Vitek FrantisekDnes se dožívá 75. let nejúspěšnější trenér celé historie českého a československého dostihového sportu, sedmnáctinásobný šampión zdejších trenérů František Vítek! Ke gratulantům se s přáním pevného zdraví do dalších let připojuje i naše redakce.


Rodák z východočeských Puchlovic, současného trenérského působiště jeho syna Pavla, zamířil po ukončení základní školy do Velké Chuchle, kde se vyučil u trenéra Karla Truhláře. První dostih odjel v roce 1954, téhož roku získal i své první jezdecké vítězství v sedle klisny Burma. O tři roky později začal jezdit překážkové dostihy, které se staly jeho doménou. V roce 1963 přerušil hegemonii sovětských koní a jezdců triumfem ve Velké pardubické v sedle Korana, vítězství zopakoval o dva roky později s Mocnou. Vítěz 2 rovinových a 73 překážkových dostihů se 8x stal šampiónem překážkových jezdců.

Po úspěšné jezdecké kariéře začal působit jako trenér, když na konci 60. let převzal po Václavu Čechurovi trenérský úsek v Lysé nad Labem. Pod křídly svého zaměstnavatele JZD Všelibice a ve spolupráci s Hřebčínem Napajedla vytvořil spolu se svým stájovým žokejem Vlastimilem Smolíkem neporazitelnou dvojici, která hlavně v 70. a 80. letech vládla československému turfu. Držitel 17 titulů šampióna trenérů připravoval dlouhou řadu špičkových koní, kteří pomáhali psát historii našeho turfu. Nejen jeho 6 vítězů Derby (Valdaj, Latina, Arva, Lancelot, Lykeion a Regulus), ale i další svěřenci jako Kleón, Centurie, Nikolas, Latén, Sparta, Nikos se nesmazatelně zapsali do análů našeho turfu.

Aktivní trenérskou činnost ukončil František Vítek v roce 2006, kontakt s dostihovým děním ale neztratil a nadále ho bedlivě sleduje a zůstává pravidelným návštěvníkem dostihů.     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking