V neděli se ve Velké Chuchli otevře letošní seriál českých klasických dostihů 70. Jarní cenou klisen. Stejně jako v předchozích letech se i letos podíváme, jak majitelé ke svým klasickým nadějím přišli a pokud je kupovali, kde a za kolik je získali.


Minulý rok jsme konstatovali, že v porovnání s předešlými lety ceny účastnic klesají. Loňský rok byl ale svým způsobem výjimečný - dražbou prošly jen 4 účastnice, z nichž ta nejdražší, v cíli JCK čtvrtá Coffola (So You Think), stála jako ročka 13.000 €. To bylo v porovnání s dražebními premiantkami předešlých ročníků velmi málo.
V roce 2013 v Jarní ceně klisen startovala New Approachova dcera Navika, kterou Pavel Vítek vydražil pro DS Pegas za 80.000 €. O rok později byla nejdražší účastnicí dostihu jedna z outsiderek Cobelek (Teofilo) Ardaka Amirkulova, která byla vydražená společností Hautieres Bloodstock na Arqana October Yearling Sale za 50.000 euro. Nejdražší klisnou, která se na start první české klasiky postavila předloni, byla tehdy neporažená Skara (Clodovil), kterou Christian Richner získal na říjnové dražbě BBAG v Baden-Badenu za 30.000 euro. Jistě stojí za zmínku, že ze čtveřice nejdražších účastnic se žádná nevešla na medailovou pozici, jen Coffola a Skara skončily na tabuli (obě čtvrté), Navika doběhla sedmá a Cobelek poslední.

Podívejme se ale na letošní účastnice. Ze 14 klisen na startovní listině prošlo nějakou dražbou 10 klisen, tři z účastnic reprezentují chovy svých majitelů, jedna byla zakoupena privátně se svou matkou. Onou klisnou je Kihnu (Campanologist), jejíž matku Kigomu (Daylami) koupila stáj Lokotrans společně s Kihnu. Ta se sice narodila ve Francii, odchována už ale byla u Lokotransu.

Oproti loňsku klesl počet domácích odchovankyň, klisen reprezentujících stáj svého chovatele, zůstalo, alespoň co se týká domácích, stejně. Loni reprezentovaly owner-breedery pozdější šampiónka Polyanta (Soldier of Fortune), Katarina (American Post) a Golden Sarah (Durante Alighieri), ale do stejné kategorie patřila i vítězná německá Fashion Queen (Santiago) z chovu Claudie Barsig. Letos vysílá dvě své odchovankyně do boje Jiří Trávníček, jehož stáj Pegas budou v neděli zastupovat Carmella (Campanologist), dcera vítězky Jarní ceny klisen z roku 2003 Catoffle (Catrail), a Priscilla (Campanologist), jejíž matka Pikardie (Sholokhov) doběhla třetí ve slovenské analogii JCK. Stejně jako dvojice Pegasu i Lareona (Areion), reprezentující stáj a chov Rostislava Kopeckého, je produktem připuštění klisny v zahraničí a i její matka disponovala vysokou třídou, dokonce ještě vyšší, než matky dua Pegasu. Klisna je prvním potomkem Leo Gali (Galileo), listed vítězky v Itálii a dvakrát druhé v Gr.3 společnosti v Itálii a Irsku.   

Carmella
Jedna z trojice dcer Campanologista (Kingmambo) Carmella je dcerou vítězky JCK z roku 2013 Catoffle. Půjde v jejích stopách?

Zbylých 10 klisen prošlo dražbami, ale jedna z nich nebyla prodána. Tou je německá La Mia (Samum), která byla jako ročka nabídnuta na zářijové dražbě společnosti BBAG v Baden-Badenu, ale za 4.500 € si jí zpět koupila Stall Dresor, v jejíž barvách bude v neděli startovat. 

