Tuto neděli se ve Velké Chuchli odběhne druhý klasický dostih roku 99. Velká jarní cena. Dostat koně na startovní listinu není laciná záležitost, tím spíše získat koně, která má reálnou šanci v klasickém dostihu uspět. Podívejme se nyní, stejně jako v předešlých letech, po jakých cestách letošní adepti ke klasickému startu došli.

 
Z pohledu současných majitelů se, stejně jako v předchozích letech, ukazuje jako nejlepší cesta nákup ročka. I když i toto tvrzení je ošidné. Z účastníků nedělní klasiky získali sice současní majitelé největší část z nich právě na dražbách ročků, ovšem na startce je i nemálo plnokrevníků zakoupených ve dvou letech - a to jak na breeze-upech, tak i po sezóně. A vzhledem k tomu, že ročků je k nám každý rok importováno výrazně víc než dvouletých, v míře úspěšnosti zřejmě letos dvouletci ročky porážejí. Ale podstatný bude výsledek a na ten si musíme do neděle počkat.

Ze 13 koní na startovní listině jich 10 získali současní majitelé na veřejných dražbách - 6 ve věku ročka, 3 ve dvou letech a Zariyannka (First Defence), která při kariérním debutu skončila v Jarní ceně klisen na skvělém čtvrtém místě, byla zakoupena až letos v únoru na mixed dražbě v Deauville, kde ji Chris Richner vydražil za 5.500 €. 

Pokud půjdeme podle věku v sestupném pořadí, dojdeme k dvojici velkokarlovických zástupců, kteří byli získáni po skončení dvouleté sezóny privátně v Irsku. Tahle cesta přivedla do Velký Karlovic mj. Ray of Lighta, Tribal Instincta či Sharp Focuse, kteří Velkou jarní cenu (a nejen ji) vyhráli, ale také třeba Arcturuse, který loni získal všechny tři klasické dostihy, byť na Slovensku. Ale jak naděje Meridianu Troop Commander (War Command) připravovaný Františkem Holčákem, tak i Zoheyr (Born To Sea) z Radkovy péče, prošli dražbou. Prvního koupil trenér Kevin Prendergast na Tattersalls Ireland September Yearling Sale za 26.000 €, druhý byl krátce před prodejem stáji AGA-Vlachovice nabídnut na dražbě koní v tréninku, z níž však odešel neprodán po nejvyšší nabídce 72.000 €.


Troop Commander byl sice do ČR zakoupen privátně, ale i on prošel dražbou. Foto Coolmore

Loni na podzim změnil majitele i Shamalann (Canford Cliffs), jehož koupil Davide Satalia na podzimní mixed dražbě v Deauville za 16.000 € a také Kenshibu (Kendargent), kterého agent Bobby O'Ryan vydražil u Goffs za 14.000 €. I Kenshibu si však vyzkoušel i dražbu ročků, kde jeho cena dosáhla částky 22.000 gns.

Jediným dvouletkem, který k nám přišel z breeze-upu a zároveň nejdražším účastníkem, alespoň z těch, kteří byli koupeni na dražbách, je Magic Baron (Dabirsim). Zástupce Lokotransu byl na breeze-upu společnosti Arqana vydražen za úctyhodných 90.000 €, ale vysoké mínění o něm jeho chovatel měl už dříve, když jej nabízel k prodeji jako ročka. Z říjnové dražby ročků v Deauville odešel neprodán za 160.000 €.

Ze stejné dražby naopak přímo k nám putoval favorit nedělní klasiky a loňský šampión Rate (Reliable Man), kterého Tomáš Janda vydražil za 47.000 €. A nebyl jediný. Na stejné dražbě, nebo přesněji řečeno těsno po ní jako "private sale", začala cesta do českého turfu i pro bělouše Joganville (Rajsaman), jehož se Christianu Richnerovi podařilo získat za 3.000 €.

Vedle dražeb Arqany je nejvýznamnějším zdrojem ročků pro český turf zářijová dražba irské pobočky Tattersalls, oblíbená dražba Tomáše Jandy. Ale nejen jeho. Adam Wyrzyk na ní před dvěma lety získal za 3.000 € Donna Clifse (Canford Cliffs), mimochodem neprodaného jako odstávče po nabídce 9.500 €, a také Polish Kinga (Camelot), který však stál již 11.000 €.  I on byl neúspěšně nabízen k prodeji již jako hříbě.

Z Jandových akvizic z předloňského ročníku irské dražby se do Velké jarní dostala za 14.000 € zakoupená Fraga (Holy Roman Emperor), která už byla jako ročka na prodej i na únorové dražbě a která by ráda v druhé klasice vrátila porážku Eternity (Power).  Úspěšná klisny stáje Lokotrans je jediným koněm na startce zakoupeným v Německu, což je trochu smutná vizitka pro tamní dražby. Nákupní cenu 11.000 € už klisna bohatě zaplatila a vedle Joganville je jediným koněm dostihu, který již vyběhal více než kolik stál. Dotace nedělního vrcholu je 600 tisíc, z nichž vítěz obdrží rovnou polovinu, což je, pokud vezmeme oficiální "dostihový" přepočet dle IFHA, 11.765 €. Za dva dny uvidíme, zda cena pro vítěze bude stačit, aby se zaplatil další. (miv)

Související články:
Jak získal koně do Velké jarní ceny? Opět nejlépe zakoupením ročka na dražbě
Jak získat koně do Velké jarní? (2018)
Jak získat koně do Velké jarní? Vyrazit na dražbu ročků do Deauville (2017)
Jak získat koně do Velké jarní? Odchovat si ho! (2016)
Většina koní do VJC byla majiteli zakoupena ve dvou letech (2015)
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net