karlovy vary 2Sobotní dopoledne a brzké odpoledne bude patřit závodišti v Karlových Varech, které vstupuje již tradičně do sezóny Dnem evropské šlechty, v jehož  rámci se od 10 hodin uskuteční sedm rovinových dostihů. Podrobnosti k dostihovému dni nám za pořadatele sdělil pan Ivan Janatka. Hlavním dostihem mítinku je měření tříletých koní Jarní cena Fredricks & von der Horst na trati 2000 metrů. Proti šesti již rozběhaným soupeřům nastupuje letos poprvé působivý vítěz Pražského zimního favorita Black Canyon, ke kterému nám řekl pár slov trenér Dalibor Török.


Sobotní dostihový den bude prvním ze sedmi dostihových mítinků, které letos uspořádá společnost Hipodrom Holoubek s.r.o. na dráze ve Dvorech. "Dostihový den šlechty bude letos u nás již podeváté a mám radost, že jsou dostihy dobře obsazeny," říká pan Ivan Janatka, bez kterého si nelze dostihy v Karlových Varech představit. "Chtěl bych poděkovat sponzorovi a organizátorovi přes evropskou šlechtu panu Von Kalkertovi a už teď se těším, že příští rok uspořádáme jubilejní desátý ročník. Mám také radost z toho, že se našich dostihů opět zúčastní Vašek Janáček. A návštěvníky čeká také zajímavý doprovodný program." Diváci budou mít mj. možnost shlédnout populární dostih šlechticů s dřevěnými koňmi, přehlídku klobouků a dostih poníků. "Vstupné na dostihy je zdarma a závodiště bude otevřeno pro návštěvníky od půl desáté," doplňuje důležitou informaci zástupce pořadatele Ivan Janatka.

Hlavním dostihem karlovarského mítinku bude první předzkouška derby, Jarní cena Fredricks & von der Horst - Frühjarspreis Fredricks & von der Horst II. kategorie na 2000 m o 100.000 Kč. Význam zkoušky podtrhuje hlavně její předloňský ročník, kdy v dostihu startovali také dva pozdější klasičtí vítězové. Touch of Genius tehdy skončil třetí a Sanok o místo za ním. Vítězný Aldzarb také patří ke koním špičkové výkonnosti.

Letos čítá startovní pole hlavního dostihu sedm koní. K sezónnímu debutu vysílá stáj Pegas neporaženého Black Canyona (Manduro). Suverénního dvanáctidélkového vítěze Pražského zimního favorita povede stájová jednička ž. Petr Foret. "Black Canyon přezimoval velmi dobře, v práci ale není tak daleko jako Polyanta," říká trenér Dalibor Török. "Měl by to být vytrvalec a náš kůň do derby, takže jsme s ním nechtěli jít cestou Velké jarní ceny nebo startů ve Francii. Na začátek jsme mu tedy zvolili start v dostihu druhé kategorie, kam se vešel, a pak by zřejmě měl běžet Velkou červnovou cenu. Ale samozřejmě je důležité, jak se ukáže v sobotu, od toho se bude vše odvíjet."
 

Všichni soupeři Black Canyona již mají start v nohách. Nejvíce z nich upoutal svěřenec Grega Wroblewskiho Nagano Gold (Sixties Icon), který první dubnovou neděli o více než tři délky porazil Silver Balla. A impozantní vítězství tohoto zástupce stáje Valentina Bukhtoyarova ve výborném čase v neděli v Chuchli je další dobrou vizitkou pro Nagano Golda. 

Torok BlackCanyon
Vítěz Pražského zimního favorita Black Canyon zahájí v sobotu v Karlových Varech svou tříletou sezónu (foto: Eva Kopečná) 

Zástupce stáje Rabbit Trhový Štěpánov Mujahida Brave (Pouvois Absolu) 9. dubna v Praze porazil na 2200 metrů další kůň trenéra Wroblewskiho Kerabush, ale zdá se, že forma rabbitovské stáje jde stále nahoru. Vítězstvím vstoupil ve stejný den do sezóny Fighting Lips (Mamool), který jako jediný zatím absolvoval dostih na derby-trati. Zbývající trojice účastníků Jarní ceny Fredricks & von der Horst debutovala o Velikonočním pondělí v Lysé nad Labem. Jednalo se rovněž o dva potomky Galilea v tréninku Josefa Váni. O délku byl v cíli dříve Flames of Horeb před Aeneasem, oba ale nestačili na Bettysutekiho, který zvítězil o 5 délek. Dostih byl ale kratší o 300 metrů a je možné, že jim karlovarské závodiště a delší dráha bude více vyhovovat. Poslední ve zmíněném dostihu v Lysé byla Miss Mamool (Mamool), kterou také uvidíme na startu hlavního dostihu.

Dostihové dopoledne zahájí krátce po 10. hodině mílová Cena města Karlovy Vary - Preiss Stadt Karlsbad. Je určena tříletým koním a přestože se jí zúčastní jen šest startujících, jedná se o velmi zajímavou společnost. Většina z koní totiž figuruje na přihláškách do klasických dostihů. Jsou to jednou startující Corcovadin syn Conan (Bully Pulpit), klisna Wave Of Gracie (Rocky of Gracie) a také svěřenec Allana Petrlíka Morgan (Durante Alighieri). Toho čeká opravný start, protože minule ztratil v dostihu jezdce. Debutovat bude Lorien (Jukebox Jury), která je přihlášena do Slovenského Oaks.

Hned v následující ORDER OF INNOCENCE - ORDER OF INNOCENCE Rennen na 1600 metrů o 60.000 Kč se po více než roce a půl vrátí do dostihového dění klasický vítěz Aldar (New Approach) a  čtyři koně uvidí čeští turmané poprvé. Jedná se mj. o čtyřletou klisnu Miss Remeya (Youmzain), která startovala loni v Německu a z Ruska dovezeného Skyline Runner (Zoffany). Bělouš Facts and Figures (Galileo) stáje Lokotrans ještě nikdy nestartoval, ale byl v tréninku Rogera Variana. V desetihlavém poli také je Lexceed (Exceed And Excel) s Václavem Janáčkem, který dosud startoval pouze ve Francii a  v Německu. 

Velký zájem byl o start ve vytrvaleckém Stollbert - dostih Architektů - Stollbert Architektenrennen o 60.000 Kč. Dva koně museli být uvedeni pod čarou. K šancovým koním patří v Mimoni o vítězství bojující Quest Royal (Glavalcour), po pauze se vracející Perchta (Frozen Power), Snezenka (Yeats), účastnice Ceny prezidenta Čáryrejka (Ray of Light) nebo loňský dvojnásobný vítěz Fabryan (Ryan).

Michaela Zemanová

Termínová listina závodiště Karlovy Vary:
18.6. - 89. Karlovarská dvojnásobná míle
2.7. - Dostihový den MFF Karlovy Vary (5. Pohár Josefa Váni, Letní cena klisen)
23.7. - 72. Oaks holdingu Rabbit CZ, Lázeňská míle
6.8. - Cena města Karlovy Vary, 8. Velká cena BBAG
13.8. - Cena Masise - Pohár Grandhotelu Pupp, Cena společnosti Charvát Group
28.9. - 36. Cena zimní královny, Cena Jockey Clubu ČR

KV obalka

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking