Karlovy VaryZávodiště v Karlových Varech i letos zahájí svou sezónu Dnem evropské šlechty. Stane se tak v sobotu od 10 hodin, kdy bude na programu šest dobře obsazených dostihů a také zajímavý doprovodný program. Hlavním chodem programu je předzkouška derby, Jarní cena wineBANK Frankfurt Rennen, které se letos zúčastní dvanáctka nadějných tříletých koní. A není vyloučeno, že je mezi nimi kůň, který napodobí Touch of Genia, který tu před třemi roky započal cestu k úspěchu v derby. Dostihové odpoledne obohatí svou účastí žokejové Václav Janáček a Tomáš Lukášek, kteří dělají dobré jméno českému turfu v zahraničí. Oba budou v hlavním dostihu v sedlech koní stáje Statek Blata Český ráj, kterou reprezentuje i Touch of Genius.


Jako jediný z účastníků Jarní ceny wineBANK Frankfurt Rennen - FrühjahrwineBANK Frankfurt Rennen na 2000 metrů o 100.000 Kč se loni dokázal prosadit mezi špičkovými dvouletky svěřenec Luboše Urbánka Oriental Glory (Soldier Hollow), který v Ceně zimního favorita obsadil čtvrté místo. Jeho zajímavost zvyšuje i jeho starší polobratr Oriental Sky (Tiger Hill), který se dokázal umísti ve dvou derby a dominoval v Saint Legeru. Hřebec, v jehož sedle bude poprvé zkušený Jiří Palík, ponese v dostihu nejvyšší hmotnost 60 kilogramy. Společně s ním je takto zatížený také dvojnásobný vítěz včetně Simsonovy ceny Golden Alighieri (Durante Alighieri), který ale od tohoto vítězství nestartoval. 

Statek Blata Český ráj bude mít na startu šancovou dvojici. Zkušenějšího Forever Dry (Jukebox Jury) povede ž. Tomáš Lukášek a bělouš letos zatím bojoval o vítězství v dostihu IV. kategorie, kde ho těsně porazili dva koně s možnými klasickými ambicemi, Top One (Mikhail Glinka) a Cape Freedom (Cape Cross), jenž vyhrál minulou chuchelskou neděli. To jeho stájový kolega Mandachal (Manduro) teprve před čtyřmi týdny v Lysé nad Labem debutoval a k devítidélkové výhře ho dovedl Václav Janáček, který  tmavého hnědáka znovu povede.

Před okamžikem zmíněný Top One určitě patří do okruhu šancových koní a v jeho sedle bude ž. Foret. Trenér Šavujev vyšle na start dvojici koní a oba se již letos umístili na medailových místech. Mobilization (Declaration of War) napodruhé doběhl třetí za ambiciozními klisnami Kihnu a Makfií. Motorsport (Motivator) také již obsadil třetí příčklu ve zkoušce třetí kategorie. Další trenér ruského původu Igor Endaltsev staví do dostihu klisnu Blessed Kiss (Kentucky Dynamite), jenž se poprvé ukáže českému publiku. Před třemi týdny se neumístila v dostihu na 2400 metrů v Nancy, loni ale ve Francii zaznamenala dvě čtvrtá místa na trati právě okolo 2000 metrů.

Mandachal
Na startu hlavního karlovarského dostihu pro tříleté koně, Jarní ceny wineBANK Frankfurt Rennen - FrühjahrwineBANK Frankfurt Rennen, bude i vítězná dvojice z velikonočního mítinku v Lysé nad Labem, Mandachal - ž. Václav Janáček (foto: Andrea Zavadilová)

Podceňovat ale nelze ani zbývající tři účastníky dostihu, z nichž dva se mohou chlubit úspěšnými sourozenci. Polobratr Dally Hit (Ad Valorem) Irish Hit (Most Improved) uzavřel tabuli v dostihu, který vyhrál Top One, přičemž na něho ztrácel dvě a čtvrt délky a byl zatížený kilogramem navíc. Polobratr klasicky umístěného Victory Bowla (Turtle Bowl) Valentino Dancer (Planteru) zatím startoval jen jednou. Při první chuchelské neděli obsadil třetí místo. Svěřence trenérky Záhorové Seeking Boba (Big Bad Bob) čeká teprve debut, ale dva jeho sourozenci dokázali vyhrát.

Zajímavě jsou obsazeny také dva dostihy třetí kategorie. Ve Stollbert - dostih architektů - Stollbert Architektrennen na 1600 metrů o 60.000 Kč se utká deset startujících. Po více než roce se bude vracet na dráhu vítěz Ceny města Karlovy Vary Hidden Flame (Barathea). Dobrou formu se prezentoval před třemi týdny Guillotine Shave (Slickly) a o třetí vítězství v řadě bude usilovat Kissi Sturm (Rosensturm). Vedoucí jezdec šampionátu David Liška povede loňského účastníka Saint Legeru Kerabushe (Rock of Gibraltar) nesoucího nejvyšší hmotnost v poli 63 kilogramy.

Sice jen šest koní, ale kvalitních, vybojuje 2400 metrů dlouhý Visprion Cup o 60.000 Kč. Přesně po roce se vrátí na dráhu šestý z Českého derby v sezóně 2016 Urban Joy (Galileo), který se bude muset vypořádat se zátěží 62,5 kilogramy. V poli jsou také loňské dvojnásobné vítězky Vědma (Look Honey) a Tialine (Martaline). Hodně rovněž umí Wave of Gracie (Rocky of Gracie), která bude hájit barvy nové syndikátní stáje, zatímco pod novým trenérem se představí spolehlivý Winner Stars (Security Risk). Dobrou vytrvalkyní je Wanikoro (Egerton), která ponese jen 51 kilogramy.

Den evropské šlechty bude jako vždy doprovázet zajímavý doprovodný program. Vůbec poprvé bude k vidění Dámský dostih amazonek, tedy jezdkyň v dámských sedlech, a vystoupení Dámské čtverylky na motivy hudby Johanna Strausse.

Michaela Zemanová

DP KarlovyVary

 
     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net