janackova koplikova bkTak silnou kolekci dvouletých v jedněch trenérských rukou a jedné stáji náš turf od listopadu 1989 zřejmě nepamatuje. Týden poté, co stáj Statek Blata Český ráj ovládla se svými čerstvými dvouletými posilami obě pardubické jedničky včetně Cena zimní královny, suverénně opanoval nejvýznamnější dostih pro dvouleté Cenu zimního favorita další nositel růžovobílých barev stáje manželů Dufkových Showpower. Ve stáji Ingrid Janáčkové Koplíkové dlí vedle tří jedničkových dvouletků ještě další dvouletek, který též dnes v Mostě ukázal svou sílu.


Recept na úspěch na závěrečném mítinku na mostecké dráze byl jednoduchý - nebát se vzít tempo na sebe. Stylem start-cíl byly rozhodnuty všechny tři jedničkové dostihy a také nejzajímavější z rámcových dostihů.

V 84. Ceně zimního favorita Charvát Group (L, 2, 1600 m, 550.000 Kč) se takto prosadil SHOWPOWER (Showcasing), který pod Borjou Fayos Martinem potvrdil formu, kterou naznačil při svém měsíc starém debutu v Bordeau-Le Bouscat. Tam tehdy finišoval těsně druhý, dnes za to po startu vzal a nikým neohrožován si doběhl pro velmi lehké šestidélkové vítězství. Úspěch stáje Statek Blata Český ráj doplnil druhý v cíli Gabon (Ten Sovereign), třetí místo získal ze zadních pozic útočící vítěz Gerschova memoriálu San Sebastian (The Grey Gatsby), čtvrtá doběhla Kudafushi (Footstepsinthesand) a pátá Nuda Veritas (Gustav Klimt). 

Manželé Dufkovi, jejichž barvy hájí vedle prvních dvou v cíli i zimní královna Ciotola (Buratino) a premiant pardubického sprintu proti starším Gogoka (Gogoka), mohou po dnešku vyhlížet příští klasickou sezonu s velkým optimismem.

Ještě větší důvod k optimismu má trenérka všech zmíněných dvouletků Ingrid Janáčková Koplíková, které ve stáji podupává ještě další slibný dvouletek ZABYAK (Dabirsim). Barvy Jiřího Odcházela a jeho stáje Joly reprezentující hnědák nastupoval na start Ceny společnosti HC VERVA Litvínov (III.k., 2, 1600 m) po dvou předchozích startech ve Francii jako favorit, po startu se ujal vedení, v oblouku už měl náskok několika délek a cílovou rovinu seběhnul tak, že mu v cíli rozhodčí naměřili náskok 12 délek před zbytkem pole. Stejně jako Showpowera jej vedl Borja Fayos Martin.

Suverénní Caucasian a Willemine

Start-cíl taktika slavila úspěch i v dalších dvou jedničkových kláních. Ve Velké podzimní ceně primátora města Mostu (hdcp I.k., 3+, 2000 m, 150.000 Kč) školila své soupeře Lucie Fialová, která v sedle tříleté WILLEMINE (Pouvoir Absolu - Waka Laura, Windsor Knot) převzala ještě před prvním obloukem vedení, na protější rovině si se svěřenkyní Luboše Urbánka vytvořila náskok několika délek, na začátku cílové roviny měla před soupeři náskok až devíti délek, a ač zástupkyně Lokotransu v posledních metrech slábla a její náskok je rychle tenčil, do cíle dorazila první. O pět kilo více zatížený Charpentier (Cracksman) finišoval o 1 1/4 délky druhý, třetí peníze získala čtyřletá Whirl Wind Girl (Toronado).

Ještě suverénnější byla CAUCASIANOVA (Holy Roman Emperor) obhajoba loňského vítězství v 97. Českomoravské ceně Charvát AXL, a.s. (I.k., 2+, 1400 m, 150.000 Kč), který s Adamem Florianem navzdory nejvyšší váze v poli ovládl sprinterský test stylem start-cíl s pětidélkovým náskokem před Devil in Pink (Footstepsinthesand) v novém rekordu dostihu 1:23,85. Úspěch vítězných barev Josefa Sallera mladšího ještě umocnil třetí v cíli Hidden Colony (Sioux Nation).

Nepřehlédněte: Frankie Dettori opustil plán na ukončení kariéry. Pokračovat v ní bude v USA

 Se dvěma úspěchy odjížděl z Mostu i trenér Urbánek a stáj Lokotrans, kteří vedle napajedelské rodačky Willemine uspěli i s vlastním odchovancem, dosud nezvítězivším SAN CHAGALLEM (Olympic Glory - Santa Padrona, Muhtathir), v Ceně Dostihového klubu (hdcp IV.k., 2200 m).

Osmého českého vítězství dosáhl v sedle VARIMINGA (Flamingo Fantasy) v závěrečné Ceně společnosti QWERT Rubber spol. s r. o. (hdcp IV.k., 2200 m) Jiří Chaloupka.

Z kategorie nezvítězivších se dnes v Mostě vyčlenil i tříletý odchovanec Václava Luky staršího DISCOVERY DAY (Dux Scholar - Diredawa, Access To Java), který s Lenkou Neprašovou úspěšně hájil barvy svého chovatele v Ceně HIPODROMU MOST a.s. (hdcp IV.k., 1400 m). Jiný syn Dux Scholara (Oasis Dream) Yasánek sahal po vítězství v trojkovém handicapu Cena statutárního města Teplice, ale ve vyrovnaném souboji o nos podlehl o 5 kg méně zatíženému SUMMER CITY (Elusive City) ze stáje Filip, kterého vedl Petr Foret. 

V dostihu pro žáky a amatérské jezdce Cena společnosti Tipsport (hdcp V.k., 2000 m) ukázal znovu svůj talent žk. Tomáš Roman, který v sedle maďarské rodačky AIYALY (Anabaa Blue) získal své letošní 12. vítězství na českých drahách.

Miloslav Vlček       
foto Bohumil Křižan    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net