NathanielKdyby mělo Betino licenci a vypsalo předběžné kurzy na letošní České derby, věřím, že po triumfu v karlovarské Jarní ceně Priller & Post Cupu by se ryzák stáje Joly Angkor Wat (Nathaniel) posunul do čela sázkové nabídky. Tam, kde před rokem byl jiný Nathanielův syn, hnědák King Heart, běhající v barvách stáje Monte Negro.

 
V samotném derby King Heart skončil až osmý a hned poté přešel do překážkového provozu a sezónu zakončil druhým místem v Gd1 proutěnkách v Meranu. Pro Angkor Wata je cesta k derby ještě dlouhá ale ukázal, že k ní vykročil správnou nohou. Ale i kdyby šel ve šlépějích King Hearta, je dalším synem plemeníka Nathaniela, do něhož se český majitel nebál investovat na místní poměry vysokou částku s cílem získat slibného koně pro klasické vytrvalecké zkoušky, jednoduše řečeno hlavně pro derby. A ona investice nebyla špatná.

Angkor wat
Angkor Wat, naděje stáje Joly pro letošní derby, je nejdražším synem Nathaniela, zakoupeným českým majitelem

Možná to netušíte, ale českým majitelem byl zakoupen hned čtvrtý potomek Nathaniela, který kdy vstoupil do dražebního ringu. Bylo to 26. listopadu 2014, kdy Václav Luka starší zakoupil na Tattersalls December Foals Sale za 4.500 gns odstávče, druhého potomka jednou umístěné Typify (Shirocco). Ryzák, posléze pojmenovaný Tonino, vyběhl až jako čtyřletý když předtím ještě změnil majitele i trenéra a nevedl si nijak skvěle - získal tři umístění v dostizích nejnižších kategorií. Koneckonců bylo asi zákonité, že se zrovna tento nákup nevydařil, protože bývalý prezident Jockey Clubu si své nákupní štěstí vybral v míře více než vrchovaté o pár desítek minut dříve - když za 3.500 gns koupil Nagano Golda (Sixties Icon), který se později ukázal v poměru cena:výkon jako daleko nejlepší nákup celé dražby . Je však zajímavé, že Luka v obou případech sáhl po rodokmenově podobném typu koně. Oba jsou (bohužel v případě Tonina bychom měli používat již minulý čas) potomky Galielových synů vytrvalců a zatímco Nagano Goldova matka Never Enough je dcerou Monsuna, matka Tonina Typify (Shirocco) je jeho vnučkou.

Tonino byl první, ale také zároveň dosud poslední potomek Nathaniela, koupený českým majitelem jako odstávče. Z úvodního Nathanielova ročníku, k němuž náleží i jeho nejúspěšnější potomek klisna Enable, se do českého turfu dostal i Wotan, kterého za 12.000 € koupila na mixed dražbě v Baden-Badenu slovenská stáj UMC Slovakia. V polovině roku 2017 se však od Zuzany Kubovičové přestěhoval k Františku Holčákovi a běhal nejprve pro stáj SKY GROUP ČR a poté K-K Metal a.s. Ještě ve slovenských službách vyhrál jednu rovinu IV. kategorie, jako v ČR registrovaný kůň získal dvě vítězství v proutěnkách nejnižší kategorie.

Potomci Nathaniela, koupení jako ročci českými majiteli

 kůň  dražba cena 
 KING HEART   BBAG September Yearling Sale 2016 36.000 € 
 ANGKOR WAT   Arqana October Yearling Sale 2017 80.000 € 
 PACIFIC HILL  BBAG October Sale 2017 46.000 € 
 NN z All Day  Tattersalls Ireland September Yearlings 2018  24.000 € 


O necelý rok později v Baden-Badenu, ale už na zářijové dražbě ročků, padl jiný Nathanielův potomek do oka Jiřímu Posádovi, majiteli stáje Monte Negro. Nebyl jím nikdo jiný než výše zmíněný King Heart, za kterého Posád zaplatil 36.000 €. King Heart se sice nestal koněm, který by po dvouleté pauze opět navázal na úspěchy modrobílých barev v derby z let 2012 - 2014, ale vítěz EJC Gerschova memoriálu (L) a Velké ceny BBAG Baden-Baden (L) patří dnes k nadějným mladým překážkářům a rozhodně nebyl špatnou investicí.

Stáj Monte Negro vyrazila do Baden-Badenu i následující rok a opět, tentokrát ale až na říjnové dražbě, získala už za 46.000 € dalšího Nathanielova syna - ryzáka jménem Pacific Hill. Ten se loni postavil na start 3x, vrcholem bylo třetí místo v EJC Gerschově memoriálu. "Je to krásný a veliký kůň. To bude ortodoxní vytrvalec a jsem rád, že má čistou hlavu," popisoval jej před dvěma měsíci v seriálu S trenéry před sezónou Radek Holčák. "Zatím samozřejmě nevím, kolik je v něm třídy, ale myslím si, že hodně. V tuto chvíli v něm vidím derby koně. Je vytrvalý, vyrovnaný a umí koncem." Pacific Hill letos ještě nevyběhl, aby potvrdil slova svého trenéra, ale do Českého i Slovenského derby hlášený ryzák by se měl v sobotu postavit na start Memoriálu dr. Frankenbergera v Chuchli.

