V neděli se v Chuchle Areně Praha poběží druhý klasický dostih sezóny 101. Conseq Velká jarní cena (L). O celkovou dotaci 600 tisíc korun v něm bude bojovat 15 tříletků včetně jediné klisny v poli. Za sen získat koně, který se bude moci postavit na start klasického dostihu, zaplatili jejich majitelé různé ceny, nejčastěji na dražbách ročků, ale kupovali i odstávčata, dvouleté na breezeupech a také tříletka ve francouzské prodejce. 


Ne všichni majitelé ale své naděje kupují. Dva účastníky nedělní klasiky si jejich majitelé sami odchovali, nicméně ještě nedávno bychom tyto koně napočítali tři. Vítěz hlavní předzkoušky Arkhangelsk (Acclamation) z chovu Valentina Bukhtoyarova loni hájil barvy svého chovatele a ještě před letošní sezónou byl registrován v jeho stáji. Pak však ve stáji Arslangireje Šavujeva nastala vlna změn a hřebec dnes reprezentuje novou stáj ARS a je v přípravě Konstantian Kobzareva.

Své odchovance tak mají na startce už jen dva majitelé - Jiří Charvát a Rabbit Trhový Štěpánov. V barvách toho prvního poběží šampión dvouletých hřebců a zimní favorit Red Coral, syn Blue Corala (Grand Lodge) a Reglisse (Verglas), kteří též dříve běhali v Charvátových barvách. Pro italského listed vítěze Blue Corala, nyní již působícího v chovu v Bosně a Hercegovině, znamená Red Coral zatím největší úspěch v jeho chovné kariéře, Reglisse, kterou taktéž zdobí status blacktype koně, již dala mj. i Res Judicatu (Jukebox Jury), který též jako dvouletý uspěl v listed dostihu díky triumfu v Karpatské ceně a o rok později finišoval třetí ve Slovenském derby.

Chov Zdeňka Jandejska a Rabbitu Trhový Štěpánov reprezentující Zamico, pražský zimní favorit, také reprezentuje to nejlepší, co může domácí chov nabídnout. Minimálně z mateřské strany, neboť jeho matka Rabbit Zamindar (Zamindar), příslušnice jedné z nejlepších juddmontských rodin, ukázala skvělou třídu vítězstvím v Oaks (L) či Memoriálu Rudolfa Deyla (NL) a řadou dalších umístění v dostizích nejvyšší kategorie. Otec Amico Fritz (Fasliyev) si svou chovnou hodnotu teprve buduje, ale loňský český start mu vyšel velmi dobře.

Zbytek koní byl svými současnými majiteli zakoupen, ceny však známe jen u devíti z nich. Tři byli koupeni privátně poté, co v dražebním ringu nového majitele nenašli.

Většina cest vede do Deauville

Vůbec nejlaciněji byl zakoupen nadějný Like Magic (Al Wukair) ze stáje Hany Veselé, kterého Tomáš Janda získal už jako odstávče na prosincové dražbě v Deauville za 1.500 €. Důvod, proč výběr padl na něj, je prostý. Hřebec byl prvním potomkem klasické vítězky Partyday (Footstepsinthesand), kterou Janda kdysi koupil a posléze po skončení dostihové kariéry zase prodal do Francie do chovu. Tam se ale dlouho neohřála a když byla nabídnuta k prodeji, koupil ji Janda znovu, tentokrát pro chovné stádo Westminster Race Horses. 

Šest koní bylo svými současnými majiteli koupeno na dražbách ročků. Jako první posílil český turf American Charlie (Myboycharlie) Václava Vocetky, kterého Christian Richner koupil za 4.500 € už na únorové mixed dražbě v Deauville, kdy 15. března narozenému hnědákovi ještě prakticky ani rok nebyl. Deauville nadále zůstává nejfrekventovanějším místem pro české kupující, a tak i další čtyři ročci, kteří od té doby ušli cestu až do Velké jarní ceny, našli své současné české majitele v této malé, ale z dostihového hlediska nesmírně významné obci na normandském pobřeží. 

Jedním z nich je i favorizovaný Westminster Night (Morandi), kterého Tomáš Janda získal na říjnové dražbě za 20.000 €. Vedle něj zde také pro stáj dr. Nieslanikové zakoupil hnědáka Havana Silk (Havana Gold), který stál 6.000 €. Lokotrans na stejné dražbě vydražil za 12.000 € Ashata (Shalaa) a byla tu koupena i jediná účastnice VJC Lena (Oustrip), za níž agentura Sarl Imperial Bloodstock vysázela 2.000 €.

Jako roček byl zakoupen i druhý zástupce oranžovobílých barev rodiny Nieslaniků Alzir (Bated Breath), jehož však Tomáš Janda získal privátně při Tattersalls Inreland September Yearling Sale.

Tři koně přišli z breeze-upů, konkrétně letní mixed dražby v Deauville, pořádané společností Arqana. Zdeno Koplík tam za 4.000 € vydražil Gold Shalaa (Shalaa), nyní reprezentujícího barvy Andrease Lichtenberka, Radku Holčákovi tam padl do oka Alamag (Havana Gold), za něhož stáj Joly zaplatila 27.000 € a stejnou dražbou prošel i Josephino (Pearl Secret), mj. jako odstávče prodaný za 22.000 gns, nicméně z ringu odešel neprodán po nabídce 4.000 €.

Nejdražším a zároveň "nejčerstvějším" importem je Josephinův tréninkový i stájový druh Help (Dream Ahead), kterého Jana Dufková získala 6 týdnů před klasickým dostihem ve francouzské prodejce, kde za něj zaplatila 30.000 €. I kdyby v neděli zvítězil, z nákupní cenu umaže jen o něco víc než třetinu. Naopak šesti koním by se podařilo ji vítězstvím zaplatit celou a Like Magic by k ní přidal ještě tučnou dividendu.

Miloslav Vlček

Předcházející články na toto téma:
Jak získat koně do Velké jarní? Opět většinu majitelé koupili jako ročky, ale jinak jsou jejich cesty k nám velmi pestré (2021)
Jak získat koně do Velké jarní? Stále nejčastější cestou je nákup ročka (2020)
Jak získal koně do Velké jarní ceny? Opět nejlépe zakoupením ročka na dražbě (2019)
Jak získat koně do Velké jarní? (2018)
Jak získat koně do Velké jarní? Vyrazit na dražbu ročků do Deauville (2017)
Jak získat koně do Velké jarní? Odchovat si ho! (2016)
Většina koní do VJC byla majiteli zakoupena ve dvou letech (2015)
     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net