Urbanek LuboV desátém roce držení trenérské licence se Luboši Urbánkovi podařilo nachystat klasického vítěze.  Jeho angažmá ve stáji Lokotrans a druhý rok existujícím tréninkovém středisku Újezd u Boskovic se ukazuje být dobrou volbou.  Sir Sun pod vedením ž. Jiřího Chaloupky nad deseti kvalitními soupeři v 96. Velké jarní ceně Pražské plynárenské zvítězil s jistotou, i když vůbec nepatřil k favoritům dostihu. A další jedničkové vítězství získal  v Bratislavě Ideal  Approach. V našem rozhovoru bude samozřejmě klasický dostih ústředním tématem, dozvíte se ale také další novinky z tréninkového střediska stáje Lokotrans.


Jaké máte pocity den po klasickém dostihu? A je Sir Sun v pořádku?
Sir Sun je po dostihu v pořádku, takže jsem spokojený a mám hezké pocity. Před dostihem jsem doufal v umístění do pátého místa, přece jen jsme neměli se soupeři srovnání. Ale Sir Sun splnil to, co jsem od něho očekával. Důležité bylo, že se přes zimu dost srovnal.

Velká jarní cena se odvíjela tak, jak jste potřebovali?
Ano, průběh dostihu nám vyšel tak, jak jsme potřebovali. Víceméně jsem to nechal na Jirkovi. Kdyby to bylo moc rychlé, měl ho nechat cválat vzadu. Spoléhali jsme na Sir Sunovu silnou koncovku. Jiříkovi patří velký dík.

Směřujete tedy Sir Suna do Českého derby?
Ano, pokud bude Sir Sun zdravý, půjdeme do derby. I když už jsem slyšel názory, že 2400 metrů neprostojí. Já si ale myslím, že bude stát dokola a usuzuji tak i podle jeho projevu z práce. A domluvili jsme se s panem majitelem ohledně Českého derby, že před ním nebude mít přípravný dostih. Je to asi ode mne, jako od ne tolik zkušeného trenéra, odvážné, ale myslím, že pro koně jeho povahy to bude nejlepší.

Jaký je vlastně novopečený klasický vítěz?
Sir Sun je hodný kůň, ale také umí být vznětlivý. Strašně rychle se vytočí. Musíme s ním proto opatrně. Ale také mohu říci, že se změnil a dospěl. V práci už netahá. Byl to problém v hlavě, ale hodně se zklidnil. Na druhou stranu jeho povaha má pozitivní vliv na finiš v dostihu. Je to bojovník a má srdce… Když jsem ve Velké jarní viděl, že už je vedle Zocka, tak jsem věděl, že to dopadne dobře. Že bude bojovat a půjde za vítězstvím. Sir Sun je totiž velký rváč.

SirSun Chaloupka
Klasičtí vítězové - Sir Sun a žokej Jiří Chaloupka (foto: Petr Nowicki)

Co vás čeká v nejbližší době?
S Ideam Approachem se chystáme na Turf Gala. Tam by měl mít dobrý dostih, zdejší dráha mu sedí. Do Mostu povezeme Hello Hobby na Cenu Jezdectví, v sobotu tam zaběhl dobře. Z dlouhodobějších cílů je to samozřejmě derby a také Oaks, kam máme přihlášenu  Stealing A Win. To je samozřejmě ještě daleko, ale pracujeme na tom. Do klasických dostihů máme ještě přihlášeného Guillotine Shave. Ten je hodně pozdní a navíc se u něho ukázal zdravotní problém. Hlavně si ale přeji, aby naši koně byli zdraví a v dobré náladě. Netlačím na ně silou, to by bylo krátkozraké.

Vaše minulost byla překážková. Mám tím na mysli vaši jezdeckou kariéru i to, že jste téměr čtyři roky trénoval Nikase. Jak to vypadá s překážkovými koňmi u vás ve středisku? Je tam nějaká velká naděje?
Překážkový talent ukázal  8. května v Pardubicích Wicker Stone, debutoval dobře. Je to kůň do klasické steeplechase a možná časem i do zahraničí, ale to je ještě daleko. Loop Love ukázala slušnou rovinovou třídou a chystáme ji do Pardubic, od Angostury očekávám výsledky spíše až příští rok. Tři naši tříletí do překážek budou debutovat, z toho dva asi vyběhnou na podzim. Bohužel se nám nezadařilo s koňmi zakoupenými  pro překážkové dostihy v zimě ve Francii. Bon Pasteur je už prodaný a Argolais D´Airy musí odpočívat. Vrátí se na dráhu příští rok. Na 90 procent přejde na překážky také Fantasticadventure, který se ukázal dobře v Mostě. V tréninku dobře skáče a zřejmě ve druhé polovině sezony přejde na skoky. A pokud by se nedařilo Santě Padroně dále na rovinách, tak může přejít do překážek už letos.

Celkově je tedy u vás s jarní částí sezóny spokojenost?
Máme za sebou půldruhého měsíce sezóny a je vidět, že jsme někde jinde, než před rokem.  Jsem rád, že koně jdou postupně nahoru a že dobře zvládají dostihy. Forma se samozřejmě nedá držet celoročně, ale doufám, že naši koně budou v pohodě a zdraví. To je pro mne to nejdůležitější. Chtěl bych poděkovat majiteli panu Jalovému za trpělivost a důvěru. Nechává mi volnou ruku a netlačí na mne. A poděkování také patří celému našemu pracovnímu kolektivu, který táhne za jeden provaz a dobře odvádí svou práci. Bez toho by se nám nemohlo dařit.

Michaela Zemanová    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking