Karlovy VaryV centru pozornosti dnes na závodišti v Karlových Varech byli dvouletí koně. Sedm z nich změřilo síly v prvním jedničkovém testu, Ceně Masise - Poháru Grandhotelu Pupp za podpory Charvát Group s.r.o. Dostih opanovala po taktice start-cíl svěřenkyně trenéra Karla Germiče Love Connection, kterou vedl zkušený Jiří Chaloupka. Klisna dokázala snadno porazit preferovanější soupeře, druhou Priscillu a třetího Quintera. Mezi dobrými vytrvalci v Ceně společnosti Charvát Group s.r.o. ukončil dvouleté čekání na své další vítězství Fernando. V jeho sedle byl Jan Rája, který jako jediný z jezdců dnes dokázal zvítězit dvakrát.


Čtvrtým dostihem v pořadí byla dlouho očekávaná Cena Masise - Pohár Grandhotelu Pupp za podpory Charvát Group s.r.o. (2l., I. kat., 1200 m, 135.000 Kč), tedy první dostih sezóny pro koně nejmladšího dostihového ročníku. Spolufavority dostihu byli dosud neporažený Quintero (Stormy Jail) a ve Francii debutující Priscilla (Campanologist), ale oba nedokázali najít recept na zdolání jedné ze svých soupeřek. Krátce po startu přešla do čela zástupkyně stájo TAHLO Šefraný, dosud dvakrát druhá LOVE CONNECTION (Amico Fritz) v sedle s žokejem Jiřím Chaloupkou. Na druhé místě cválala Priscilla a za ní Quintero. Málokdo by předpokládal, že tímto je dostih rozhodnutý a že pořadí na prvních třech místech zůstane i v cíli stejné. Svěřenkyně trenéra Karla Germiče Love Connection totiž vůbec nepolevovala v tempu a v cíli měla náskok více než délky na Priscillu. Quintero v cílové nešel úplně rovně a i když uniklé klisny na posledních metrech dotahoval, na třetím místě měl ztrátu na vítězku tři a a třičtvrtě délky. V boji o čtvrté peníze uspěla Dylanka (Dylan Thomas), která o krk porazila debutujícho Let Fire (Dylan Thomas). 

Žokej Jiří Chaloupka si tak připsal letošní páté prvenství a zároveň 71. úspěch v dostihu nejvyšší kategorie. Trenér Karel Germič se raduje z prvního vítězství svého svěřence v dostihu první kategorie, stejně jako majitel pan Šefraný, který loni na podzim zakoupil klisnu za 3.500 euro na aukci v Baden-Badenu. Vítězka Ceny Masise Love Connection pochází z velmi dobré německé rodiny. Její matka Lovana (Darshaan) je totiž polosestrou šampiona tříletých v Německu a plemeníka Lord of England (Dashing Blade), dalšího blacktype-vítěze Lorianga (Acatenango) a také Lonanga (Acatenango), který vyhrál v roce 1997 Slovenské derby. A kvality nacházíme i v další generaci rodokmenu vítězky Ceny Masise. Její prabába Liranga (Literat) je matkou dvou německých šampionů – Lirunga (Connaught) a Lagunase (Ile de Bourbon).

Dostihové odpoledne otevřela handicapová Cena společnosti Karlovarská Korunní (3+, handicap IV. kat., 1600 m, 40.000 Kč) s maximálním počtem dvanácti koní na startu. Od začátku dostihu udávala svižné tempo tříletá Finále (Midships). Přibližně 250 metrů před cílem ale převzala vedení před týdnem na zdejší dráze třetí FUR COAT (Layman) a pod vedením žákyně Lucie Fialové si docválala pro snadné prvenství. Tři délky za ní doběhla Finále a třetí místo patřilo Herbeboisovi (Scyris). Zkušený trenér Vladislav Fedorowicz přebíral čestnou cenu pro vítěze letos podruhé. Talentovaná Lucie Fialová slaví letos (a také celkově) své třetí vítězství.

V Ceně EBF (2l., III. kat., 1600 m, 60.000 Kč) převažovali debutující koně nad těmi s již dostihovou zkušeností a nakonec měli navrch i v cíli dostihu. Tempo dlouho udával San Cristobal (Calming Influence) a blízko jemu se držel také favorizovaný Kominik (Bog Bad Bob), tedy oba koně, kteří již jednou startovali. Kominik v cílové rovině zaútočil a dostal se do vedení. Podél bariéry ale také zrychloval další reprezentant stáje Dr. Charvát RES JUDICATA (Jukebox Jury), kterého nejprve vedla ž. Martina Havelková vzadu pole, ale takticky s ním zatočila podél bariéry do cílové roviny a dostala ho tak do kontaktu s čelem dostihu. Svěřenec trenéra Pavla Tůmy nakonec dokázal o půl délky zvítězit před bojující trojicí koní. Z nich se prosadila na druhé místo Kihnu (Campanologist), která o krátkou hlavu porazila Kominika. Ten v cíli zachránil o nos třetí místo před dalším debutantem Lavernem (Egerton). 

Na obrátkách nabírá kariéra tříletého reprezentanta stáje Marcelewo POLISH PEARLa (Galileo). V Ceně Nadace města Karlovy Vary (3+, III. kat., 2000 m, 60.000 Kč) totiž uspěl při měření sil s dobrými staršími soupeři. V cíli měl pod vedením ž. Jaromíra Šafáře náskok jeden a čtvrt délky na spolehlivou Dang Giu (Lawman) a nejvíce zatíženého Hasana (Yeats). Vítězný Polish Pearl tak zvítězil podruhé ze tří startů a pro trenéra Grega Wroblewského to znamenalo upevnění vedoucího místa v šampionátu trenéru na rovině s 13 prvenstvími. Martina Havelková zaznamenala deváté vítěztsví v aktuální sezóně.

Dva roky čekal na vítězství zástupce naší vytrvalecké špičky FERNANDO (Sabiango) patřící Dostihové stáji Sedrik a dočkal se v Ceně společnosti Charvát Group s.r.o. (3+, II. kat., 2400 m, 100.000 Kč). Nedlouho po startu se prodral do čela Roony (Rainbows For Life) a blízko němu cválal také derbysta Fighting Lips (Mamool) a preferovaný Fernando. V cílové rovině přešel svěřenec trenéra Harise Fernando do čela a dokázal o třičtvrtě délky vyhrát před dotahující Santa Padronou a tříletým Kerabushem (Rock of Gibraltar). Trenér Haris je s devíti vítězstvími na třetím místě mezi trenéry rovinových koní.

Přesně po roce se vrátila na karlovarské závodiště pro vítězství svěřenkyně Ing. Václava Chaloupky TANITSCHKA (Wiesenpfad), na kterou čekalo v Ceně společnosti Maentiva Galopp s.r.o. (3+, handicap III. kat., 1400 m, 60.000 Kč) jedenáct soupeřů. Mezi nimi i karlovarský specialista Pale Martini (Kandahar Run), který tu už třikrát vyhrál. A bělouš pod vedením am. Jindřicha Fabrise diktoval od startu tempo v dostihu před Stormicem (Stormy Jail). 250 metrů před cílem ale začal slábnout a vedení převzal Stormico. V dramatickém závěru dostihu na něho ještě dotírali dva koně. Z jeho levé strany to byla nejméně zatížená Tanitschka, která stejně jako před rokem dominovala pod vedením am. Terezy Grbavčicové. Třičtvrtě délky zpět uhájil druhé místo Stormico před stájovým kolegou Monte Christem (Tiger Cafe).

Zajímavý rovinový program na karlovarském závodišti uzavřela Cena společnosti Karel Holoubek Trade Group (3+, handicap V. kat., 1400 m, 25.000 Kč). Mezi dvanácti účastníky zkoušky se po aktivním průběhu dostihu prosadila jediná zástupkyně tříletého ročníku v dostihu, vlastní odchovankyně trenéra a majitele Jaroslava Kroutilíka TURENGO (Sharpour - Tamdana, Dancing Fred). Žokej Jan Rája tak v jejím sedle dnes dosáhl double. Dvě a půl délky zpět získal stříbrnou příčku 63,5 kilogramy zatížený Sorahho (Scyris). Stejným rozdílem zpět patřilo třetí místo naopak nejméně zatíženému koni v poli, Calistmenovi (Normen).

Michaela Zemanová    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking