Před rokem, když jsme psali o účastnících Velké jarní ceny a cestách, jakými se dostali ke svým majitelům, měl článek velmi optimistický titulek, alespoň z pohledu domácího chovu, neboť nejšancovější koně pocházeli z domácího chovu a odchovali si je sami majitelé.


Že nešlo o nemístný optimismus nakonec potvrdil i samotný dostih, ve kterém se prosadil Lagaro (Dalghar), hřebec narozený v centru Darhorse v Krabčicích, reprezentující na dráze svého chovatele, třetí skončil Johnny Whistle (Silver Whistle), ze stáje a chovu Ladislava Jezdinského a čtvrtý doběhl Montjeu Third (Pop Rock), úspěšný zástupce chovu a dostihové stáje Rabbitu Trhový Štěpánov. Bohužel letos startovní listina podobný úspěch neslibuje, už proto, že na startce jsou jen dva zástupci domácího chovu a ani jeden nepatří k favoritům.

Přesto by v dostihu nemuseli být jen do počtu - Riverton (Egerton), který běhá v barvách Rabbitu Trhový Štěpánov, ale jehož chovatelem je Hřebčín Napajedla (byť matka Rabbit Dream běhala za Rabbit), doběhl v trialu třetí, Darien (Blue Coral), pocházející z chovu Milana Licehamra a reprezentující jeho stáj, skončil v trialu pátý.

Darien je jediným českým odchovancem na startovní listině, který je produktem owner-breedera, tedy majitele, který si svého koně sám odchoval. Jediným českým, ale nikoliv jediným celkově. Podobně jako v Jarní ceně klisen, kde pozdější vítězka Fashion Queen běhala v barvách svého německého chovatele, i Velká jarní cena hostí podobného koně. Je jím vítěz Memoriálu prof. Václava Michala Mamadysh (Pivotal), jehož chovatelem a majitelem je Valentin Bukhtoyarov.

Zbytek pole, byť tvoří většinu, jsou koně, které si jejich současní majitelé koupili. Pravděpodobně soukromě byl zakoupen Sir Sun (Power), který však má ze všech účastníků nedělní klasiky nejbohatší dražební historii. Už jako hříbě byl v prosinci 2014 nabídnut na Breeding Stock Sale, kde jej za 6.000 € vydražila Fresnay Agricole S.A.S. O necelý rok později se do Deauville vrátil Sir Sun znovu, tentokrát na listopadovou Autumn Mixed Sale, kde jej za 13.000 € získal George Mullins. V dubnu 2016 byl nabídnut na Breeze-Up dražbě v Doncasteru, kde jej však za 12.000 liber koupil zpět jeho majitel. Objevil se i v katalogu červnové Summer Mixed Sale společnosti Arqana v Deauville, ale z dražby byl nakonec stažen.

Klíčovou roli v tom, kde získali současní majitelé své naděje do nedělní klasiky, hrály francouzské dražby, především obě dražby ročků společnosti Arqana. Z její říjnové edice pocházejí i oba nejdražší účastníci dostihu - Dominique (Motivator) a Noble Cliffs (Canford Cliffs), kteří zde byli zakoupeni shodně za 40.000 €. Zvláště příběh Dominika je velmi zajímavý, protože o tohoto koně se Christian Richner, který jej pro Dr. Charváta zakoupil, ucházel už několik řadu měsíců před tím, než se vůbec objevil v katalogu dražby. Důvod byl jednoduchý, z jeho matky Dentelle koupil Richner před ním dva úspěšné koně - trojnásobného listed vítěze ve Francii My Old Husbanda (Gentlewave), kterého získal za pouhých 10.000 €, a dvojnásobnou klasickou vítězku Dumnonii (Silver Frost), která stála 26.000 €. Noble Cliffse vydražil Tomáš Janda, který na stejné dražbě získal pro DS Pegas i hřebce Gold Evasive (Evasive), a to za 30.000 €.


V Jarní ceně klisen zvítězila klisna, kterou si majitel sám odchoval. Uspěje stejný koncept i ve Velké jarní ceně, ve které bude patřit k favoritům vítěz Memoriálu prof. Václava Michala Mamadysh (na snímku), odchovanec Valentina Bukhtoyarova? Foto Petr Nowicki. 

Jako roček, taktéž na dražbě ročků pořádané Arqanou, byl zakoupen i jeden z favoritů Zock (Rock of Gibraltar). Toho Christian Richner ale nezískal na říjnové, nýbrž na elitní srpnové dražbě, kde za pozdějšího zimního favorita stáje Joly zaplatil 30.000 €. Posledním z účastníků VJC, který byl prodán na francouzské dražbě, je Orssio (Orpen), kterého Guy Petit vydražil jako ročka na podzimní mixed dražbě za 4.000 €.

Jeden z adeptů na klasické pocty, ryzák stáje Byliny-Kindl Street Singer (Stimulation), byl zakoupen jako dvouletek. Christian Richner jej za 4.000 € vydražil na říjnové mixed dražbě společnosti BBAG v Baden-Badenu.

Ve výčtu nedělních startujících už nám chybí jen jediné jméno - ryzák Ultimate Fight (Muhaymin), který žádnou dražbou neprošel. Hřebec byl stájí Václava Slováka získán až letos, přesně 12. února, kdy byl současným majitele zakoupen za 25.555 € po druhém místě v projním dostihu v Cagnes sur Mer. Nebyl v prodejce prodán poprvé - už jako dvouletý změnil majitele po vítězství v Compiegne, kde za něj zájemce zaplatil 20.412 €.

Pokud by Ultimate Fight v neděli uspěl, nebyl by prvním koněm z prodejky, který by bodoval v Velké jarní ceně. Loni finišoval jako druhý Dream Ahead, který byl do ČR koupen též v prodejce, ale už v říjnu jako dvouletý. Loňský vítěz byl, jak už jsme uvedli, vlastním odchovancem Rostislava Kopeckého, předloni úspěšný Aldar (New Approach) naopak patřil k nejdražším, pokud nebyl vůbec nejdražším, koním ročníku - jako roček byl zakoupen za 110.000 €. Ať letošní Velkou jarní cenu vyhraje kdokoliv, takhle hluboko do kapsy pro jeho nákup sáhnout současný majitel nemusel. Kolik však za úspěch v letošní klasice zaplatil, to budeme vědět, a to jen možná, až v neděli odpoledne. (miv)

Související články:
Jak získat koně do Velké jarní? Odchovat si ho!
Většina koní do VJC byla majiteli zakoupena ve dvou letech
     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net