Germic KarelNa včerejší dostihový den v Karlových Varech určitě budou dlouho vzpomínat trenér Karel Germič a majitel Rostislav Šefraný, kteří prostřednictvím dvouleté ryzky Love Connection a žokeje Jiřího Chaloupky dosáhli prvního vítězství v dostihu nejvyšší kategorie. Stalo se tak v tradiční Ceně Masise, která je prvním velkým dostihem dvouletých koní. S trenérem Germičem působícím v Lysé nad Labem jsme si ale povídali nejen o včerejším vítězství. Dozvíte se také, jak na aukci v Baden-Badenu klisnu před třičtvrtě rokem vybíral, také o dalších plánech nejen s jedničkovou vítězkou.


Nejprve se vás zeptám, jak vysoko jste pomýšleli před Cenou Masise?
Přiznám se, že jsme pomýšleli na vítězství. Při svých předchozích dvou startech, kdy byla Love Connection pokaždé druhá, nešla úplně naplno. V těchto dostizích byla tvrdá dráha a také jsme měnili jezdce, takže šla takzvaně na pohodu. Minulý týden jsme ale od čtvrtka sledovali počasí v Karlových Varech, a když jsme zjistili, že prší, byli jsme rádi a mysleli jsme si, že by na měkké dráze měla bojovat o vítězství.

Vaše vítězství se zrodilo po taktice stat-cíl. Bylo to plánované?
Při zkoumání startovní listiny jsme si říkali, že v dostihu asi nebude žádný „fírák“ a tak jsme byli domluveni s žokejem, že může jít od startu na čele. Jirka Love Connection dobře odjezdil a vyšlo to.

Love Connection jste kupoval loni v říjnu pro pana Šefraného. Jak vlastně došlo k výběru a zakoupení klisny?
Už před aukcí jsem si podle katalogu sestavil TOP 5 ročků  a Love Connection byla mezi nimi. Byla to jediná klisna v mém výběru. Hřebce nám vykoupili, ale klisnu se nám podařilo za dobrou cenu koupit. Hlavně mě samozřejmě zaujala svým rodokmenem, pochází z výborné rodiny. Navíc máme slabost pro ryzáky. A když jsem jí viděl poprvé, hned jsem si také všiml jejích uší, byla takové hodně ušatá… Sám jsem byl ale překvapený, že se nám ji podařilo získat jen za 3.500 euro. Zřejmě se na tom podepsalo to, že je po začínajícím plemeníkovi. Kdyby byla po prověřeném hřebci, byla by určitě klisna z takové dobré rodiny mnohem dražší.

Cena Masise dobeh
Love Connection odchází od soupeřů v cílové rovině Ceny Masise - Poháru Grandhotelu Pupp za podpory Charvát Group s.r.o.

Je Love Connection po dostihu v pořádku?
Vypadá dobře, dneska už házela ve výběhu hrby. Má flegmatickou povahu a není ještě úplně hotovým dostihovým koněm. Jakmile jsme přijeli domů, tak hned běžela ke žlabu a chtěla žrát. Před Cenou Masise jsme jí přidali práci, ale to jí nikterak na její chutí k jídlu neubralo.

Jaké jsou vaše další plány s vítězkou Ceny Masise?
Už by měla startovat jen v Ceně zimní královny. Jedeme vlastně stále podle plánu, který jsme si stanovili na jaře. Přidali jsme do něho navíc jen start u nás doma na závodišti v Lysé nad Labem. Dvouletí koně se pořád vyvíjejí, takže to bylo pro seznámení a zažití dostihů. Namísto toho, aby šla Love Connection galup v lese, odběhla doma dostih.

Do Karlových Varů jste také vezli bělouše Pale Martiniho, který na zdejší dráze třikrát zvítězil a jednou byl druhý. Tentokrát  ale skončil na konci pole. Co se přihodilo?
Jindřich Fabris mi po dostihu říkal, že se mu zdálo už v oblouku, že to není ono. Na měkké dráze se takzvaně utopil. Sice se ještě v cílové rovině snažil, ale nakonec se přes něho soupeři dostali. Po dostihu byl Pale Martini hodně zadýchaný a unavený. Dráhu mu tedy zřejmě nesedla.

LoveConnection CMasise
Love Connection snadno vítězí pod vedením ž. Jiřího Chaloupky v prvním velkém dostihu dvouletých koní

Co se u vás změnilo od předjaří? Přišli do stáje nějací noví koně?
Naopak máme koní méně, než na jaře. Ze zdravotních důvodů ukončila kariéru tříletá Myranelle a také skončil o rok starší Ombretarius z důvodu nedostatečné výkonnosti. Přiznám se, že jsme rezignovali na pětkové koně. Loni se do pětkových handicapů pustili importovaní koně a letos s nimi běhají i koně čtyřkoví, takže koně nejslabší výkonnosti nemohou uspět ani ve své páté kategorii. Řekli jsme si tedy, že raději ať odejdou zdraví a dělají radost jinde.
Na podzim by ale měli přijít do naší stáje mladí koně. Měli bychom zase jet koupit ročka na druhou baden-badenskou aukci a také se do naší stáje vrátí „Ačka“. Uteklo to rychle a dcera Aromaticy a Stormy Jaila jménem Abbey Road je už roční. S ní by se měl vrátit mezi majitele pan Kubiš.

Jsme už za půlkou sezóny. Panuje u vás s ní spokojenost?
Zpočátku to vypadalo katastroficky, protože jsme měli tři koně dobré a tři koně pětkové. Dosáhli jsme s nimi tří vítězství a čtyř druhých míst, ale také máme hodně doběhů mimo dotovaná místa. Po včerejšku, kdy se při minimu dostihových koní podařilo dosáhnout vítězství v první kategorii musím říci, že máme skvělou sezónu. A také chci moc poděkovat celému našemu týmu, bez kterého by to nešlo.
Na závěr bych ještě rád zmínil, že mě moc mrzí, že pro majitele vítěze včerejšího hlavního dostihu nebyl připravený jako čestná cena pohár.  Pan Šefraný už si toho v turfu prožil hodně včetně několika smutných událostí a teď nemá na památku velkého vítězství ani malý pohár. Dostal sice láhev Becherovky, ale to není dostihová trofej. Nemůže si ji vystavit a chlubit se s ní mezi přáteli. Je to škoda, protože jedničkový dostih se nevyhrává každý den…

Michaela Zemanová

Fotografie: Monika Vodičková, další její snímky z dostihových dní si můžete prohlédnout zde

S
ouvisející článek: Love Connection suverénní vítězkou Ceny Masise

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net