 Pacific Hill je vedle Angkor Wata dalším Nathanielovým potomkem, který má namířeno do Českého derby 

Pacific Hill byl vydražen 20. října (což bylo mimochodem 18 dní poté, co Enable vyhrála svůj první Arc), ale o den dříve koupil Jiří Odcházel s pomocí Christiana Richnera v Deauville jiného Nathanielova syna -  Angkor Wata. Ten stál dokonce 80.000 € a je nepochybné, že vedle výborné rodiny (bába dala 4 blacktype vítěze včetně vítěze francouzského derby Lope de Vega) a listed umístěného polobratra Face Surface (Turtle Bowl) se na výši nákupní ceny odrazily i úspěchy Enable. Nicméně majitele vedle exteriéru na něm nejvíce zaujal právě jeho otec. "Ne že bych jel do Deauville přímo pro něj, ale na dražbě mne hned upoutal. Od prvního okamžiku se mi líbil a přál jsem si mít Nathanielova syna," vzpomíná na hřebcův nákup Odcházel. "Jen jsem nevěděl, jestli na něj ekonomicky dosáhnu." To se nakonec podařilo a nákup Angkor Wata nese stáji první dividendy. 

Zatím poslední český nákup ročka po Nathanielovi zrealizoval loni na zářijové dražbě ročků společnosti Tattersalls Ireland Tomáš Janda, který pro stáj Westminster Race Horses koupil jeho dceru, dosud nepojmenovanou hnědku z Gr.1 vítězky v Chile, Nijinského vnučky All Day (Jaded Dancer), matky 6 vítězů včetně v tureckých listed úspěšného Bachelor Sona (Bachelor Duke).

NATHANIEL (IRE), Hd, nar. 2008 Galileo - Magnificent Style (Silver Hawk)
11 startů, 4 vítězství, 5 druhých míst, 1 třetí místo, zisk 1,464.688 Ł
1. King George VI and Queen Elizabeth Stakes, Gr.1, 2400 m 
1. Eclipse Stakes, Gr.1, 2000 m
1. King Edward VII Stakes, Gr.2, 2400 m
2. King George VI and Queen Elizabeth Stakes, Gr.1, 2400 m 
2. Irish Champion Stakes, Gr.1, 2000 m
2. Chester Vase, Gr.3, 2500 m
3. Champion Stakes, Gr.1, 2000 m

Pravý bratr vítězky Irish Oaks (Gr.1), Lancashire Oaks (Gr.2) a Ballymacoll Stud Stakes (L) GREAT HEAVENS.

V chovu působí od roku 2013 na Newsells Park Stud (GB). Dosud mu vyběhlo 264 potomků, 132 (50%) zvítězilo, 12 vyhrálo blacktype dostih. Average Earning Index (AEI) 2.77  


Sečteno a podtrženo - za 4 ročky po Nathanielovi utratili čeští majitelé, nebo přesněji v ČR registrované stáje, celkem 196.000 €, v průměru 49.000 € na ročka. To je z pohledu českých nákupů velmi vysoká částka a myslím, že nenajdeme jiného plemeníka, jehož potomky by naši majitelé opakovaně nakupovali za takové částky. Podíváme-li se však na dražební statistiky všech Nathanielových ročků, zjistíme, že tyto ceny jsou nižší než průměr cen, za které Nathanielovi ročci mění své majitele. Podle statistik Racing Postu prošlo od roku 2015 dražbou 246 jeho ročků, z nichž 195 (79%) našlo nové majitele. Průměrná cena všech dosahuje 70.126 gns, medián činí 45.000 gns. Zajímavé je, že průměrné ceny jeho ročků navzdory úspěchům Enable klesají. Zatímco z úvodního ročníku bylo prodáno 72 ročků za průměrnou cenu 114.091 gns a v úvodním ročníku měl Nathaniel i svého nejdražšího ročka, prodaného za 675.000 gns, v loňském roce dosáhla průměrná cena 37 prodaných ročků již "jen" hodnoty 40.226 gns.    

Možná se na tomto vývoji odrazila kvalita svěřených klisen, která vesměs bývá nejvyšší úvodní sezónu a pak chovatelé čekají na výsledky. To ukáže až příští dražební sezóna, v níž přijdou na trh první ročci, u kterých spojení rodičů chovatelé poprvé plánovali s vědomím informací o třídě Nathanielovi hvězdy Enable. Tomu by i odpovídal vývoj jeho připouštěcího poplatku, na kterém jsou výsledky Enable, narozdíl od dražebních statistik, znát. Zatímco v roce 2013 začínal připouštět za 20.000 Ł a stejný poplatek měl i v následujících třech sezónách, v roce 2017 klesl na 17.500 Ł, ale po první úspěšné sezóně Enable se vrátil na 20.000 Ł a letos připouští za 25.000 Ł. Uvidíme tedy, jak dlouho budou jeho dobře odchovaní potomci ze solidních matek přístupní i pro české majitele. Zatím se ukazují jako velmi solidní investice se zárukou vytrvalosti, kterým nechybí třída. Teď jen trochu štěstí, aby svůj talent proměnili v to, proč byli z velké části nakupováni - úspěch v Českém derby. 

Miloslav Vlček
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net