Raja jan2V neděli nastoupí v Longchamp ke svému prvnímu letošnímu startu loňský šampión českých sprinterů Ponntos (Power). Čtyřletého hřebce ze stáje dr. Evy Nieslanikové nečeká nijak lehký debut. V Prix de Saint-Georges, konané v rámci mítinku s prvními dvěma francouzskými klasikami, se postaví čtveřici grupových vítězů. S jakými ambicemi do Longchamp jede, i jak došlo k angažování hvězdného Dettoriho do jeho sedla, o tom jsme si povídali s asistentem trenéra Nieslanika Janem Rájou.


Frankie Dettori, bezesporu nejpopulárnější a zřejmě i nejlepší žokej současnosti, byl v sedle koně v českém tréninku poprvé a naposledy před 20 lety v Bratislavě, kdy jej tamní Závodisko angažovalo jako žokejskou star Derby mítinku. Tehdy Dettori vítězně odjezdil Tribal Instincta v Bratislavské míli a Bellaboye v Ceně Myse, s Our Majesticem skončil čtvrtý ve Zlatém poháru. Nyní se posadí do sedla Ponntose. "Angažování Dettoriho zařídil Petr Nieslanik, byl to jeho nápad a skrze žokejova agenta se ho podařilo zrealizovat," říká Rája. "Původně jsme chtěli, aby Ponntose jezdil Tomáš Lukášek, bohužel jeho zranění se léčí pomaleji než doufal, a tak jsme hledali jiného žokeje. Oslovili jsme Vaška Janáčka, ten ale jezdí jinde a nemohl. Tak bude jezdit Dettori," říká se smíchem.

Související: Ponntos s Frankie Dettorim proti vítězce King George Stakes Suese. Nedělní Longchamp nabízí atraktivní program 

Rája si je vědom, že Ponntose, na jehož přípravě se nemalou měrou podílí, nečeká nijak lehký dostih, ale věří, že má na slušný výsledek. "Už když byl tříletý, tak byl ukrutně rychlý. Přes zimu hodně vyrostl, snad o 15 centimetrů a je to úplně jiný kůň - velký silný a rozhodně o něj strach nemám. Je to vidět i v práci. Když sedíte na dobrém koni, je to radost, a když se vám poštěstí sedět na takovém, jako je on a vidíte, jak mu to ubývá, jak galupuje, je to nádhera. Jen mě mrzí, že jsem takového koně nepotkal, když jsem ještě jezdil," dodává trochu smutně. 

O tom, že Ponntos na takovou konkurenci má, jej přesvědčil již loni při Arc mítinku, kde podal skvělý výkon v Gr.1 Prix de l'Abbaye de Longchamp. "Nebyl sice za peníze, ale projev měl skvělý a kdyby nebyl zavřený, mohl získat i dotaci," je přesvědčený Rája. K dalšímu pokusu o úspěch na francouzské grupové scéně vyrazí Ponntos už v pátek. "Přece jen je to 1000 kilometrů, tak chceme, aby až přijede měl čas si i odpočinout," vysvětluje Rája. Zatímco ze soupeřů strach nemá, obavy mu nahání Ponntosův temperament. "Mám trochu strach, jak on je hyperaktivní v padocku, aby tam s Dettorim nezatřepal a neprojevilo se to pak na výsledku dostihu," říká, ale hned dodává, že Dettori má jistě dostatek zkušeností s různými koňmi a případný incident by jej jistě nerozhodil.

Nepřehlédněte: Od 1.500 euro až do dvacetinásobek. Rozptyl cen i cesty do Česka jsou u letošních účastníků Velké jarní velmi pestré

Ponntos nastoupí na start tři dny poté, co v Longchamp zkoušela štěstí loňská vítězka Oaks Giannah (Olympic Glory). Při svém prvním startu v grupové společnosti skončila poslední, ale asistent trenéra její výkon nevidí zle. "Byla sice poslední, ale se ctí, přišla s polem poté, co celý dostih aktivně pracovala," míní Rája. "Že to nevyšlo napoprvé není žádný neštěstí, i Vašek Luka postupně sbíral zkušenosti a hledal tam vhodné dostihy a my jsme si řekli, proč to také nezkusit. Management je u tohohle strašně důležitý, je třeba najít vhodný dostih s koňmi, kterým můžeme konkurovat," říká Rája, který přiznává, že i tušimická centrála se hodlá na zahraniční starty orientovat ve větší míře než dosud. Ač ještě nezná přesné plány majitelů, Giannah by se na francouzské či italské dráhy měla vrátit. Loni se po Oaks odmlčela ("nic jí nebylo, jen byla trochu rozlámaná a už měla své splněno") a po prvním letošním startu se výrazně zvedla, takže nás možná ještě překvapí.

Trochu v ústraní Ponntosova nedělního pokusu o grupový úspěch jsou starty dvou tušimických zástupců ve Velké jarní ceně. Alzir (Bated Breath) ani Havana Silk (Havana Gold) nepatří do okruhu favoritů, Rája věří, že ale slušný výsledek udělat mohou. "Havanovi jsem moc nevěřil, ale pokaždé přiletěl silným závěrem a překvapil mě. Naopak o Alzirovi jsem říkal už loni, kdy ani nevyběhl, že to bude dobrý kůň. Letos si pěkně vyhrál debut, jednička na druhý start bylo asi příliš silné kafe, teď uvidíme, jak se popere se třetím startem. Upřímně, myslím, že je to ještě nezkušený kůň, ale je opravdu dobrý," uzavírá Rája. 
 
Miloslav Vlček
foto Pavla Pechmanová    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net