Ivca2Zpráva, která už několik dní koluje dostihovými kuloáry a s jejímž zveřejněním jsme čekali, až se probere z umělého spánku, bohužel vynáší krutý ortel nad další profesní kariérou někdejšího předního žokeje a později trenéra Ivana Kuba. Při tréninku v pátek 20. května utrpěl Ivan vážné zranění, jehož následky pravděpodobně pocítí po zbytek života.

 
Po nešťastném pádu koně utrpěl Ivan vážné poranění páteře a následující operace bohužel potvrdila předchozí předpovědi lékařů, že Ivan pravděpodobně zůstane po poranění míchy na spodní část těla nepohyblivý. V tomto okamžiku je stále ve vážném ale stabilizovaném stavu v českobudějovické nemocnici a lékaři se po fixaci páteře soustředí na léčbu poškozených plic. Ivan byl probrán z umělého spánku, vnímá okolí a reaguje, kvůli intubaci zatím nemůže mluvit.

Zranění přišlo jen pár měsíců poté, co Ivan začal psát novou kapitolu své bohaté kariéry. Po letech trénování v rodinném středisku v Mladém Smolivci navázal spolupráci s tréninkovou centrálou Václava Luky v Bošovicích a nová práce se mu velmi líbila. Těšilo jej působení v jednom z nejúspěšnějších středoevropských středisek a vyloženě si užíval fakt, že na něj Luka pomalu přesouval část svých pravomocí a on se tak mohl nejen jezdecky podílet na bošovických úspěších. A mimořádná spokojenost panovala i z druhé strany. Moc jej potěšily také početné pozitivní ohlasy na rozhovor, který jsme spolu na toto téma před měsícem udělali. 

Bohužel zasáhl osud a Ivan, který v roce 2000 do poslední neděle bojoval s Karolem Šarinou o titul šampióna českých žokejů, se už do sedla koně zřejmě neposadí a nebude moci dělat práci, kterou tak miloval. Změna pro něj bude o to těžší, že vedl velmi aktivní život a zahálka pro něj byla cizím slovem. Věříme ale, že i s touto překážkou se dokáže poprat stejně, jako to dokázal v dostihovém sedle. Vy, kteří Ivana osobně znáte, víte, že je to velmi milý, laskavý a hodný člověk, který kolem sebe rozséval dobrou náladu. Věříme, že i to mu pomůže na nelehké cestě, která jej čeká.

Jako jeho bratranec bych za celou rodinu chtěl poděkovat všem, kteří jste nabídli Ivanovi pomoc. Dostalo se nám pro Ivana podpory ze všech stran včetně vedení Jockey Clubu či Svazu chovatelů a majitelů a jsme za všechny nabídky velice vděčni. Víme, že Ivan bude pomoc potřebovat a budeme velice rádi, pokud nám pomůžete pro něj vytvořit podmínky a prostředí, aby se mohl vrátit k co nejplnohodnotnějšímu životu. Po dohodě s Ivanovou manželkou Stáňou připravujeme veřejnou sbírku, která by mu měla cestu k němu usnadnit. O ní i o dalším vývoji Ivanova zdravotního stavu Vás budeme informovat.

Stůjte při něm.

Miloslav Vlček    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net