MandarinNedělnímu mítinku ve Velké Chuchli vévodí druhý klasický dostih sezóny jubilejní 100. Velká jarní cena. Na její start se postaví 14 hřebců, z nichž ti nejlepší si mezi sebou rozdělí celkových 600 tisíc korun dotace dostihu. Stejně jako v předchozích letech i nyní se podíváme, jakými cestami se klasičtí adepti dostali ke svým současným majitelům.

 
Už několik let přichází nejvíce tříletků na start naší druhé klasiky z dražeb ročků konaných o dva roky dříve a ani letošek není výjimkou. Dražby ročků, které ve většině zemí tvoří základní možnost kde nakupovat budoucí dostihové koně, byly místem, kde majitelé koupili téměř polovinu startovní pole mílové klasiky. 

Nejdražším z šesti hřebců zakoupených na některé z těchto dražeb je dosud jen ve Francii startující Mysak Miky (Elvstroem), kterého Tomáš Janda pro stáj Cajdašrot získal na dražbě společnosti Osarus za 42.000 €. Ve Francii, ale v Deauville na říjnové dražbě společnosti Arqana, byl zakoupen i druhý nejdražší startující Vert Liberte (Muhaarar). I na jeho výběru se podílel Tomáš Janda a letošní naděje DS Pegas na zopakování Rateova triumfu stála Jiřího Trávníčka 32.000 €. Jako roček byl zakoupen i favorizovaný Mandarin (Elusive City), který byl ale zakoupen až na listopadové mixed dražbě, kde jej vydražil Christian Richner za 4.500 €.

Proti trojici z francouzských dražeb se postaví tři ročci zakoupení v Německu, Anglii a v Česku. Německá dražba ročků společnosti BBAG byla místem, kde stáj Meridian získala za 20.000 € Ariona (Reliable Man), Book 3 říjnové Tattersalls October Yearling Sale zase destinací, kde Tomáš Janda za 4.500 € zakoupil Dragon Arrow (Sepoy). A kolekci hřebců zakoupených ve věku ročka doplňuje napajedelský odchovanec Lailaho (Stormy Jail), kterého stáj Lokotras získala nákupem ze stáje.       

Zopakuje se raz-dva doběh owner-breederů z první klasiky?

První klasický dostih letošní sezóny se stal kořistí Solemeeny (Shamalgan), vlastní odchovankyně Martina Bláhy, která těsně porazila Devoir Rien (Olympic Glory) z vlastního chovu Jiřího Charváta. Bylo by překvapením, kdyby se raz-dva doběh podařil owner-breederům i v druhém klasickém dostihu, na start ale nastoupí dokonce tři kandidáti na klasický úspěch, pocházející z chovů svých současných majitelů. A jeden z nich dokonce patří k favoritům - přesvědčivý vítěz čtyřky na 1800 metrů při prvním chuchelském dni Royal Word. Syn plemeníka s velkou budoucností Wootton Bassetta (Iffraaj) je vlastním odchovancem Valentina Bukhtoyarova, který jej odchoval společně s E. Kappushevem. Jeho matka Monarquia (Danehill Dancer) je nejen matkou u nás běhajícího Motorsport (Motivator), ale také dubnového listed vítěze v Toulouse Moderatora (Rio de la Plata).

Royal Word
Teoreticky největší šance na zopakování úspěchu owner-breederů Royal Word. Foto Andrea Zavadilová

Své želízko v ohni bude mít i chovatel Devoir Rien Jiří Charvát a zatímco klisnino druhé místo pro něj bylo zřejmě zklamáním, stejné umístění by v případě French Chardonnay bylo bráno jako velký úspěch. Syn dvou bývalých reprezentantů jeho barev Chardonney Tcheque (One Cool Cat) a French Quebec (Excellent Art) je ve středu sázkové nabídky, nicméně je polobratrem Faliraki (Zazou), která minulý týden vyhrála Memoriál Vlastimila Smolíka.

Třetím startujícím, jehož si majitel sám odchoval, je největší outsider v poli Fabrijan Erste (Durante Alighieri) z chovu Rabbitu Trhový Štěpánov.  Vítěz posledního dostihu loňského Fitmin Cupu je synem napajedelské odchovankyně Fabriany (Security Risk), která Rabbitu získala jedno vítězství a 3 umístění. Z jejích potomků si zatím nejlépe vedl dvojkový vítěz Fabrisco (Blue Coral) a Fabryan (Ryan), který vyhrál 5 rovinových a 2 překážkové dostihy. V barvách Rabbitu běhali i další dva sourozenci Fabriany - klasický vítěz Funny Valentine (Look Honey) a vítězka Ceny Masise Fanega (Security Risk), kterou majitel později zařadil do svého chovu, kde se mu mj. odvděčila 5 vítěznými potomky z pěti startujících.

Od odstávčat až po nákup jen tři měsíce před startem

Rabbit má svůj vlastní chovu, nicméně stáj pravidelně posiluje, a to především nákupy na dražbách hříbat. Z Anglie se před třemi lety přesunul do Irska, kde na tamní Tattersalls Ireland Foal & Breeding Stock Sale zakoupil dokonce 15 hříbat. Dvě z nich se v neděli postaví na start klasického dostihu. Jak uspějí uvidíme až o víkendu, šancovější je Rabbit Red Jazz (Red Jazz), který si pozici páté šance z pohledu kurzů Tipsportu vysloužil za třetí místo v trialu. Hřebce z prvního ročníku předního dvouletka Red Jazz (Johannesburg), který byl po působení v Irsku a následně v Německu zakoupen iránskými majiteli, nebyl nijak drahou investicí - stál jen 2.000 €. Jeho stájový kolega Rabbit Power, syn vítěze Irish 2000 Guineas Powera (Oasis Dream), byl ještě lacinější, ba dokonce nejlacinější, jaký mohl při oficiálním prodeji na dražbě být. Stál totiž jen 800 €, nejnižší částku, za kterou se na dražbě prodávalo.

Jen o málo dražší byl Procellarum (Zoffany), bývalý svěřenec Donnachy O'Briena, kterého Tomáš Janda koupil pro stáj Ivo Köhlera na Tattersalls Horses in Training Sale za pouhých 1.000 gns. Ač v Irsku nebyl žádnou hvězdou, vzhledem k ratingu, který po jeho nejlepším výkonu dosáhl hodnoty 81 liber, to nebyla vůbec špatná cena.

Jen o několik málo měsíců později, ale už v roce 2021 a tudíž jako tříletí, byli českými majiteli zakoupeni poslední dva hřebci, kteří v neděli budou bojovat o úspěch v klasickém dostihu. Nákupy ve francouzských prodejkách u nás zpopularizovala stáj Leram, respektive její výsledky s těmito koňmi, jejichž následovníci se čas od času objeví i v klasických dostizích. Letos je zastupuje Lokotransem v lednu v Chantilly za 22.555 € zakoupený Aidensfield (Guiliani), který na konci prosince vyhrál v Dortmundu dostih na 1800 metrů.   

Nejkratší dobu je v českém majetku bělouš Nico (Holy Roman Emperor), kterého pro trenéra Koplíka a majitele Jana Schulmanna zakoupil Chris Richner za 10.000 € na únorové dražbě společnosti Arqana. Jeden z posledních Richnerových nákupů měl v té době za sebou 8 startů včetně vítězství v prodejce na 1300 metrů ve dvou letech. 

Kdo si vydělá na nákupní cenu?

V neděli se tito hřebci utkají o 300 tisíc korun vítězi, což je po přepočtu dle kurzů IFHA 11.538 €. Pomineme-li trojici vlastních odchovanců majitelů a ze stáje zakoupeného Lailaha, tak z desítky zbylých startujících by si vítězstvím na nákupní cenu vydělalo hned 6 startujících. To je na naše zvyklosti velmi dobrý poměr, navíc do této skupiny patří k favorizovaný Mandarin. Ale až neděle ukáže, kdo investoval nejlépe.

Miloslav Vlček 
 
Předcházející články:
Jak získat koně do Velké jarní? Stále nejčastější cestou je nákup ročka (2020)
Jak získal koně do Velké jarní ceny? Opět nejlépe zakoupením ročka na dražbě (2019)
Jak získat koně do Velké jarní? (2018)
Jak získat koně do Velké jarní? Vyrazit na dražbu ročků do Deauville (2017)
Jak získat koně do Velké jarní? Odchovat si ho! (2016)
Většina koní do VJC byla majiteli zakoupena ve dvou letech (2015)
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net