Zítra se ve Velké Chuchli poběží již 98. ročník Velké jarní ceny Pražské plynárenské. Pro vítěze klasického dostihu je připraveno 300 tisíc korun, což je částka, která převyšuje oficální nákupní cenu čtveřice účastníků, zakoupených na dražbách a zřejmě i dvojice českých odchovanců, které jejich majitelé koupili od tuzemských chovatelů.

 
Ke koním, kteří by se úspěchem v klasice zaplatili, patří i favorit dostihu Manoamano (Alexandros), kterého Christian Richner koupil jako ročka na podzimní mixed dražbě společnosti Arqana v Deauville za pouhé 2.000 €. Manoamano, druhý potomek klisny Mamitaime (Librettist) a hřebec z rodiny, která v posledních 3 generacích nevyprodukovala blacktype koně, je jedním ze 7 účastníků, které jejich současní majitelé získali na dražbě a jedním z pětice, které tam zakoupili jako ročky. Nákupy ročků jsou v posledních letech hlavní cestou, jak získat slibného koně a mimo pětice koní z dražeb patří do této skupiny i dva čeští ochovanci na startu - v Napajedlích narozený Well Absolut (Pouvoir Absolu), běhající za stáj Racing Photo, který byl nabízen na českém trhu prostřednictvím Katalogu ročků společnosti Blacktypepedigree, s.r.o., a také odchovanec Actonu s.r.o., vlastníka centra Darhorse, hřebec Big Ben (Mikhail Glinka), syn dvojnásobné klasické vítězky Brittany (Mujahid), hájící barvy stáje Gold & Turf.

Jako roček byl zakoupen i třetí z trialu Great Gunnar (Aussie Rules), kterého Tomáš Janda koupil pro Westminster Race Horses v Newmarketu na Tattersalls October Yearling Sale (Book 3). Za 8.000 gns vydražený hřebec je jediným ročkem, který byl zakoupen v Anglii. Z kolébku turfu však k nám přišel i černý kůň dostihu bělouš Ignacius Reilly (Worthadd), který byl ale zakoupen už jako odstávče na prosincové dražbě hříbat v Newmarketu za 3.000 gns. Tam si jej, stejně jako o dva roky dříve Nagano Golda, vybral Václav Luka starší. 

Zbytek koní byl koupen v Německu či ve Francii. Ze zářijové dražby ročků německé společnosti BBAG se na startovní listinu Velké jarní ceny dostal zimní favorit King Archie (Archipenko), kterého Chris Richner koupil pro Dr. Charváta za 50.000 €, ale též vítěz trialu Amazing Gangster (Tai Chi), které jeho polský majitel Andrzej Zielinski získal za 9.000 €. Jako roček, ale v Deauville, byl zakoupen i Politicum (Lethal Force) z Russian Racing Syndicate, kterého na V2 srpnové dražby vydražila za 55.000 € Chantilly Bloodstock Agency. Outsider zítřejšího klání prošel dražbou již jako odstávče a ani tehdy nebyl laciný. Petit Guy za něj za prosincové dražbě v Deauville zaplatil 44.000 €.

Lot174

Zimní favorit King Archie a vítěz hlavního trialu Amazing Gangster na snímcích z katalogu bádenské dražby ročků, na které byli zakoupeni

Ještě dražší byl zástupce stáje AGA-Vlachovice Bluegrass Boy (Siyouni), který jako roček stál na říjnové dražbě v Deauville dokonce 70.000 €. K nám se ale dostal až jako dvouletek z květnové francouzské breeze-up dražby, na níž jej Christian Richner získal za 50.000 €. Koně zakoupení jako dvouletí hrávali ještě před pár lety ve Velké jarní prim. Vzpomeňme Blueridge Dancera, Ray of Lighta, Sharp Focuse, Tribal Instincta a Richest Veina, 5 vítězů v nepřetržité řadě v letech 1999 - 2002 či později De Roberta nebo Dicka Morrise. Dnes už nákup prověřených dvouletků na dražbách či ze stáje zdaleka není tak zajímavý a tak logicky roste podíl startujících, které jejich majitelé koupili jako ročky. Podíváte-li se však na jména předešlých vítězů, s jedinou výjimkou jsou to koně, které připravoval František Holčák. Jeho syn Radek pošle zítra na start bělouše Calorifica (Aussie Rules), který je jediným účastníkem dostihu, zakoupeným českým majitelem poté, co první sezónu běhal v jiných barvách. Vnuka vítěze Epsom Derby a Prix de l'Arc de Triomphe Sea The Stars (Cape Cross) čeká v sobotu středoevropská premiéra, ale ač byl pro český turf zakoupen privátně ze stáje, i on prošel dražbou, dokonce dvěma. Ani na jedné však nebyl prodán. Jako odstávče nenašel nového majitele po nejvyšší nabídce 8.500 gns, ročního jej na Goffs Open Yearling Sale koupil prodávající zpět za 15.000 €.

Na startovní listině letos nefiguruje žádný kůň, kterého by majitel získal v některé z četných francouzských prodejek, kterých se v posledních ročnících několik objevilo a Luck Ahead (Dream Ahead), byť koupen již jako dvouletý, obsadil v roce 2016 druhé místo. Na startku se však nedostal ani žádný z koní domácích owner-breederů. Jediným účastníkem, jehož si majitel sám odchoval, je čtvrtý z trialu Torque Power (Toronado), reprezentující chov a stáj Valentina Bukhtoyarova.  

Miloslav Vlček

Související články:
Jak získat koně do Velké jarní? (2018)
Jak získat koně do Velké jarní? Vyrazit na dražbu ročků do Deauville (2017)
Jak získat koně do Velké jarní? Odchovat si ho! (2016)
Většina koní do VJC byla majiteli zakoupena ve dvou letech (2015)
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net