Za pár hodin odstartuje první klasický dostih letošní sezóny Jarní cena klisen, kterou letos poprvé hostí mostecké závodiště. Stejně jako v předchozích letech se i tentokrát podíváme, jak majitelé ke svým nadějím na zisk klasického vítězství přišli, kdy, kde a za kolik je kupovali, či zda si je sami odchovali.


Podíváme-li se na trend posledních let, lze v dlouhodobém trendu vysledovat sice nepříliš silný, ale o to radostnější nárůst počtu vlastních odchovankyň na startovní listině JCK. S ním jde ruku v ruce i pokles cen, za které si majitelé své klasické naděje zakoupili. Před 5 lety v roce 2014 v Jarní ceně klisen startovala New Approachova dcera Navika, kterou Pavel Vítek vydražil pro DS Pegas za 80.000 €. O rok později byla nejdražší účastnicí dostihu jedna z outsiderek Cobelek (Teofilo) Ardaka Amirkulova, která byla vydražená společností Hautieres Bloodstock na Arqana October Yearling Sale za 50.000 euro. Nejdražší klisnou, která se na start první české klasiky postavila v roce 2016, byla tehdy neporažená Skara (Clodovil), kterou Christian Richner získal na říjnové dražbě BBAG v Baden-Badenu za 30.000 euro. Jistě stojí za zmínku, že z trojicee nejdražších účastnic se žádná nevešla na medailovou pozici, jen Skara skončila čtvrtá. Navika doběhla sedmá a Cobelek poslední.

Rok 2017 byl výjimečný nízkým počtem zakoupených klisen - dražbou prošly jen 4 a nejdražší z nich byla za 13.000 € zakoupená Coffola (So You Think), která skončila čtvrtá. Loni naopak bylo v poli čtvrnácti klisen 10, které prošly dražbou a nejdražší z nich Makfia (Makfi), klisna z rodiny derby vítěze Gontchara (Champs Elysees), stála 25.000 €. Investice to však příliš výnosná nebyla, klisna skončila kariéru jako nezvítězivší a v klasice skončila jedenáctá.

Letošní nepočetné startovní pole prvního klasického dostihu čítá 9 klisen, většinu však tvoří ty, které si majitelé sami odchovali. Dražbou tudíž prošly jen 4 klisny a rozhodně nepatřily k nejdražším nákupům, které čeští majitelé realizovali. Nejdražší klisnou v poli je bělka Haveyoueverseen (Literato), kterou vydražil Christian Richner jako ročku už v únoru na mixed dražbě v Deauville za 9.000 €. Jako ročky, ale v běžných podzimních termínech, byly zakoupeny i Strassburg (Tertullian), kterou Karel Germič koupil na říjnové dražbě v Baden-Badenu za 2.700 € a Boruvka (Casamento), vydražená bloodstock agentem Bobby O'Ryanem na Goffs Open Yearling Sale za 1.200 €.

mem r deyla 19 2
V Memoriálu Rudolfa Deyla zvítězila Astoria z chovu Jiřího Charváta před importovaným triem Gold Memory, Haveyoueverseen, Strassburg. Uspěje i v klasice klisna z chovu svého majitele?

I Gold Memory (Havana Gold) byla nabídnuta k prodeji jako ročka, ale na Tattersalls Ireland September Yearling Sale ji za 30.000 € získal zpět prodávající a nového majitele našla až jako dvouletá v listopadu na Goffs Horses In Training Sale, kde jí po 5 irských startech bez umístění koupil za 5.000 € Tomáš Janda.

Právě Gold Memory má podle předběžných kurzů největší šance na úspěch, ovšem až za dvojicí Astoria a Near to Be Rich, klisen z chovu svých majitelů Jiřího Charváta a Jiřího Trávníčka. Vítězka hlavního trialu Astoria je dcerou Kolymbie (Kyllachy), jedničkové klisny, kterou Jiří Charvát koupil jako ročku v Baden-Badenu za 61.000 € a jejím druhým potomkem, který se postaví na start Jarní ceny klisen. Otcem je Silver Frost, hřebec, který v době kdy byl partnerem Kolymbie stál ve francouzském Haras de la Hetraie, kde připouštěl za 4.500 €, ale nyní je k mání v maďarské Bábolně za třetinovou cenu. Od doby, kdy byl partnerem Nany d'Anjou (Nashamaa) klesly i akcie otce Near to Be Rich Planteura (Danehill Dancer), jehož připouštěcí poplatek klesl z 6.000 na současných 2.500 €.

Zbylé tři klisny owner-breederů se narodily z připuštění u domácích plemeníků, v současné nabídce ale najdeme jen jediného z nich - Sadler's Wellsova syna Pouvoir Absolu, stojícího v Napajedlích. Jeo dcera, loňská šampiónka dvouletých klisen Dark Absolu je též dcerou klisny Rabbit Dark Angel (Dark Angel), kterou stáj Rabbit koupila jako odstávče na prosincové dražbě v Newmarketu za 3.000 gns. Olinka (Alaska River - Old Glory, Access to Java) z chovu Heleny Voršilkové a Pray for Paris (Next Desert - Paleta, Vadara) z chovu Ch. Berthier jsou po hřebcích, kteří v sezóně 2015 stáli v chovu ve Skržicích, kde shodně připouštěli za 25.000 Kč. (miv)

Související články:
Kolik stojí klisna do JCK? Od 800 gns do 25.000 € (2018)
Kolik stojí klisna do JCK? Stále méně (2017)
Kolik stojí klisna do JCK? Ta nejdražší 30 tisíc euro (2016)
Kolik stojí klisna do JCK? Ta nejdražší 50 tisíc euro (2015)
Kolik stojí klisna do JCK? Od 800 euro až po stonásobek (2014)

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net