Gasparini2Třetím místem v Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera se do okruhu uchazečů o České derby probojoval také svěřenec Jana Demeleho GASPARINI (Eagle Top). Hnědák z chovu pana Petra Karlíka, běhající v barvách jeho stáje TIPPLER Group s.r.o., se nyní pilně připravuje na dostih o modrou stuhu, který absolvuje, pokud se do něj dostane, bez dalšího přípravného dostihu. O jedné z nadějí tuzemského chovu jsme si povídali s Janem Demelem.

 
"Jestli má běhat oba St. Legery, jak s majitelem plánujeme, nechci s ním jít cestou přes Velkou červnovou," vysvětluje trenér, proč zatím nejúspěšnější Eagle Topův (Pivotal) potomek vynechá hlavní derby trial. Trenér si je vědom, že se může stát, že ani třetí místo ve Frankenbergerovi nemusí na místo ve startovním boxe vrcholu tříletých stačit, ale věří, že se do něj jeho svěřenec dostane. "Bylo by smutné, kdyby se kůň, který skončil třetí v jedničkové předzkoušce, do derby nedostal," říká. O hřebcově osudu tak může rozhodnout handicap. Za umístění ve Frankenbergerovi Gasparini dostal 70 kilogramů, což jej řadí na jedenácté až dvanácté místo mezi současnými uchazeči. To se ale může změnit. "Jsme v rukou handicapera. Počítám s tím, že po Starohájském kritériu a Velké červnové nás mohou ještě někteří koně přeskočit, tak budeme čekat, jak to dopadne," říká trenér.

Sám očekával, že hodnocení jeho koně za jedničkové umístění bude o něco vyšší. "Srovnání mezi koňmi, co dostih běhali, je podle mne spravedlivé, ale myslel jsem, že všichni budou tak o 1,5 až 2 kila výše. Ale věřím, že handicaper ví co dělá," dodává s tím, že si uvědomuje složitost vyhandicapování právě tohoto dostihu, který je první jedničkovou zkouškou pro vytrvalé a pozdnější koně, a tak se v ní vesměs střetávají koně s předchozí trojkovou výkonností. 

Nepřehlédněte: Čeští plemeníci v Maďarsku. Čtyři potomci Zazou vydělali přes milión, šest potomků Eagle Topa 850 tisíc

To je nakonec i případ samotného Gaspariniho, který v předešlém startu v trojkoné Ceně Dostihového klubu na 2200 metrů v Mostě skončil až pátý. "Tam šel hlavně proto, že aby si vyzkoušel vytrvaleckou distanci. Domluvili jsme se s Jiřím Palíkem, že ho pojede bez biče, na pohodu, hlavně aby si vyzkoušel delší trať. Moc jiných možností nebylo," vysvětluje. Že v něm je víc, než tehdy ukázal, tušil trenér i z žokejova hodnocení. "Palík z něj měl po dostihu strašně dobrý pocit."

Ve Frankenbergerovi už ale Palík Gaspariniho nejezdil. "Měl už nasmlouvaného koně od trenéra Šavujeva, a tak jsme hledali jiného žokeje. Tehdy se objevil inzerát na Fitminu, že přijede Jaro Línek, tak jsem rychle sáhl po něm. Jsem přesvědčen, že Palík i Línek jsou tady nejlepší jezdci," míní trenér, který byl se spoluprací se slovenským šampiónem velmi spokojen. "V dostihu nám vyšlo snad vše, dobré startovní číslo, dobrý průběh," dodává. Je možné, že pro České derby bude muset řešit jezdecké obsazení ještě někým jiným a pro ten účel schovává v rukávu malé eso. Tím by mohl být vítěz loňského Poháru žokejů Antonio Fresu.

Gasparini banner

Zatím však řeší hlavně přípravu Gaspariniho. Má výhodu, že trénoval i jeho matku Galantery (Tobougg) a předešlé dva potomky, kteří oba dokázali v jeho péči zvítězit. Nicméně jak říká, Gasparini se od nich v mnohém liší. "Matce není vůbec podobný a je  úplně jiný i než obě její dcery, které jsem trénoval," říká. Navíc stále dospívá. "Je to pořád takový puberťák, moc se mu líbí jiní koně, zvláště klisny a ještě není úplně dozrálý," říká trenér, který se podílel i na tom, že Galantery navštívila Eagle Topa. "V Německu jsem jezdil dobrého koně z její rodiny, který byl po Pivotalovi, tak mne napadlo, že by to nemuselo být špatné spojení." Špatně se zatím rozhodně neukazuje. Jak moc je dobré a zda dokáže i nadále vlévat optimismus do žil domácím chovatelům, ukáží následující týdny a měsíce.

Miloslav Vlček 
 
Gasparini frankenberger
Gasparini (červenobílý dres) finišuje třetí v Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera. Foto Andrea Zavadilová







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net