plynárenské je Montjeu Third, který porazil Lagara v Memoriálu profesora Michala


Podceňován nesmí být ani Akbulat (Invincible Spirit), debutující v dubnu ve Francii a o několik dní později pátý v Michalově memoriálu. Alexandr (Approve) má na svém kontě debutové vystoupení při prvním pražské dostihovém dni ve trojkovém dostihu, kde byl pátý. Teď ovšem narazí na jinou společnost.

Účastník Gerschova memoriálu Fantasticadventure (Poseidon Adventure) se letos ukázal na dráze již dvakrát a jeho forma by měla jít nahoru, může překvapit.  Stejně jako Dudlik (Pivotal), který rovněž letos startoval dvakrát a při druhém startu byl předposlední v Memoriálu profesora Michala.

Součástí nedělního chuchelského progamu jsou také čtyři dostihy třetí kategorie. Favoritem Ceny Staropramenu na 1800 metrů pro čtyřleté a starší koně je svěřenec Arslangireje Šavujeva Aldzarb  (Duke of Marmalade), který se loni kvůli zdravotním problémům už na dráze po Českém derby neobjevil. V dostihu se střetne s dalším koněm, který měl dostihovou přestávku - Faraonem (Rol´Over Beethoven). Ten má již na svém kontě vítězný start z 24. dubna v dostihu čtvrté kategorie.

Vytrvalecká Cena Silvera přináší zase velké naděje na zisk vítězství Solar Eclipseovi (Montjeu), semdidélkovému vítězi z Karlových Varů z konce dubna. V dostihu se mj. utká se Seepem (Shirocco), který také zvítězil v Karlových Varech. 

Sázkové kurzy Betino na Velkou jarní cenu Pražské plynárenské:
2,5:1 - Montjeu Third
3,5:1 - Lagaro
5,5:1 - Luck Ahead
6,5:1 - Johnny Whistle, Akbulat
9:1 - Eruption
13:1 - Magic Tirol, Alexandr
15:1 - Dudlik
(mze)

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net