Z klisen, které dražbami prošly a byly na nich prodány, dosáhla na nejvyšší cenu Makfia (Makfi). Dceru listed vítězky Melodique (Falco), jejíž prabába Gontcharova je matkou vítěze Českého derby Gontchara (Champs Elysees), koupil pro stáj Joly Christian Richner na říjnové dražbě ročků v Deauville za 25.000 €. Makfia je jednou z pěti adeptek, které současní majitelé koupili jako ročka a jedna ze dvou, koupených ve Francii. Druhou je německá účastnice Marinka (Planteur), která byla jako roček již v katalogu stejné dražby jako Makfia, ale byla stažena a prodána až o pár týdnů později na taní podzimní dražbě, ovšem nikoliv přímo v ringu, ale jako private sale za 5.000 €.

Velmi lacino získali majitelé dvě z favoritek, či alespoň favoritek z domácí části pole. Loňskou šampiónku dvouletých klisen Love Connection (Amico Fritz) vydražil její trenér Karel Germič jako ročku v Baden-Badenu za 3.000 €, stejně stála i vítězka trialu Rapet (Camacho), kterou Tomáš Janda získal v Irsku na Goffs Sportsman Sale. Na stejné dražbě Janda získal i Lady Westminster (Rip Van Winkle), ale už za pětinásobek - 15.000 €.

Rapet
Rapet se zatím ukazuje jako to, čemu angličané říkají bargain - tedy výhodná koupě. Potvrdí to i v neděli?

Dvě z účastnic byly svým současným majitelém získány už jako odstávčata a pravidelné čtenáře této rubriky nepřekvapí, že oněmi klisnami jsou reprezentantky stáje Rabbit Trhový Štěpánov, která právě těmto dražbám dává přednost. Zároveň jde o dvě ze čtveřice klisen, u kterých majitel vynaložil na koupi nejméně prostředků. Rabbit Havana (Havana Gold) stála na Tattersalls December Foal Sale 3.000 gns, její stájová kolegyně Rabbit Bated (Bated Breath) na stejné dražbě dokonce jen 800 gns.

Na závěr jsme si nechali dvě klisny, které jejich současní majitelé vlastní nejkratší dobu. První je Summer Dress (Bated Breath), která je zároveň klisnou s nejbohatší dražební historií. Majitele změnila již jako odstávče, když na Tattersalls December Foal Sale byla prodána za 10.000 gns. Znovu se na dražbě, ale tentokrát v Irsku, ukázala o 3/4 roku později a na Tattersalls Ireland September Yearling Sale byla vydražena za 14.000 €. K současnému majiteli, stáji Hřebčín Krásné údolí, se dostala na konci října loňského roku poté, co ji Zdeno Koplík získal za 14.100 € po třetím místě v prodejce v Chantilly. Nejčerstvější posilou je Kostiya (Dark Angel), vnučka vítězky Irish Saint Leger (Gr.1) Kastorie (Selkirk), která byla do českého turfu zakoupená až letos v únoru, kdy jí na mixed dražbě v Deauville získal Christian Richner za 6.000 €.

Navzdory růstu cen na evropských dražbách cenová hladina účastnic naší první klasiky v posledních letech klesá. Možná je to odraz nižšího zájmu o investice do klisen, možná se v tom odráží nejisté vyhlídky do budoucna spojené s poklesem počtu dostihů. V každém případě poslední ročníky ukázaly, že výše investice neměla na výsledek v cíli příliš velký vliv a nejdražší klisny v poli moc neuspěly. Jak to dopadne letos, uvidíme za dva dny.

Miloslav Vlček
foto Andrea Zavadilová

Související články:
Kolik stojí klisna do JCK? Stále méně (2017)
Kolik stojí klisna do JCK? Ta nejdražší 30 tisíc euro (2016)
Kolik stojí klisna do JCK? Ta nejdražší 50 tisíc euro (2015)
Kolik stojí klisna do JCK? Od 800 euro až po stonásobek (2014)
          Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net