most7Po uplynulém víkendu, během něhož se na českých a slovenských drahách uskutečnily hned tři dostihové mítinky, nás čeká klidnější víkend, který přinese jen jedno klání - sobotní mítink v Mostě. Tamní pořadatel připravil program o osmi dostihových chodech, který vyvrcholí solidně obsazenou Cenou první dámy, handicapem I. kategorie pro čtyřleté a starší koně. Událostí dne bude i návrat Tomáše Lukáška do sedla.


Lukášek musel kvůli zranění předčasně ukončit svou dosud nejúspěšnější katarskou sezónu, během níž získal 41 vítězství a nyní se po pauze vrací v nových barvách stáje dr. Evy Nieslanikové. Ty bude hájit v obou dostizích, jichž se zúčastní včetně hlavního dostihu Ceny první dámy ČR, handicapu I. kategorie na 2200 metrů, v níž povede šancového Joganville (Rajsaman). Mírným favoritem dostihu, v němž jsou šance vyváženy rozdílnou vahou, je sedmiletý Cape Freedom (Cape Cross) s Radkem Koplíkem, který v péči Radima Bodláka pokračuje v testování delších distancí. Že na nich není bez šancí ukázal minule třetím místem v Memoriálu Vlastimila Smolíka.

Naopak kovaným vytrvalcem, pro něhož 2200 metrů může být ještě krátkých, je stejně starý Cacophonous (Cacique), v jehož sedle se znovu představí David Liška. Minule spolu skončili třetí v silně obsazené trojce na stejné distanci, tehdy však svěřenec Martiny Havelkové rozdával kila na všechny strany. V sobotu nastoupí s 59 kilogramy. O 4 kilogramy méně ponese Respekt (Durante Alighieri) s Jiřinou Andrésovou, který v předchozím startu ve dvojce finišoval čtvrtý, 1 1/4 délky za Imsexyandiknowit (Canford Cliffs), které dával 1 kilogram. V sobotu se jejich váhový rozdíl sníží na půl kilogramu.

Otazníkem je aktuální forma sedmiletého Saula (Champs Elysees), který se na dostihovou dráhu vrací po 19 měsících. Třídovou Welluncu (Egerton) limituje nejvyšší váha v poli i skutečnost, že do nejlepší formy se dostává na podzim. Druhý z loňské Ceny prezidenta republiky Triplex (Elzaam) v letošním debutu neuspěl, nese však nejnižší váhu v poli.    

Kurzy Tipsportu na vítěze Ceny první dámy ČR
Kurzy cenaprvnidamy  

První dvouletí a dva pokusy o hattrick


V rámcových dostizích zaujme pokus Nica (Holy Roman Emperor) navázat v dvojkovém handicapu Cena primátora města Mostu na předešlá dvě letošní vítězství. Navzdory nim bělouš stáje MANEKO nastupuje s relativně nízkým váhovým zatížením. Dalším letos neporaženým účastníkem mosteckého mítinku je devítiletý Vossolie (Next Desert) z lotu letos velmi úspěšného Dušana Andrése, který se pod vedením trenérovy ženy pokusí o završení hattricku v čtyřkovém handicapu Cena Severočeského Hitrádia North Music.

Most také uvidí letošní první dostih pro dvouleté. Cena partnerů Dostihového klubu na 1200 metrů má sice jen 5 startujících, ale nabízí několik zajímavých koní. K těm rozhodně patří ve Francii narozená Feschanda (Dariyan) z chovu Jiřího Charváta, dcera vynikající French Quebec (Excellent Art), kterou pojede Jan Verner. Tradičním účastníkem prvních dostihů dvouletých je němčická centrála, která vysílá dva své zástupce, respektive zástupkyně. Dohlašovaná Mary Pop (Pop Rock), dcera vítězky Oaks Mary Yeats (Yeats), nemá příliš raný rodokmen a větší šancí je proto jeví Niamhtree (New Bay), dcera listed vítězky Laviniad (Lawman), zakoupená jako ročka za 15.000 liber. Dost ranosti v rodokmenu naopak má vraník dr. Evy Nieslanikové Black Dark (Smooth Daddy), pocházející taktéž z Tattersalls Ireland September Yearling Sale, která se však kvůli Covidu konala v Newmarketu. Vnuk populárního Scat Daddy (Johannesburg), jehož synové Caravagio a No Nay Nevere se stali šampióny debutantů, na ní stál 9 tisíc liber. Pětici doplňuje Stratovarius, valach z prvního ročníku německého šampióna dvouletých hřebců Limaria (Areion) a vůbec první startující potomek tuzemského plemeníka. 

Miloslav Vlček    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net