blazkovaHelena Blažková už dávno není dívkou, která v derby coby mladičká jezdkyně dovedla College Classica na druhém místě. Poslední tři roky trénuje a skutečnost, že už několikrát měla svého zástupce na startu klasického dostihu včetně derby, ji řadí k nadějím mladé generace trenérů.

Zavolali jsme trenérce těsně před koncem roku a zajímali se nejen o to, co je u ní ve stáji nového, ale i jak bilancuje letošní rok a také jak se chystá na příchod nového roku.  


S koncem roku lidé zpravidla bilancují. Co tedy přinesla dostihová sezóna 2012 vám a vaší stáji?

Sezónu myslím mohu hodnotit jako úspěšnou – povedlo se mi dostat do první desítky v šampionátu trenérů na rovině a koně docílili řady pěkných výsledků včetně toho, že El Camino získal umístění v rakouském klasickém dostihu. Samozřejmě ale zanechala i několik okamžiků, na které nebudu ráda vzpomínat. Mrzí mě samozřejmě derby, tedy to, že Kaptah byl obětován pro úlohu vodiče. Kdyby to bylo pro dalšího koně v mém tréninku, tak by bylo asi snažší se s tím vyrovnat, ale takhle to bylo hodně těžké. Je to moc dobrý kůň a z toho, že v derby skončil až dvě stě metrů před cílem bylo vidět, že při jiném průběhu dostihu měl na dobrý výsledek v něm. Je to později dozrávající kůň, myslím, že trenér Tůma s ním ještě ukáže, jak moc je dobrý. Ale abych to shrnula, se sezónou 2012 jsem spokojená a chci poděkovat všem majitelům za projevenou důvěru a podporu.


Loni v létě jsme vás pro časopis TURF Magazín navštívili ve starých stájích závodiště Lysé nad Labem, ale prý už bychom vás tam teď nenašli.

Ano, od srpna jsou naši koně ustájeni v letních boxech. Náš tréninkový úsek je v zadní části areálu a je situovaný do tvaru písmene U a máme tam tedy soukromí, jsem tam moc spokojená. Některé věci se ještě dodělávají, ale to vůbec nevadí.


Jak velkou obměnou prošla vaše stáj po skončení sezóny?

Kromě Kaptaha, který odešel ještě v létě, už u nás nenajdete ani Katchabu, El Camina a Cool Whiskey, který byl prodán na běhání do Švýcarska. Ale máme pět ročků, vlastně už dvouletých koní, a v průběhu sezóny přišli ještě další koně. Například dvouletá klisna Meydan Princess, dcera klisny Milli Vanilly, která tu kdysi krátce běhala, nebo až koncem sezóny představení Stormy Groom a King Fou Javilex. Nyní se staráme o 17 koní.


Hovořit v tuto chvíli o možnostech dvouletých koní je samozřejmě hodně předčasné, ale přesto se vás zeptám, kteří z nich se vám alespoň exteriérově líbí nejvíce.

Krásný silný hřebec je Francouz Castelon po Shirocco a mezi klisnami exteriérem upoutává dcera Liquido Tecuala zakoupená na baden-badenské dražbě.


Podařilo se vám mít v posledních dvou sezónách koně na startu derby. Jaké naděje ve vás vzbuzuje příští klasický ročník? Věříte, že by někdo z nich mohl navázat na Lysyana a Kaptaha?

Do derby jsme hlásili Feraclose manželů Charvátových a Nyani Tombu pana inženýra Odcházela. Do dálky by měl být určitě Feraclos, který debutoval koncem října v Mostě. V dostihu na 1600 metrů přišel krásným koncem a nebyl daleko od vítěze, tedy ten myslím je naší nadějí do derby. Nyani Tomba by měl být podle původu na kratší tratě, ale uvidíme, co s ním udělá zimní příprava a co ukáže v prvních startech na jaře.

feraclos

Foto: Ryzák Feraclos (Sakhee) je hlášený do Českého derby. Foto Martina Havlínová

Nadějně se při svém druhém životním startu také ukázal Scyrisův syn Herbebois a je pozitivní, že s ním našel cestu do turfu i nový majitel, stáj Tannaberg na Šumavě. Můžete prozradit, kdo za touto stájí stojí?

