Zítra se v Chuchli odběhne druhý klasický dostih sezóny Velká jarní cena. Na jeho start by se mělo postavit 11 hřebců, kteří budou soupeřit o co největší část z celkové 550 tisícové dotace klasické zkoušky. Pro vítěze je připraveno 220 tisíc korun, což je částka, která by stačila na nákupní cenu dvou z jedenáctky startujících. 


Zmíněná jedenáctka zahrnuje 4 koně, odchované svými současnými majiteli, a 7 koní, které si současní majitelé vybrali na některé z evropských dražeb, či, jak se v posledních letech stává stále častěji, je koupili v některém z francouzských prodejních dostihů.

A začneme právě tříletkem, který se k nám dostal z francouzské prodejky. Tím je Penseur (Intello), kterého Václav Slovák zakoupil po třetím místě v prodejce v Lyonu počátkem ledna za 17.111 €. Pokud by se Penserovi podařilo uspět, byl by prvním vítězem Velké jarní ceny, kterého majitel získal tímto způsobem. Ovšem před dvěma lety kůň z prodejky finišoval ve VJC na druhém místě - byl jím Luck Ahead, kterého však majitel zakoupil už jako dvouletka v říjnu.

Právě dvouletí, zakoupení do ČR do úspěšné první sezóně, hrávali před pár lety hlavní roli v první klasice otevřené hřebcům. Vzpomeňme Blueridge Dancera, Ray of Lighta, Sharp Focuse Tribal Instincta a Richest Veina, 5 vítězů v nepřetržité řadě v letech 1999 - 2002 či později De Roberta nebo Dicka Morrise. Dnes už nákup prověřených dvouletků na dražbách či ze stáje zdaleka není tak zajímavý a tak logicky roste podíl startujících, které jejich majitelé koupili jako ročky. Přesto i letos na startce jeden kůň zakoupený jako dvouletý je a není bez šancí na velmi dobré umístění - Mon Cheri (Makfi). Hřebce stáje Lokotrans, který přes poškození od soupeře na začátku cílové roviny doběhl třetí ve slovenském trialu, zakoupil Tomáš Janda na Arqana Autumn Mixed Sale za 60.000 €. S touto cenovkou je Mon Cheri, který ve Francii vyhrál jeden dostih o 18.000 € a v dalších dvou se umístil, nejdražším koněm v poli.

Zbylých 5 koní koupili jejich majitelé jako ročky - tři ve Francii a dva v Irsku. Z Francie k nám přišel i favorit dostihu, v ČR dosud neporažený Sagar (Excelebration). I jeho vybral bloodstock agent Tomáš Janda, který si po triumfu Lady Westminster v Jarní ceně klisen brousí zuby na klasický double, podobný, jakého dosáhl minulý týden v Maďarsku jeho konkurent Christian Richner. V posledních letech je úroveň u nás trénovaných koní vyšší než v Maďarsku, a tak musel Janda, respektive majitelé, které zastupoval, pro šanci na podobný double sáhnout hlouběji do kapsy než Richner a jeho maďarští klienti. Sagar, zakoupený na říjnové dražbě společnosti Arqana, stál celých 32.000 € a je třetím nejdražším koněm, který se zítra postaví do startovacích boxů. Ještě dražší byl Forest Gump (George Vancouver), který byl nabídnut na elitní francouzské dražbě ročků v srpnu. V dražebním ringu nového majitele nenašel, ale po dražbě jej pro stáj Charvátová koupil Christian Richner za 45.000 €. I poslední z francouzských nákupů u společnosti Arqana Let Fire (Planteur) byl koupen privátně po dražbě. Ovšem nikoliv v létě, ale na podzimní mixed dražbě, kde stál 6.000 €.

black bard
Nejlacinějším účastníkem nedělní Velké jarní ceny je Black Bard, zakoupený za 3.200 €

Irské nákupy patří k nejlacinější v poli. Pana Darcyho (Footstepsinthesand) koupil Tomáš Janda na Tattersalls Ireland September Yearling Sale za 4.000 €, Black Barda (Big Bad Bob) si vybral přímo majitel stáje DAR Rostislav Kopecký na Goffs Open Yearling Sale, kde za něj zaplatil 3.200 €. Průměrná cena, za kterou současní majitelé získali své klasické naděje, činí 23.900 €.

Vedle zakoupených koní bude zítra startovat i čtveřice hřebců reprezentujících chovy současných majitelů. Předloni právě takový kůň ve Velké jarní zvítězil, byl jím Lagaro (Dalghar) z chovu Centra Darhorse, letos však právě čtveřice vlastních odchovanců nastupuje na start s nejvyššími kurzy. Dva z nich se narodili v zahraničí - konkrétně Motorsport (Motivator) Valentina Bukhtoyarova a Korfu (Blue Coral), reprezentující chov Jiřího Charváta, Golden Alighieri (Durante Alighieri) z Rabbitu Trhový Štěpánov a Orpheus (Stormy Jail) Ekofarmy Rybár se narodili a byli odchováni u nás. (miv)

Související články:
Jak získat koně do Velké jarní? Vyrazit na dražbu ročků do Deauville (2017)
Jak získat koně do Velké jarní? Odchovat si ho! (2016)
Většina koní do VJC byla majiteli zakoupena ve dvou letech (2015)
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net