V neděli se v Conseq Parku ve Velké Chuchli koná první klasický dostih sezóny Jarní cena klisen. Stejně jako v předchozích třech letech se i letos podíváme na cesty, jakými se uchazečky o klasický triumf dostaly na start nedělního dostihu, kolik z nich prošlo dražebním ringem a jaký byl o ně zájem.


Pokud bychom jen porovnali ceny účastnic, je letošní startovní pole "nejlacinější" za poslední 4 roky. Navíc za nejdražší účastnici, která byla zakoupena na dražbě, majitel zaplatil mnohem méně, než za dražební premiantky předchozích 3 ročníků. Nakonec porovnejte sami. V roce 2013 v Jarní ceně klisen startovala New Approachova dcera Navika, kterou Pavel Vítek vydražil pro DS Pegas za 80.000 €. O rok později byla nejdražší účastnicí dostihu jedna z outsiderek Cobelek (Teofilo) Ardaka Amirkulova, která byla vydražená společností Hautieres Bloodstock na Arqana October Yearling Sale za 50.000 euro. Nejdražší klisnou, která se na start první české klasiky postavila loni, byla tehdy neporažená Skara (Clodovil), kterou Christian Richner získal na říjnové dražbě BBAG v Baden-Badenu za 30.000 euro. Jistě stojí za zmínku, že z trojice nejdražších účastnic se jen Skara vešla na tabuli (doběhla čtvrtá), Navika skončila sedmá a Cobelek poslední.

V porovnání s nimi byla nejdražší účastnice letošní Jarní ceny klisen Coffola (So You Think) pořízena "za babku". Jako ročku ji na Tattersalls Ireland Yearling Sale koupil před dvěma lety Tomáš Janda za 13.000 €. Vedle ní prošly dražbou jen další tři v neděli startující klisny, a jen jedna byla zakoupená jako roček - Saša (Makfi). I tu vydražil Tomáš Janda, který klisnu získal na Book 3 říjnové dražby ročků v Newmarketu za 5.000 gns.

Dražbou, ale až jako dvouletá, prošla i Like A Trinity (Makfi), kterou pro změnu vydražil Christian Richner na letní mixed dražbě společnosti Arqana v Deauville, kde za ní zaplatil 4.500 €. Nejnižší cenu měla Chica Querida (Frozen Power), která ale byla pro český turf zakoupena už jako odstávče za Tattersalls December Foal Sale, kde jí Václav Luka st. získal za 3,800 gns.

Dražbou tedy prošly pouhé 4 účastnice nědělního klasického dostihu. Nízký počet je z části dán nejméně početným polem za poslední 4 roky, nicméně už loni jsme konstatovali, že roste podíl klisen domácího chovu a podíl owner-breederů. To ukazuje i letošní startovní listina, ve které polovinu tvoří klisny domácího chovu (Polyanta, Sexy Princess, Katarina, Johanka a Golden Sarah), 4 čtyři klisny běhají v barvách svých chovatelů. K těm náleží i pravděpodobná favoritka dostihu, německá listed vítězka Fashion Queen (Santiago) stáje Barsig, jejíž chovatelka Claudia Barsig je zároveň trenérkou klisny.


Vítězka trialu Polyanta z chovu Jiřího Trávníčka reprezentuje nejen domácí chov, ale i cestu, kdy si majitelé své naděje sami odchovávají 

Pohled na domácí odchovankyně owner-breederů, tedy Polyantu (Soldier of Fortune) z chovu Jiřího Trávníčka, Katarinu (American Post) Jiřího Charváta a Golden Sarah (Durante Alighieri) Rabbitu Trhový Štěpánov a.s. ukazuje, že znění titulku v tom smyslu, že pořídit klisnu do Jarní ceny klisen stojí stále méně, je pravdivý jen z části - té, která monitoruje účastnice zakoupené na dražbách. U klisen domácího chovu to pravda být nemusí. Vezměme si jen Katarinu. Ta je prvním potomkem klisny Kolymbie (Kyllachy), kterou Jiří Charvát získal na dražbě ročků v Baden-Badenu za 61.000 € a ač dvojnásobná jedničková vítězka svým ziskem 690 tisíc korun na dráze nemalou část nákupní ceny uhradila, ukazuje jak náročné mohou být investice do vlastního perspektivního chovného materiálu. Klisna navíc byla připuštěna v zahraničí u francouzského klasického vítěze American Post (Bering), který v roce 2013, kdy u něj byla Kolymbia, připuštěl za 5.000 €. Otec Polyanty, vítěz Irish Derby Soldier of Fortune (Galileo), připouštěl tehdy za dokonce dvojnásobnou částku. 

Šest účastnic Jarní ceny klisen si současní majitelé koupili, čtyři sami odchovali. Teoreticky větší šance mají před nedělním dostihem ti majitelé, kteří jsou zároveň chovateli. Zda je promění v úspěch, to zjistíme za dva dny. (miv)

Související články:
Kolik stojí klisna do JCK? Ta nejdražší 30 tisíc euro (2016)
Kolik stojí klisna do JCK? Ta nejdražší 50 tisíc euro (2015)
Kolik stojí klisna do JCK? Od 800 euro až po stonásobek (2014)

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net