cena mesta kvObě jedničková klání, kterými vrcholil dnešní mítink v Karlových Varech, měla očekávané vítěze. V obou se prosadili desetinoví favorité z péče trenéra Grega Wroblewského AMAZING GANGSTER (Tai Chi) a PORTORIKOS (Intense Focus), na které z Německa přicestoval žokej Martin Laube. K včerejšímu double, kterým si zajistil titul žokeje, dnes přidal další vítězství ž. Adam Florian.

 
Jako první přišla na řadu Velká cena BBAG (I.k., 3+, 1600 m, 160.000 Kč) pro koně z dražebních katalogů BBAG, v níž byl v poli pěti koní horkým favoritem druhý z Velké jarní ceny Amazing Gangster. Nevyzpytatelného koně se Martinu Laubemu podařilo v klidu usadit uprostřed pole, které vodil outsider Never Now (Kandahar Run) s ž. Kateřinou Hlubučkovou, jenž si vypracoval před soupeři náskok a do cílové roviny točil zhruba pět délek před ostatními. Se silami vystačil nečekaně dlouho, ale závěru favorizovaného AMAZING GANGSTERA čelit nedokázal a klasicky umístěný tříletek stáje AMP Invest sp z oo si po start-cíl úspěchu v Memoriálu prof. Michala připsal další jedničkový úspěch. Never Now nakonec těsně přišel i o druhé peníze, které mu o krk sebral Hello Hobby (Intense Focus), jenž zopakoval umístění z předloňské edice dostihu.

Napínavější závěr měla 90. Cena města Karlovy Vary - Memoriál Josefa Dolejšího (I.k., 3+, 2000 m, 135.000 Kč), ve které favorizovaný PORTORIKOS (Intense Focus) s Martinem Laubem musel tvrdě bojovat o to, aby sebral vítězství výborně zvenčí jdoucímu Father Frostovi (Rip Van Winkle) a nakonec svého soupeře zdolal o pouhý krk. Dvě a 1/4 délky za bojující dvojicí doběhl tříletý outsider Cawok (Tagula), který diktoval tempo dostihu, čtvrté místo patřilo stále nezvítězivšímu Oriental Glory (Soldier Hollow), vítěz Memoriálu Vlastimila Smolíka Orpheus (Stormy Jail) pole uzavřel.

Portorikos, zakoupený Peterem Strniskem na Goffs Sportsman Sale jako roček za 7.000 €, dnešním triumfem získal své již 9. vítězství, z nichž šesti dosáhl na bratislavské dráze a dvou v Budapešti ještě v barvách svého původního majitele Autoopravovně Strnisko. Valach je synem plemeníka Intense Focus (Giant's Causeway), vítěze Dewhurst Stakes (Gr.1), mj. otce třetího z Českého derby Bonyse. Matka Persilian (Whipper) neběhala, v chovu dosud dala 3 vítěze ze 3 startovavších potomků a je polosestrou listed umístěné Nurture (Bachelor Duke).

Z rámcových dostihů zaujal výkon žokeje Jakuba Pavlíčka i jím vedeného účastníka Českého derby, svěřence Jana Demeleho ze Stáje Březová URANA (Reliable Man) v Ceně společnosti BBAG (III.k., 2000 m, 3+, 70.000 Kč), kteří dostih ve falešném tempu odvodili a v závěru dokázali poté, co přes ně přešli Forever Dry (Jukebox Jury) a Top Gun (Rio De La Plata), znovu zaútočit a zvítězit před zmíněnou dvojicí.

O čtvrté víkendové vítězství pro plemeníka Age of Japa (Alleged) se v Ceně Holoubek koncern (hdcp III., 3+, 1600 m, 60.000 Kč) pokoušela tříletá Fable, vedená ž. Janem Vernerem, která ovodila celý dostih a v závěru bojovala, ale nakonec o 3/4 délky podlehla o 2 kg méně zatíženému FULMINE LUNA (Holy Roman Emperor) s čerstvým žokejem Adamem Florianem. Pro Fulmine Luna trenéra Duchoně, běhajícího za stáj Challenger Horse, který byl před lety prodán jako roček za 117.000 €, to bylo první vítězství kariéry.

Fable českému chovu vítězství nepřinesla, čeští odchovanci ale bodovali v jiných dvou dostizích. Nejprve čtyřletá bělka DS Jeníkov EMA RAL (Midships - Emy, Exaltation) z chovu Petra Nováka využila v úvodním handicapu Cena Nadace města Karlovy Vary (IV.k., 3+, 2400 m, 40.000 Kč) výhodného zatížení a pod 50,5 kg ž. Kateřiny Hlubučkové po boji o 3/4 délky před tříletým Reine d'Argent (Kendargent) získala své druhé letošní vítězství. Ve třetím dostihu, dostihu Fegentri žen Memoriálu Ing. Jiřího Chaloupky (IV.k., 3+, 1600 m, 40.000 Kč), přidala další tříletá AZTEKA (Moonjaz-Apaska, Scater), pravá sestra Azteka z chovu Františka Vocáska, v jejímž sedle byla am. Carol Bartley a díky níž trenérka Vocásková zvýšila svůj náskok v čele trenérského šampionátu.

Závěr dnešního dne patřil překážkovému Poháru Josefa Váni - Karlovarská korunní 2019 (stech III.k., 3500 m, 90.000 Kč), ve které vítěznou formu z předešlých dvou startů s přehledem potvrdila čtyřletá černá hnědka Dr. Charváta CHEMINÉE (Arakan), za 10.000 € jako ročka zakoupená polosestra White Angel (Dark Angel) a Lady Bach (Bachelor Duke), která pod ž. Janem Faltejskem získala stáji prezidenta Jockey Clubu a trenéru Pavlu Tůmovi třetí víkendový triumf. 

Miloslav Vlček

            
    
          
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net