Safar vitezderbyČtyři týdny nejsou v životě člověka dlouhé období. Přesto dokázal Jaromír Šafář za tu dobu vyhrát své druhé derby. Se skvělým svěřencem Josef Váni a reprezentantem stáje Statek Blata Český Ráj Touch of Geniem si dokázal poradit se snahami německého Jungleboogie a při slavnostním dekorování vítězů 23. Slovenské derby tak mohla zaznít česká hymna. S žokejem Jaromírem Šafářem v rozhovoru probereme ale i další velké dostihy, které o víkendu absolvoval. Sezónu má v létě velmi dobře rozjetou, od triumfu v Českém derby zvítězil šestkrát, ale jak sám říká, o šampionát nijak neusiluje…


Nemohu se nezeptat na vaše očekávání před startem Slovenského derby. Neměl jste trochu obavy z toho, jak Touch of Geniovi sedne bratislavská dráha?
Musím říci, že jsem byl více v klidu, než při českém derby, protože jsem věděl, na jakém koni sedím. Před dostihem jsem slýchal obavy z různých stran, jak Touch of Geniovi sedne zdejší krátká rovina, a to mě docela překvapilo. Důležité totiž bylo, že zvládnul dobře trať 2400 metrů a při dobré taktice to musí dobrý kůň zvládnout.  Pražská a bratislavská zase až tolik odlišné od sebe nejsou, to mnohem více specifická proti Praze je karlovarská dráha. Měl jsem připraveny dvě různé taktiky a nakonec jsme měli dostih bezproblémový. 

A pociťoval jste tlak od německého Jungleboogie v závěru dostihu?
Já jsem se na derby hodně připravoval teoreticky. Asi polovinu koní jsem znal a o druhé jsem snažil toho co nejvíce zjistit. Takže i o Němcích jsem něco věděl. Německý Jungleboogie byl sice v cíli blízko za námi, ale měl jsem vše pod kontrolou, Touch of Genius měl ještě rezervu.

Bavil jste se už s panem Váňou a majiteli manželi Dufkovými o dalším startu dvojnásobného derby-vítěze?
Touch of Genius absolvoval pátý start a měl by se ještě zvedat, naproti tomu, myslím, většina tříletých koní již dosáhla svého maxima. Rád bych podotknul, že mám velkou oporu v panu Váňovi, který vše výborně vyladil, a v chování majitelů, kteří jsou velmi příjemní a vstřícní, a to je pro mne velmi důležité, stejně jako výborné zázemí u trenéra Hurta a také ve své rodině. Touch of Genius by tedy měl mít do sedmi startů, protože běhá těžké dostihy. Měl by startovat v Saint Legeru a potom zřejmě v Poháru žokejů na trati 2600 metrů. Přiznám se, že se na tenhle dostih velmi těším, protože by se měl poměřit s nejlepšími staršími vytrvalci, Autorem, který se okáže popasovat s každou dráhou, a Trip to Rhodosem.

Touch of Genius Safar
FOTO: Majitelé derby-double: Touch of Genius a žokej Jaromír Šafář

V Bratislavě jste ještě vedl Tamarind Cove v Bratilavské míli a Sapsiree v Ceně Pat´s Music. Jak hodnotíte jejich výkony?
Tamarind Cove byl super, byl třetí za koňmi, kteří jsou parádními stabilními mílaři, zatímco Tamarind měl prodlužovanou distanci na derby. Na protilehlé rovině byl asi padesát metrů od prvního koně a cílovou rovinu seběhl s velkou chutí, moc mě nadchnul. Myslím, že to může být časem soupeř pro Chardonney Tcheque. Sapsiree je dobrá dvojková klisna a dokázala tady porazit mj. Money for Danny, ale na více asi nemá, i když odvedla dobrý výkon.

O den dříve jste zaznamenal v Mostě vítězství se Sanokem a třetí místo s Charhizardem v Severočeské ceně. Předpokládám, že i tady jste byl spokojený.
Ano, byl. Velkou radost mi udělal Charhizard z naší stáje, která se pod vedením Tomáše Hurta dostal do výborné formy. To je pro mne moc důležité. A co se týče Sanoka, tak trenér Greg Wroblewski měl s ním velkou smůlu, že ho nemohl poslat na start Polského derby. V Mostě ukázal, že je to velmi dobrý kůň, ne sice tolik jako Touch of Genius, ale myslím, že od něho není tak daleko. Měl jsem z něj v dostihu opravdu dobrý pocit.

 Inzerce
plenta inzerce

Před měsícem jsme se spolu bavili o tom, že letos nemáte vítězství tolik, ale že se vám daří hlavně uspět ve velkých dostizích. O čtyři týdny později máte o šest vítězství více a v šampionátu jste těsně čtvrtý. Usilujete tedy také i o šampionát?
Ne, o šampionát nijak neusiluji. Teď se to sice rozjelo, mám za sebou velkou oporu a dostal jsem se na více slušných koní, ale nějaká vítězství jsem nasbíral i na menších drahách, na které někteří žokejové nejezdí. Když jsem vyhrál šampionát, tak to bylo fajn, ale za měsíc vyhrát dvě derby, to je něco…
(mze)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net