Herbebois je vlastním odchovancem manželů Bečvářových, kteří žijí ve Francii. Kontaktovali mě, že by chtěli ke mně umístit do tréninku svého koně. Potěšilo mne, že se rozhodli na základě výsledků našich koní na dráze.


Pro některé koně bývá problém navázat ve čtyřech letech na výkonnost v klasickém věku, ale to určitě neplatí o Lysyanovi, který vyhrál v Rakousku a jen dvakrát v sezóně byl bez místa. Jste spokojena s jeho výsledky?

Spokojená jsem, určitě patří do špičky starších koní. Bohužel jsme měli smůlu na závěr sezóny v Kincsem Preis v Ebreichsdorfu, kde mohl bojovat o vítězství. Lysyan byl dlouho zavřený na bariéře a žokeji Drozdovi se povedlo až 200 metrů před cílem ho dostat do volného prostoru na vnější straně dráhy, ale to už bylo pozdě na dobrý výsledek, skončil o hlavu šestý. Nechápu, že si Lysyan oproti loňsku pohoršil v Generálním handicapu. Běhal s nejlepšími koňmi a vždy byl někde vepředu, nikdy úplně nevyhořel. Myslím, že je podceňováno i jeho jarní vítězství v Ebreichsdorfu, kdy se sice jednalo o malý dostih, ale dokázal zaběhnout na trati 1650 metrů čas 1:40,70, což je na úrovni našich jedničkových dostihů. Lysyan stále ještě dozrává, tak věřím, že i v nové sezóně ukáže svou příslušnost ke špičce.

nyanitomba

Foto: Druhým derby adeptem je Nyani Tomba (Excellent Art). Foto Martina Havlínová

Uvažujete o dalších startech s Lysyanem v zahraničí?

Ano, byli bychom rádi. Dráha v Ebreichsdorfu mu sedí, je tam krátká rovina a Lysyan potřebuje být dlouho schovaný a uplatnit rychlost až v závěru. A rádi bychom s ním vyrazili i do Itálie, což už bylo naplánováno letos, měli jsme jet společně s Johannesem Keplerem, ale ten vypadl z tréninku a tak jsme sami nikam nejeli. Žokej Convertino nám po druhém místu v jedničkovém dostihu v Rakousku říkal, že podle jeho názoru by mohl Lysyan zkusit štěstí v Itálii.


Jste samozřejmě rovinová stáj, ale ještě nedávno tu byla připravována k překážkovým startům Rechialfa. Budete stavět v nové sezóně i některé koně do překážek?

Ano, a dokonce možná budou u nás hned čtyři překážkáři. Na skoky přechází Sendwire i oba nováčci v týmu, kteří bohužel přišli až na závěr sezóny a už jsme toho s nimi moc nestihli. Jsou to příští rok pětiletí King Fou Javilex a Stormy Groom. Výbornou sezónou, kdy dvakrát vyhrál a pětkrát se umístil, se nám dostal vysoko i Reggae Stixen a tak je možné, že i on zkusí skákat. V tréninku mu to jde velmi dobře.


Když jsme u vás byli naposledy, byl váš pracovní tým složený ze samých dívek. Je tomu tak stále?

Ano, byli u nás dva kluci, ale dlouho tu nepobyli, jeden tři dny a druhý asi měsíc, takže je tu opět čistě ženský kolektiv. Odešla od nás Jana Bečková, ale výborně ji nahradily Monika Řeháková a Nela Jirásková. Nela se hlásí ke studiu na Střední škole dostihového sportu a jezdectví, má pro ježdění velký talent. A chodí k nám jezdit i naše dvorní fotografka Martina Havlínová a zkušená Iveta Steuerová.


Náš rozhovor vzniká těsně před koncem roku. Tak se nemohu nezeptat, jak budete trávit Silvestra a jestli si dáváte nějaká novoroční předsevzetí?

Na oslavu Silvestra se už moc těším, s přítelem budeme slavit s partou výborných kamarádů v kavárně v Milovicích. Předsevzetí si dávám, a sice že zhubnu a že budu mluvit slušně, ale nějak se mi zatím nedaří je dodržovat… (mze)
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking