Holcak FrantisekOd začátku sezóny se výborně daří koním trenérů Holčákových, kteří zvítězili v pěti jedničkových dostizích. Po nedělním dostihovém dnu v Bratislavě se zásluhou George Boola stáje AGA-Vlachovice opět rozrostla již tak bohatá sbírka klasických vítězství Františka Holčáka. Ve Velké jarní ceně ještě získal třetí místo jeho další svěřenec Irwin Forge. Nejen slovenský klasický dostih bude předmětem našeho rozhovoru. Probereme i úspěšné vystoupení Victory Bowla v mosteckém Memoriálu Vlastimila Smolíka a také dvojnásobného letošního vítěze Mustamira, který se úspěšně vrátil na dráhu.


Ještě než se budeme věnovat úspěchu v nedělním klasickém dostihu v Bratislavě, ráda bych se vás zeptala na vaši spokojenost s druhým místem Victory Bowla v hlavní mostecké zkoušce, Memoriálu Vlastimila Smolíka. Zařadil se do společnosti starších vytrvalců dobře.
Victory Bowl zaběhl na první start velmi dobře, ani jsem od něho neočekával takový výsledek. Ukázal, že je to slušný koník a Jaromír Šafář ho dobře odjel. Byl jsem také rád, že Victory Bowl přes zimu vyspěl, změnil se a v dostihu nepuloval. Jsem s ním tedy spokojený.

Mít prvního a třetího koně v cíli klasického dostihu je výborný výsledek. Určitě budete s Goorgem Boolem a Irwin Forgem spokojený. Nebo se něco nepovedlo podle vašich představ?
Já spokojený jsem a spokojení jsou také majitelé. Všechno nám dobře šlape a jsem tomu moc rád. Na rozdíl od posledních sezón máme taky dobré žokeje – Robert Šara patří mezi nejlepší žokeje na Slovensku a jsme rádi, když nám může odjet koně také pan Šafář. V Ceně tříletých hřebců měl Irwin Forge ve startovacích boxech vedle sebe ležícího koně a problém byl také u startovacích boxů ve slovenské Velké jarní ceně. Koně stáli dlouho v boxech a na něho to mělo špatný vliv. Pozdě vyskočil z boxů a z jedničky už se nedostal na dobrou pozici. Martinovi Laubemu se ho tedy nepovedlo odjet tak dobře, jako v přípravném dostihu, ale tohle nemohl nijak ovlivnit. U George Boola jsem měl trochu obavy, že neměl ještě start v nohách, ale porovnal se s tím velmi dobře. Je to nesmírně pohodový kůň, opravdu hodný na všechno. Ten může jít vepředu nebo vzadu, a nevadí mu to. Je to takový dřevorubec…

Stáj AGA-Vlachovice existuje sedmým rokem a dosáhla prvního velkého rovinového vítězství. Předpokládám, že pan Gargulák byl z úspěchu v klasickém dostihu šťastný.
Jsem moc rád, že se nám to povedlo a pan Gargulák byl samozřejmě moc spokojený. Gargulákovi jsou moc hodní lidé a mají své koně rádi.  

Kam dále budete směřovat oba tříleté hřebce? Bude to cesta do derby?
Máme je přihlášené do derby a předtím zřejmě půjdou Velkou červnovou cenu. Ale máme ještě jednoho potencionálního derbystu – King´s Shillinga. Ten už šel dvakrát dobře s kvalitními soupeři. Předevčírem v Bratislavě v dostihu na 2000 metrů přišel na třetím místě. Musíme s ním ale ještě popracovat, je hektický a puluje. Ale také je to slušný koník. Hlavně je ale u všech zapotřebí zdraví a forma musí jít ještě trochu nahoru.

GeorgeBoole GB
George Boole ještě na závodišti v Dundalku (zdroj: healyracing.ie)

V neděli se ve Velké Chuchli poprvé na tuzemské dráze ukázala posila stáje ŠK Brahal Zlaté Moravce Mediciman. Jak jste byl s jeho výkonem spokojený?
Mediciman bohužel ztratil na startu deset délek, byla to opravdu hodně velká ztráta. Kůň vedle něho ve startovacích boxech zlobil a on se ho bál, je to povahou  „posera.“ A ještě dokázal nakonec přijít v dostihu pěkným závěrem.  Ukázal, že v něm něco je. Myslím, že to bude dobrý kůň.

Dvakrát už letos zvítězil Mustamir. Nejprve na rovině a poté v jedničkové steeplechase v Pardubicích. Už v minulosti ukázal, že je velmi kvalitní překážkářem. Máte s ním nějaké větší plány?
Mustamir se loni na jaře vrátil z Pardubic se zraněním na noze. Je tedy hodně důležité jeho zdraví. Zatím dělá panu Pavlovi radost a máme s ním větší plány. Pan Pavla věnoval nemalé finanční  prostředky do jeho  zdraví a doufám, že mu bude i nadále dělat radost.

V předjaří jsme se spolu bavili o tom, jak moc důležitou úlohu má pro moravské tréninkové centrály a majitele slušovické závodiště. Co říkáte na aktuální situaci ohledně tohoto závodiště?
No comment…

Už máme za sebou měsíc a půl dostihové sezóny. Zdá se, že se vám letos daří na jaře ještě lépe, než v předchozích letech.
Ano, je tomu tak. Mám radost ze všech koní, co přijdou zdraví do cíle. Nesmíme ale nic uspěchat. Majitelé jsou spokojení, a tím pádem mám radost i já. A určitě bylo také dobře, že jsme v předjaří udělali zabíjačku a popili slivovičku. Té je u nás pořád dostatek, takže kdo půjde okolo nás, ať se zastaví. Dobré a slušné lidi mezi námi rádi uvítáme. Rád bych také poděkoval celému pracovnímu kolektivu, který se stará o koníčky. Vychováváme také dva mladé jezdce, Daniela a Valerii Vyhnálkovi, a spolupracujeme dobře se školou, takže věřím, že by z nich mohlo něco být. A jeví se také dobře spolupráce s panem doktorem Charvátem. Umí ohodnotit práci trenéra a chce pořídit pro mne nějakého slušného koníčka. Těším se také tomu, že naše rodina funguje dobře, před dvěma týdny jsem se stal posedmé dědečkem. Máme čtyři kluky a tři holky, tak je pokladnička neustále prázdná… A mám velkou radost ze syna Radka, který má hezké výsledky a jde v mých šlépějích.

Michaela Zemanová    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking