karlovy vary 2V neděli se po týdnu vrátí dostihový sport na karlovarský Hipodrom Holoubek. Tentokrát výhradně rovinový program bude vrcholit první sezónní zkouškou nejvyšší kategorie pro dvouleté koně, Cenou Masise - Pohárem Grandhotelu Pupp za podpory Charvát Group s.r.o. V dostihu sice nestartuje žádný z koní, kteří absolvovali Simsonovu cenu, ale napodobit loňský úspěch Saši se bude pokoušet dvakrát vítězný Quintero trenéra Tomáše Váni. Zkouška také přinese zajímavé srovnání s francouzským turfem, protože do něho byla dohlášena reprezentantka stáje Pegas Priscilla, která před třemi týdny debutovala devátým místem ve Vichy.


Absence koní ze Simsonovy ceny na startu hlavního dostihu trochu  souvisí i se změnou trenéra u koní stáje Rabbit Trhový Štěpánov. Vítěze Simsonovy ceny Golden Alighieriho (Durante Alighieri), třetí Rabbit Bated (Bated Breath) a pátou Rabbit Win (Rip Van Winkle) připravuje od 1. srpna Allan Petrlík a koně z Pičína bychom měli vidět poprvé  pod jeho vedením v akci až 20. srpna. Vraťme se ale zpět k účastníkům Ceny MASISE - Poháru Grandhotelu PUPP za podpory Charvát Group s.r.o. o 135.000 Kč. Nejlepšími výsledky mezi sedmi starujícími se může pochlubit ve dvou startech neporažený zástupce stáje Hradec Quintero (Stormy Jail), který se narodil v Napajedlích a je jedním ze tří zástupců českého chovu na startu dostihu. Quintero po dostihu Fitmin Cupu dokázal pod vedením ž. Jana Vernera úspěšně zabojovat o prvenství i v polovině července v bratislavské Cene Muscatita, kde o krk porazil King Hearta. Druhým neporaženým koněm ve startovním poli je Dylanka (Dylan Thomas), vítězka Ceny prvních nadějí, kde o délku porazila vítěze Simsonovy ceny Golden Alighieriho.

Sledovaným koněm v Ceně Masise určitě bude dohlášená příbuzná klasické vítězky Polyanty Priscilla (Campanologist), která při svém debutu ve Vichy doběhla deset délek za vítězkou a zanechala za sebou šest koní. Blízko vítězi pokaždé ve svých dvou startech byla Love Connection (Amico Fritz) a jedním ze dvou koní, který ji porazil, byl zmiňovaný vítěz Simsonovy ceny Golden Alighieri.

Zbývající tři junioři zažijí v jedničkovém karlovarském testu dostihový křest. Velmi zajímavým koněm je reprezentant stáje Lokotrans Oriental Glory (Soldier Hollow). Za 32.000 euro angažovaný tmavý hnědák má totiž výborné sourozence. Jedná se nejen o vítězku Listed dostihu Oriental Lady (Doyen), ale také o vítěze slovenského Saint Legeru a nedávno konaného Zlatého poháru Oriental Sky (Tiger Hill). Zástupce němčického tréninkového střediska Saul (Champs Elysees) stál na říjnové aukci ročků Tattersalls 5.000 guineí. Jeho matka Caesarea (Generous) je pravou sestrou šampionky starších klisen v Německu Catelly. Let Fire (Planteur) patří rodině trenéra Šavujeva a je prvním potomkem nestartovavší klisny Nobodywantsme (Martaline).

Quintero
Na startu Ceny Masise také bude dvojnásobný vítěz Quintero s žokejem Janem Vernerem (foto: Petr Nowicki)

Půl hodiny po hlavním dostihu dostanou příležitost dobří vytrvalci v Ceně společnosti CHARVÁT GROUP s.r.o. o 100.000 Kč. Dobře se zapsat ve společnosti starších koní budou chtít dva tříletí koně - čtvrtý z Velké červnové ceny Fighting Lips (Mamool) a účastník Listed ve Vichy Kerabush (Rock of Gibraltar), jehož trénink převzal s čerstvou trenérskou licencí Miroslav Nieslanik. Zástupci klasického ročníku to nebudou mít v dostihu lehké. Nejtřídovějším koněm na startu je Fernando (Sabiango), který už nasbíral řadu umístění ve vytrvaleckých testech jako například v European Jockey Cup Long, Zlatém poháru nebo Memoriálu Vlastimila Smolíka. Dalšími známými jmény jsou loni v klasických dostizích umístěná Williann (Tiger Cafe) a Santin (Bushranger), které se dařilo v supervytrvaleckých dostizích. Černým koněm dostihu může být neustále se zlepšující Santa Padrona (Muhtathir), která letos dvakrát zvítězila a v Letní ceně klisen primátora města Karlovy Vary doběhla druhá za královnou Venillí. Dobrou sezónu letos mají Roony (Rainbows For Life), Mystic Golfer (Torlus) i Noble Fox (Generous), ale tato společnost už by mohla být nad jejich síly.  

Z dalšího zajímavého karlovarského programu ještě upozorňujeme na druhou zkouškou pro juniory, kterou je Cena EBF. V poli je převaha debutantů. Ze dvou koní, kteří se již ukázali dostihovému publiku, se umístil na třetím místě Kominik (Big Bad Bob), zatímco San Cristobal (Calming Influence) skončil v poli poražených. Nejméně zatížený Laverno (Egerton) je prvním potomkem jediného Relaxed Gestureova potomka Lailah. Prvním počinem v chovu účastnice Českého derby Reglisse (Verglas) je Res Judicata (Jukebox Jury), kterého ve Francii odchoval JUDr. Charvát. Klisna Kihnu (Campanilogist) je polosestrou dvou vítězů ve Francii. Nová syndikátní stáj Russian Racing Syndicate si prostřednictvím La Velocity (Ifraaj) odbude svou premiéru v českém turfu. Zajímavé pedigree má klisna Natiqua (Rip Van Winkle), která je dcerou klisny Numberonedance (Trempolino) umístěné v Listed a matky vítěze v Listed v Kanadě jménem Master Willian (King of Kings).

Michaela Zemanová    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking