stleger 2016Nádherný dostih až k cílové pásce, který se hned za ní změnil v tragédii - to byl poslední klasický dostih sezóny Agrofert Saint Leger (L, 3, 2800 m, 550.000 Kč). Ve třetím nejlepším čase sedmdesátileté historie dostihu se po tuhém boji s favorizovaným derby vítězem Gontcharem prosadil GRACE OF GRACIE (Zanzibari) stáje BORS Břeclav a.s., který ale po proběhnutí cílem utrpěl frakturu pravé přední nohy a musel být utracen.


Tragickému konci předcházel dostih, který by se jinak řadil k nejhezčím ročníkům poslední klasiky. Oba favorité - vítěz Českého derby Gontchar (Champs Elysees) i premiant Slovenského derby Timekeeper (Galileo), měli v dostihu své vodiče, a tak 2800 metrů dlouhá zkouška byla tentokrát poctivým dostihem od začátku až do cíle. Nejprve se vedení ujala pro Timekeepera pracující Tialine, kterou na konci oblouku u internátu vystřídal Gontcharův vodič Ivan Le Terrible. Ten si na protější rovině vypracoval několikadélkový náskok, druhý favorit Timekkeper si držel pozici blízko čela, zvenčí cválal Gontchar. Ivan Le Terrible zavedl pole do cílové rovinky sledovaný Timekeeper, zvenčí se k nim posunul Gontchar. Zatímco Timekeeperovi začaly ubývat síly, Gontcharovi se z pole vynořili jiní soupeři - Golden Devil a Grace of Gracie. Tito tři spolu svedli nádherný souboj, z něhož vyšel vítězně Grace of Gracie s Jiřím Palíkem, o délku před Gontcharem, Golden Devil (Pop Rock) ztrácel na třetím místě dalších 1 1/4 délky. Čtvrté peníze získal slovenský Fantastic Lacy (Manduro), pátý skončil Williann (Tiger Cafe). Timekeeper zklamal osmým místem.

Vítězný svěřenec trenérky Horákové Grace of Gracie, zakoupený jako roček na říjnové dražby v Deauville Christianem Richnerem za 7.000 euro, byl synem v USA narozeného a ve Francii běhajícího plemeníka Zanzibari (Smart Strike), který svůj jediný blacktype úspěch získal jako dvouletý, kdy vyhrál Prix de Cabourg (Gr.3, 1200 m) v Deauville. Dosud dal 3 blacktype koně - vítěze Prix de la Porte Maillot (Gr.3, 1400 m) Baghadura, v listed na 1800 metrů úspěšnou Thank You Bye Bye a ve dvou letech v listed na 1400 metrů umístěného Marasquina. Matka Gold Harvest vyhrála dva dostihy jako dvouletá, oba na 1900 metrů, Grace of Gracie byl jejím druhým potomkem. 

Druhým vrcholem dne byla rovným miliónem korun dotovaná 2. Agrofert Velká národní steepelchase o pohár Josefa Váni (stch L, 4500 m). Do té odskakoval jako favorit loňský vítěz Fafintadenient a celý dostih si jako favorit počínal, v závěrečných metrech mu ale vítězství skvělým finišem sebral v ČR poprvé startující nová akvizice Dr. Charváta šestiletý ANAKIND (Astarabad) s Jaroslavem Myškou v sedle v přípravě Štěpánky Myškové.

pohar jv 2016
Anaking a Fafintadenient v cíli Agrofert Velké národní, foto Petr Nowicki      

Úvod dnešního dne obstaraly proutěné překážky - Cena Elektrizace železnic a.s. (pp IV.k., 4+, 3300 m, 60.000 Kč), v nichž po triumfu z Koles zaznamenal druhé vítězství v řadě čtyřletý valach stáje Rabbit Trhový Štěpánov RABBIT MOUNTNELSON (Mount Nelson) s Michalem Kubíkem, před Reminem (Mamool).

PRINCESS LEE (Ray of Light - Princess Nanja, Platini) jako dvouletá patřila k předním klisnám ročníku, která svůj druhý start proměnila ve vítězství a následně doběhla druhá v jedničkové Ceně Sherlog. Pak se na dlouho odmlčela a na dráze se znovu ukázala až loni jako sedmiletá a získala jedno vítězství v dostihu IV. kategorie. Druhé si připsala dnes v Ceně sázek Betino (hdcp V.k., 3+, 1600 m, 20.000 Kč), opět pro stáj svého chovatele Jiřího Mikoláše.   

V dalším díle Fitmin Cupu 2016, Ceně výživových programů Fitmin (III.k., 2, 1200 m, 60.000 Kč), se stylem start-cíl prosadil potřetí startující DARIEN (Blue Coral - Dedarella, Country Club) owner-breedera H. Licehamra před slibně debutujícím Trinisem (Bully Pulpit), prvním potomkem pětinásobné jedničkové vítězky Trinity (Ransom O'War), bohužel předčasně uhynulé.

V následující Ceně Derby Klubu (hdcp IV.k., 1200 m, 40.000 Kč) se představila i Darienova polosestra Delfina (Aramus), ale ač v cílové rovince bojovala o vítězství, SORAHHA (Scyris - Sorah, House Rules), napajedelského odchovance ve službách stáje Ladies Racing trenéra Brože, zdolat nedokázala.   

V sedle výše Dariena podal skvělý výkon žokej Jan Rája, který se po včerejší absenci v Mostě kvůli odnětí licence z Karlových Varů dnes odškodnil dvojicí vítězství. Druhé získal v sedle ANITSCHKY (Arcano) stáje Joly, letos již dvakrát vítězné, s níž lehce o 4 délky před Tapajem (Sabiango) navzdory nejvyššímu zatížení ovládl Cenu společnosti Sedlecký Kaolín, a.s. (hdcp III.k., 1200 m, 60.000 Kč).

Naopak první životní vítězství dnes získal odchovanec Ing. Václava Luky MIZURI (Egerton - Morganetta, Security Risk) stáje Václava Neckáře, který pod ž. Murzabayevem po boji o krk před Maceshkou (Dandoun) vyhrál Cenu společnosti Thun 1794, a.s. (hdcp IV.k., 2400 m, 40.000 Kč).

Zpestřením programnu byl souboj Josefa Váni s Václavem Chaloupkou v sedlech chlandokrevných koní, z něhož vyšel vítězně Václav Chaloupka. (miv)

Záznam České televize   

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking