Moc se mi líbilo sobotní Kentucky Derby a vítězství velkého outsidera. Moc dobře se v něm ukázalo, že všichni favorité šli do dostihu svázaní taktikou. Prvních osm set metrů bylo strašně rychlých a ti, od kterých se něco čekalo, se honili v tom tempu, zatímco Rich Strike si zůstal v klidu a žokej Leon jezdil ten dostih podle svého.


Ten dostih byl pro mě velký zážitek, ale řekl bych, že  ten kůň něco podobného těžko zopakuje. Jinak jsem se v derby soustředil především na Japonce, který se po vítězství v Dubaji pokusil o další historický zápas.   Nevyšlo to, ale toho, aby Japonci vyhráli Kentucky Derby, se asi nedočkáme, ten termín je pro ně přece jenom příliš brzy.  I tak ale jejich kůň na startu napsal historii, řekl bych, že v Japonsku ho teď nechají odpočinout a ještě si na písku jako čtyřletý může zase udělat jméno.

Líbily se mi i dostihy v Newmarketu při anglických klasikách a to, že dvakrát vyhrál James Doyle. To je samozřejmě žokej, proti kterému jsem na velkých dostizích jezdil a jeden z těch, s kterými jsme se po mém zranění hodně skamarádili. Vítězství Godolphinu v 2000 Guineas je dalším připomenutím jejich síly, osobně mě těší, že se zase takto prosazují.

Nepřehlédněte: Conspirationist nepůjde ani německé ani polské derby. "Ještě potřebuje čas," říká manažer 

V Německu v posledních týdnech moc dobře funguje spolupráce Andrasche Starkeho a trenéra Kluga. Těší mě, když vidím, jak cenné jsou Starkeho zkušenosti v sedle. Poté, co odešel  postupně od trenérů Schiergena a Greweho se dostal k dalším výborným koním a zdá se, že ta spolupráce funguje na výbornou.

O víkendu se v Německu rušily kvůli stavu dráhy dostihy v Drážďanech a v Mannheimu a myslím, že pořadatelé v obou případech s přípravou dráhy neodvedli to nejlepší. Je to ale dlouhodobý problém a něco podobného jsme viděli loni i v Česku. Když se na dostizích pokoušíte pěstovat něco jako golfový trávník a vyschlou  trávu prolijete zavlažováním, vytvoří se vrstva bláta a pod ní zůstane prakticky beton, což je pro koně i jezdce hodně nebezpečné. V Německu už se o tom mluví dlouho, myslím, že by bylo dobré se poučit ve Francii, kde se zdaleka tolik nekropí.

Zaznamenal Petr Guth
     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net