Kolesa2Zahájení letošní sezóny v Kolesách vyvrcholilo vzpomínkovým dostihem na známého překážkového jezdce Michala Köhla. Po devíti měsících se na zdejší dráze znovu dokázal prosadit svěřenec trenéra Jiřího Uhla Woody, který pod vedením žokeje Marcela Nováka zvítězil snadno o čtyři délky a předvedl tak v Memoriálu Michala Köhla svůj nejlepší výkon v letošní sezóně. V překážkové části programu se nejvíce dařilo  trenéru Radku Holčákovi, jehož svěřenci zvítězili dvakrát, a double zaznamenali také jezdci Adam Čmiel a Jan Odložil. Dostihový den v Kolesách byl rovněž ve znamení úspěchů koní českého chovu, kteří zvítězili v sedmi z devíti dostihů.


Hlavním bodem dostihového programu byl MEMORIÁL MICHALA KÖHLA (5+, crosscountry III. kat., 4000 m, 90.000 Kč) s pěti aktéry na startu. Svižné tempo od startu udával jeden ze dvou jedenáctiletých koní na startu Marl Bora (Boreal). Bohužel ale po polovině dostihu ho musel Dušan Andrés zadržet pro fatální zranění. Do čela se tak dostala další matadorka Lingarry (Balingarry). V posledním oblouku se ke klisně přidal WOODY (Tiger Cafe - Wild Thyme, Desert Prince), který tu loni na závěr sezóny dominoval v obdobně proponovaném dostihu a prosadil se i tentokrát. Marcel Novák ho dovedl k čtyřdélkovému vítězství před Sweet Red Wine (Eay of Light). Ten v závěru odkázal domácí Lingarry na třetí místo. Čtvrtý a zároveň poslední v cíli Quatiki (Saint des Saints) už ztrácel na vítězného reprezentanta stáje Iron Ladies Ostrava v cíli více než 11 délek. Trenér Jiří Uhl přebíral čestné ceny za vítězství v dostihu letos poprvé, zatímco Marcel Novák si upevnil 15. vítězstvím vedoucí pozici v žebříčku překážkových jezdců.

Jubilejní 20. sezónu v Kolesách odstartovala CENA SPOLEČNOSTI VVS VERMĚŘOVICE (4+, proutěné překážky, IV. kat., 3300 m, 50.000 Kč) a jeden z účastníků, klisna Bouřka (Mir Sada), se připravil o naděje už před startem neabsolvováním zkušebního skoku. V dostihu se objevovali na čele Modas (Moonjaz) a Osetin. V posledním oblouku přešla do čela Alegoria (Pop Rock), ale v cílové rovině udeřil poprvé pod trenérským vedením Radka Holčáka se prezentující OSETIN (Sabiango), který za podpory Adama Čmiela zvítězil hned při svém prvním startu v překážkovém dostihu. Reprezentant nové stáje v tuzemském turfu, SKY GROUP ČR, o třičtvrtě délky porazil Alegorii. Čtyři délky zpět doběhl na třetím místě nejstarší kůň v poli Modas (Moonjaz).

Dvojice trenér Radek Holčák a jezdec Adam Čmiel byla úspěšná také v následující zkoušce, CENĚ PŘÁTEL DOSTIHU KOLESA (3l., proutěné překážky, V. kat., 3000 m, 30.000 Kč). Stalo se tak prostřednictvím reprezentanta stáje a chovu společnosti K-K Metal a.s. tříletého STUKE (Jukebox Jury - Stigma, House Rules), který přešel do vedení ve druhém kole dostihu a přestože se ho v cílové rovině snažila ohrozit Famous Valley (Famous Name), dominoval při své skokové premiéře o délku a půl. Třetí Monako (Tempelwächter) byla už o osm délek zpět.

Trenérka Helena Vocásková a její tým se po dvou druhých místech v rámci mítinku dočkala trefy do černého v prvním rovinovém chodu programu, CENĚ 1. ZEMĚDĚLSKÉ a.s. CHORUŠICE (3+, IV. kat., 1600 m, 30.000 Kč). Její svěřenkyně PERCHTA (Frozen Power), která hájí barvy stáje 3 hearts, se posunula do vedení půl kola před cílem a už poté soupeřila jen s časem. U cílového mezníku měla náskok 6 délek na 62 kilogramy zatíženou Čamillu a třetí místo vybojovala při svém teprve třetím životním start čtyřletá Bicollora (Colorado Kid). Žokej Jan Rája se tímto vítězstvím posunul na druhé místo v šampionátu profesionálních jezdců.

Dramatickou koncovkou se vyznačovala CENA FIRMY JAROSLAVA JIRÁNĚ (3+, handicap V. kat., 2200 m, 15.000 Kč), ve které usilovala o první dotaci trojice koní. Dva z nich byli dosud nevítězní. Z tohoto označení se vymanil svěřenec trenéra Harise LUCIFER (Tiger Cafe - Livree, Alrayed) stáje Zdeněk Kavka, který pod taktovkou ž. Martina Laubeho o krk porazil Zlomka (Bully Pulpit). Letos už poosmé startující klisna Heure (Scyris) doběhla o hlavu zpět na třetí příčce. Žokej Martin Laube zvítězil letos už počtrnácté a z toho desetkrát v Česku.

Rovinový blok uzavřel hlavní rovinový dostih,  CENA SPOLEČNOSTI ACCOR s.r.o. (3+, handicap III. kat., 1600 m, 45.000 Kč). Dlouho se držel na první pozici matador Tulum (King´s Best následovaný rovněž rychlou Quaff (Big Shuffle), kteří natáhli pole do dálky. Na Tuluma zaútočili v cílové rovině další soupeři a na dvanáctiletého ryzáka nakonec zbyly až poslední peníze. Blízko vedoucím koním cválala také favoritka Nazma (Approve). Už se zdálo že tato další zástupkyně němčického tréninkového střediska zvítězí, ale ještě přišel útok o 12,5 kilogramy méně zatížené SÁBY (Bully Pulpit - Semiramis, Look Honey) a ta získala o nos své premiéřové vítězství, stejně jako její majitel DS - Kompresory - Kopřiva. Třetí místo ukořistil nečekaně Fabryan (Ryan), když dokázal porazit preferovanou Anshou (Sholokhov). V sedle vítězky byla ž. Kateřina Hlubučková a trénuje ji MVDr. Čestmír Olehla, pro kterého se jednalo o druhé vítězství v sezóně.

Více koní usilovalo o vítězství až do posledního centimetru také v překážkové CENĚ SPOLEČNOSTI ENERGOLAND (4l., steeplechase IV. kat., 3500 m, 50.000 Kč). Leaderem dostihu byl do poslední překážky Vaxerton (Egerton), na kterého poté zaútočili dva soupeři. V lítém boji se o pouhý nos prosadila MORAVANKA (Tiger Cafe - Moravka, Glenstal) stáje DS Malá Morávka podporovaná Janem Odložilem před debutujícím Zatarem (Moonjaz). Vaxerton zaostal za nimi o hlavu třetí. Trenér Antonín Novák tak připravil letošního čtvrtého vítěze. 

CENA SPOLEČNOSTI STŘECHMONT s.r.o. (5+, crosscountry IV. kat., 3700 m, 50.000 Kč) se dlouho odehrávala ve velmi pomalém tempu. Bohužel vedoucí Laurie An (Tiger Cafe) a Norino (Jape) doplatili na začátku poslední třetiny dostihu na omyl svých jezdců v kurzu. V crosscountry tak dále pokračovalo jen kvarteto koní, mezi nimiž potvrdil pověst koleského specialisty svěřenec Martiny Růžičkové PURPLE HEART (Egerton - Pelagie For Life, Rainbows For Life). Pavel Složil mladší tohoto reprezentanta stáje Rudolfa Jelínka- Růžičková dovedl k dvoudélkovému vítězství nad Rideri Cross (Egerton). Až šest délek za nimi doběhla favoritka Creola Tiger (Tiger Cafe), která se o nos v cíli zachránila před dotahujícím Médiem (Magnus).    

Třetím koněm, jenž si dnes přijel do Koles pro premiérový triumf v kariéře, byl svěřenec trenéra Odložila LEDO (Dandoun - L´etoile, Varadar), který se popasoval se šesti soupeři v CENĚ STAVEBNÍHO PODNIKU PŘELOUČ (4+, crosscountry IV. kat., 3500 m, 50.000 Kč). Za asistence Jana Odložila převzal v polovině dostihu vedení a ani v cílové rovině ho nikdo neohrozil. Délku a půl za ním doběhla Lebensart (Martillo) a stejným rozdílem zpět získal třetí místo Nana Angela (Soldier of Fortune). Vítězný jezdec Jan Odložil prožívá svou vůbec nejlepší sezónu. Se sedmi triumfy je nyní na druhé místě v překážkovém šampionátu. 

Michaela Zemanová
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net