Luka vaclav jrUplynulo pouhých osm dní od vítězství Sweeticon ve Svatováclavské ceně a bošovické tréninkové středisko vedené Václavem Lukou může slavit další velký triumf. Ramssio s žokejem Janem Vernerem dominoval v 74. J&T banka Saint Legeru imponujícím způsobem. Zástupce stáje Hrubý Ramssio a poslední klasický dostih letošní tuzemské sezóny jsou hlavními tématy našeho rozhovoru, trenér Luka nám ale prozradil i jednu aktualitu týkající se blížícího se  Evropského poháru žokejů.


Ramssio vyhrál Saint Leger podobným stylem, jako předloni Nagano Gold. Už několikrát ukázal jak moc je dobrým vytrvalcem, ale tentokrát to dokumentoval na plné čáře. Předpokládám, že jste jeli do Chuchle v neděli na klasický dostih s velkými ambicemi…
Přiznám se, že jsem mu věřil hodně, a to více než Wirelessovi. Myslel jsem si, že tu není lepšího tříletého vytrvalce a to se potvrdilo. Ramssio podal výborný výkon, bylo to oku lahodící ho sledovat, má parádní závěr. Je radost takového koně trénovat. Oproti Naganovi je vyklidněný, nemá neduhy z mládí. Je ale těžko tyto dva ročníky Saint Legeru mezi sebou porovnávat, tempo v tomto dostihu bylo jiné, než když běžel Nagano Gold.  Že je Ramssio výborný vytrvalec, ukázal už v Memoriálu Dr. Frankenbergera, kde přišel silným závěrem. České derby byl falešný dostih, a kdyby bylo poctivé tempo, věřím, že by byl v cíli ještě lépe. Ale Ramssio umí dobře zaběhnout i z pomalého tempa.

Už jste naznačil, že je Ramssio pohodář, byl takový vždycky?
Když k nám přišel, tak byl trochu svéhlavý. Jeho otec Whipper dává problematické koně. Takový byl u nás Talar a problémový byl i Settler´s Son, kterého trénoval Jiří Michal. Ramssio měl zpočátku tendenci se s jezdcem převracet, ale pak nějak přepnul do pohodového módu a i bez kastrace se zklidnil. Je to pohodový kůň, hodný i při ježdění. Prostě ideální dostihový kůň, takových moc není.

FG ramssio

Vaše spolupráce s Ramssiovým majitelem Františkem Hrubým netrvá moc dlouho. Jak vlastně vznikla?
Započala v druhé polovině sezóny 2017, kdy k nám přišel Orssio, se kterým měl pan majitel zájem běhat ve Francii. A dalším koněm byl Warspite. Oba ale od nás odešli z důvodu nedostatečné výkonnosti pro dostihy ve Francii. Ramssio vlastně vystřídal odcházejícího Warspitea, je tedy třetím koněm připravovaným u nás pro pana Hrubého.

StLeger dobeh Ramssio vitezStL
Ramssio s ž. Vernerem snadno vítězí v 74. St. Legeru Poslední klasičtí vítězové sezóny


Ve stejný den, kdy Ramssio ovládl Saint Leger, jeho vrstevník Torque Power porazil elitu starších mílařů ve Velké ceně Prahy. Považujete letošní tříletý ročník za kvalitní?
Ano, je to hodně silný ročník a myslím, že Torque Power, Ignacius Reilly a Ramssio jsou nadprůměrní koně na Listed úrovni. U Torque Powera jsem si myslel, že by mohl Velkou cenu Prahy vyhrát, Wireless už mládnout nebude, pro mne byl Torque favoritem. Co se týče Ignacia Reillyho, tak ten se bude vracet na střední tratě, kde by měl ukázat svou sílu.

Během uplynulého víkendu jste poslal koně ještě na dvě zahraniční závodiště, do Varšavy a do Budapešti. Jak jste byl s nimi spokojený?
Államfö v Budapešti na druhém místě porazil favoritku dostihu. Jaro Línek mi říkal, že si vítěze nechal trochu utéct, byla měkčí půda. Ale i tak Államfö podal pěkný výkon, byl tu už podruhé druhý ve velkém dostihu a to je pro jeho maďarského majitele moc dobré.  Měl by tu ještě startovat v maďarském Saint Legeru.
A co se týče Polska, kde jsme měli dvě pátá místa, tak tam to byl průšvih, vůbec se mi to nelíbilo. Roussie měla moc pomalý dostih. Ona může i vodit, ale jezdec ji nechal v poli a byla jen pátá. A dvouletá Mequinenza měla více cválat, prvních čtyři sta metrů v dostihu obracela hlavu.

Co vás čeká v nejbližší době, kam budete směřovat klasického vítěze Ramssia a další špičkové koně?
Samozřejmě je tím hlavním teď nejblíže Evropský pohár žokejů, kam bychom chtěli vyslat co nejvíce koní. Ramssio je hlášený do slovenského Saint Legeru, ale spíše ho budeme také směřovat sem. A to i s přihlédnutím k tomu, že pracuji intenzivně na tom, aby k nám přijel žokej světové extratřídy, jehož jméno bude odtajněno příští týden. Taková hvězda tu ještě nebyla. Doufám, že vše klapne, přijede a já budu moci odejít do důchodu (smích). Takže bych byl samozřejmě rád, aby obsazení dostihů Evropského poháru žokejů bylo co nejlepší. A co mi také dělá radost je to, že už je v tisku kniha věnující se deseti rokům existence tréninkového střediska Bošovice, kterou bychom chtěli na Evropském poháru žokejů pokřtít. Letošní sezónu si moc užívám,  je zase pro nás jiná. Nemáme sice tolik vítězství ve Francii, protože nemáme pro ni tolik vhodných koní jako v minulých letech, ale i tak je pro nás hodně úspěšná. Dosáhli jsme blacktype vítězství ve Francii a osmi velkých vítězství ve středoevropském turfu včetně klasických. Já si vždycky před sezónou říkám, že už nemůže být lepší, než ta předchozí, ale zatím je vždycky zase lepší.

Michaela Zemanová
Fotografie: Monika Vodičková
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net